נאמני ממשלת תימן סילקו את החותים מכל בסיסי הצבא בדרום

התקדמות נאמני הממשלה הגולה, יחד עם מאות חיילים שאומנו בסעודיה ומיליציות מקומיות, נעשית גם מזרחה לכיוון מחוז העשיר בנפט; נציג הצלב האדום יבחן את המצב ההומניטארי במדינה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוחמים חותים מצפון לצנעא, שלשוםצילום: אי־אף־פי

נאמני ממשלת תימן הגולה כבשו בסוף השבוע את הבסיס הצבאי האחרון שהוחזק בידי המיליציה החותית הפרו־איראנית בדרום המדינה. בכירים תימנים אמרו בסוף השבוע כי כיבוש בסיס לאבוזה הוא ניצחון נוסף לכוחות הממשלה במחוז לַחְג', הממשיכים בהתקדמותם צפונה אחרי שסילקו את המורדים מעיר הנמל עדן. בסיס לאבוזה שוכן צפונית לבסיס האסטרטגי אל־ענאד, שנפל בידי נאמניו של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי ביום שני שעבר. התקדמות נאמני הממשלה הגולה מתאפשרת בזכות הסיוע האווירי שמעניקה להם הקואליציה הערבית מאז חודש מארס.

התקדמות נאמני הממשלה הגולה, יחד עם מאות חיילים תימנים שאומנו בסעודיה, בדלנים דרומיים, מיליציות מקומיות וסונים קנאים, נעשית גם מזרחה לכיוון מחוז מאאריב העשיר בנפט, והמצוי בשליטת המיליציה החותית ונאמני הנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח. בארבעת חודשי הקרבות העזים בתימן נהרגו על פי הערכות כ–4,000 בני אדם, כמחציתם אזרחים.

היום (שבת) הגיע יו"ר הצלב האדום הבינלאומי, פיטר מאואר, לביקור של שלושה ימים בתימן שבו יבחן את המצב ההומניטארי במדינה. פיטר התקבל בצנעא על ידי נציגי המיליציה החותית, ששולטת בבירה. הוא ייפגש עם מנהיגי החותים ועם בעלי בריתם מ"מפלגת הקונגרס העממי הכללי" של סאלח. לפי הצלב האדום הבינלאומי 1.3 מיליון תימנים נעקרו מבתיהם בגלל הקרבות. "לא נותרה משפחה במדינה שלא נפגעה", אמר מאואר בהודעה שפרסם לקראת ביקורו.

במקביל נודע כי משלחת חותית יצאה לעומאן, ככל הנראה כחלק מהמאמצים להביא לפיוס בין הפלגים בתימן ולסיום המלחמה. בעומאן ייפגשו החותים ונציגיו של סאלח עם שליח האו"ם איסמעיל אולד שייח' אחמד. לאחר מכן צפוי השליח לבקר בסעודיה ומשם ישוב לניו יורק כדי לדווח למועצת הביטחון על ההתפתחויות.

מאואר (במרכז) עם הגיעו לצנעא, היוםצילום: אי־פי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ