הסכם הגרעין עם איראן || סוריה וטורקיה מברכות, בסעודיה ובמצרים מסתייגים

בעולם הערבי עקבו בדריכות אחר הדיווחים מווינה; הסעודים הביעו חשש מהשלכות ההסכם, אך הקפידו על לשון עדינה. גם הפלסטינים, שהתאכזבו מכך שהסכסוך עם ישראל נדחק לשוליים, בירכו על ההסכם והביעו תקווה שהצעד הבא של המעצמות יהיה פתרון הסוגייה הפלסטינית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בעולם הערבי עקבו בדריכות אחר הדיווחים הבוקר (שלישי) מווינה, והתגובות להסכם בין איראן והמעצמות היו ברובן חיוביות ומנוסחות בלשון דיפלומטית עדינה. בעוד שבסוריה הגדירו את ההסכם כניצחון גדול, הסעודים היו מסויגים והביעו חשש מהשלכותיו על האזור. עם זאת, תגובתם לא היתה תוקפנית כמו זו שיצאה מירושלים. הפלסטינים מצדם, שלא הסתירו לאורך המשא ומתן את אכזבתם מכך שהתהליך המדיני הפך לסוגייה משנית, הביעו תקווה שהנחישות של המעצמות מול איראן כדי להגיע להסדר תתבטא גם בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני כדי להגיע לפתרון מוסכם על פי עקרונות הקהילה הבינלאומית.

>> ההסכם נחשף: עיקרי העסקה בין איראן והמעצמות

גורם פלסטיני בכיר ברמאללה אמר בשיחה ל"הארץ" כי העמדה הפלסטינית מברכת על ההסכם, שאמור לדידם למנוע עימות במזרח התיכון, וכי הם מצפים מהקהילה הבינלאומית להוביל מהלך דומה מול ישראל באותה נחישות. "כמו שהמעצמות, ובעיקר ארצות הברית, היו נחושות לסיים את המשא ומתן והשקיעו מאמצם אדירים כדי להשיגו - אנו רואים בעניין הפלסטיני סוגייה לא פחות חשובה ומצפים מארצות הברית ומהמעצמות להשקיע את אותו מאמץ, שיסייע גם כן להורדת המתח במזרח התיכון", אמר הגורם.

נשיא טורקיה ארדואן לוחץ את ידו של נשיא איראן חמינאי, באפריל השנהצילום: אי־פי

יש לציין כי ראשון המברכים על ההסכם היה הנשיא הסורי בשאר אל-אסד שהעביר מברק לנשיא איראן חסן רוחאני ולמנהיג הרוחני עלי חמינאי. אסד כתב כי "ההסכם מהווה ניצחון לעם האיראני, שעמד איתן מול הסנקציות שהוטלו על ארצו. הוא מהווה תפנית בהיסטוריה של איראן והאזור כולו, והכרה שלא משתמעת לשני פנים בתוכנית הגרעין האיראנית, שהיא תוכנית אזרחית ששומרת על הזכויות הלאומיות של העם האיראני".

במשרד החוץ הסורי במקביל שיבחו את ההסכם וטענו כי הוא מהווה "הוכחה נחרצת לחשיבות המאמץ הדיפלומטי וההסדר המדיני לפתרון סכסוכים, מאשר השימוש בסנקציות ואיומים ותוקפנות". יש לציין כי משטר אסד עשוי להיות הראשון שיהנה מפירות ההסכם, בעיקר מבחינת התמיכה הכלכלית והלוגיסטית מאיראן, זאת בנוסף לבן הברית המרכזי בלבנון - חיזבאללה.

בערוץ החדשות של חיזבאללה, אלמנאר, כבר דווח היום כי יותר מ-800 ארגונים איראניים, שחלקם פועלים גם בלבנון, יזכו להקלות רבות בעקבות הסרת הסנקציות. גם ראש ממשלת לבנון תמאם סלאם בירך על ההסכם, וכמוהו נשיא איחוד האמירויות במפרץ הפרסי, מוחמד בן ראשד אל-מכתום, ושר החוץ העיראקי, איברהים אל-ג'עפרי, שהביעו תקווה שההסכם יתרום לביטחון וליציבות האזור. 

במשרד החוץ המצרי הביעו תקווה שההסכם יבלום וימנע תהליך של חימוש גרעיני באזור. אך גורמים בכירים במצרים ציינו כי ההסכם יגביר בצורה ברורה את ההשפעה האיראנית במזרח התיכון, החל מלבנון, סוריה ועיראק ועד לתימן.

ברכה להסכם הגיעה גם מטורקיה, כאשר שר החוץ הטורקי מבלוק קבוסוגלו אמר כי הסרת הסנקציות על איראן בעקבות ההסכם תחזק באופן משמעותי את הכלכלה האיראנית ואת כלכלת האזור בכלל, ויהיו לכך השלכות ישירות גם על טורקיה.

בסעודיה צוטט בכיר בארמון המלוכה הסעודי, ששמו לא נמסר, באומרו כי ההסכם יהיה רע מאוד אם יאפשר לאיראן לזרוע הרס באזור. הבכיר הדגיש כי איראן כבר הובילה לאי יציבות באזור בעקבות מעורבותה בלבנון, בעיראק, בסוריה ובתימן והוסיף כי כעת האזור יהיה הרבה יותר מסוכן אם המגמה הזו תימשך. אולם, אותו בכיר סייג והוסיף כי ההסכם יהיה טוב אם בסופו של דבר ימנע מאיראן נשק גרעיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ