גורמי מודיעין במערב: סוריה ממשיכה לייצר נשק כימי

הוול סטריט ג'ורנל מדווח כי פקחים בינלאומיים שביקרו במדינה סיפרו שמשטר אסד מפתח נשק חדש המכיל כלור ומוסתר במשאיות. לפי הדיווח, ה-CIA כבר לא סבור שכל הנשק הכימי הושמד

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

משטר אסד בסוריה ממשיך להפעיל מתקנים לייצור נשק כימי ואף מפתח נשק מסוג חדש המכיל כלור, כך דיווח הבוקר (שישי) הוול סטריט ג'ורנל. על פי הדיווח, שנסמך על ראיונות עם פקחים בארגון למניעת הפצת נשק כימי שביקרו בסוריה וגורמי מודיעין במערב, הדבר התאפשר בגלל ההגבלות הרבות שחלו על הפקחים בזמן ביקורם בשנה שעברה. בעקבות זאת, הסי-איי-אי שינה את הערכותיו לפיהן אסד השמיד את כל הנשק הכימי שהיה ברשותו. 

עוד דיווח העיתון כי בין היתר, הפקחים שביקרו באתרים שונים, הבחינו במשאיות המשמשות למעשה כמתקנים ניידים להסתרת הנשק הכימי. לדבריהם, על המשאיות לא היה כל סימן מחשיד ואף היו שלטי פרסומות עליהן. לדברי סקוט קיירנס, כימאי ומומחה שהיה אחד מראשי משלחת הפקחים, המשאיות "לא היו כמו אף תוכנית שראיתי או קראתי עליה". עובדי סיוע בסוריה תיעדו בחודשים האחרונים עשרות תקיפות של צבא אסד על אזורים שנכבשו בידי המורדים, בהן נעשה שימוש בחביות נפץ שהכילו כלור, לכאורה. 

באוקטובר האחרון, משטר אסד הוסיף כמה מתקנים לייצור נשק כימי לרשימה שפרסם רשמית, וגורמים במערב ציינו כי דגימות שנלקחו מאתרים אלה מצאו שרידים של סארין וגז עצבים מסוג VX. גורמים רשמיים בארה"ב אמרו לוול סטריט ג'ורנל כי בעקבות התרבות הגוברות, הסי-איי-אי שינה בשבועות האחרונים את הערכתו כי אסד השמיד את כל הנשק הכימי שהיה ברשותו. 

פקחי או"ם בסוריה, ב-2013צילום: רויטרס

רוברט פורד, לשעבר שגריר ארה"ב בדמשק, אמר כי "איש לא צריך להיות מופתע מכך שהמשטר מרמה". גורמים רשמיים בדמשק ובניו יורק לא הגיבו לדיווח. גם קהילת המודיעין בישראל העריכה בשנה האחרונה כי משטר אסד המשיך לשמר בידיו יכולת "שיורית" לשימוש בנשק כימי - מאגרים קטנים יחסית, שמשקלם הכולל עשוי להיות טונות בודדות. 

תהליך פירוק הנשק הכימי הסורי, שנחשב בזמנו לשני בגודלו בעולם, החל ב-2013. באוגוסט באותה שנה נהרגו קרוב ל-1,400 אזרחים סורים בהתקפה מסיבית של נשק כימי שיוחסה לצבא אסד על פרברים במזרח דמשק. הטבח בא לאחר סדרת מקרים שבהם עשה המשטר שימוש בנשק כימי בהיקף קטן יותר. תחילה, הפחיתו ארצות הברית ומדינות אחרות מחשיבות התקיפות הקודמות והממשל האמריקאי אף הגיב בביטול לטענות המודיעין הישראלי בעניין. אולם, לאחר הטבח באוגוסט, ארצות הברית איימה בתקיפה בסוריה וזו בוטלה ברגע האחרון רק בזכות הסכם אמריקאי-רוסי לפירוק הנשק הכימי של סוריה, שאסד נאלץ לקבלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ