עיראק מחזקת המאבק בשחיתות: משרות ציבוריות יבוטלו, חקירות ייפתחו מחדש

לנוכח גל ההפגנות המתמשך אישרה הממשלת רפורמה שבה יבוטלו שלוש משרות סגני הנשיא, המכסות העדתיות והמפלגתיות בממשלה והיקף האבטחה לבכירים במשרדי ההגנה והפנים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ממשלת אישרה אתמול את תוכניתו של ראש הממשלה, חיידר אל־עבאדי, לבטל מספר משרות ממשלתיות בכירות, כחלק מהמאמץ שאפתני לצמצם את השחיתות ולחסוך בכספים. הרפורמה של אל־עבאדי באה על רקע גל הפגנות ברחבי המדינה בשבועות האחרונים נגד השחיתות וקריאתו של המטיף השיעי הבכיר, האייטוללה עלי אל־סיסטאני, לרפורמות פוליטיות נרחבות. תוכנית הממשלה עדיין זקוקה לאישור הפרלמנט.

אל־עבאדי מתכוון בין היתר לבטל את שלוש משרות סגני הנשיא ואת משרת סגן ראש הממשלה, שכיום מחזיקים בהן נציגי עדות שונות הנהנים מהרבה זכויות ומעט סמכויות. בעיראק יש שלושה סגני נשיא — שני שיעים וסוני, ושלושה סגני ראש הממשלה — שיעי, סוני וכורדי. מבקרי הממשלה טוענים כי המשרות נתפסות בידי אנשים חסרי כישורים וכי הנוהל הזה מעודד שחיתות.

מפגינים בבגדאד נגד השחיתות למרות החום הכבדצילום: רויטרס

ההפגנות בעיראק מתקיימות חרף גל חום לוהט . המפגינים זועמים על איכותם הגרועה של השירותים הציבוריים ובעיקר על הפסקות החשמל התכופות, שגורמות לכך שלעיראקים יש רק שעות ספורות של חשמל ביום. ההפגנה הגדולה האחרונה נערכה ביום שישי בבגדד בהשתתפות אלפים. אחד מסגני הנשיא, נורי אל־מאליכי, שהתפטר מראשות הממשלה באוגוסט אשתקד, הביע תמיכה בהצעת אל־עבאדי, וכמוהו עשה גם סגן הנשיא השני, אוסמה אל־נוג'ייפי, יו"ר הפרלמנט לשעבר.

ראש ממשלת עיראק מעוניין לשים קץ גם למכסות העדתיות והמפלגתיות בממשלה, לבדוק את הדרך שבה נבחרים פקידים בכירים ולפתוח מחדש את החקירות בשחיתות ובהצבת מאבטחים לבכירים במשרדי ההגנה והפנים. נקודה זו מהווה בעיה זה זמן רב, מאחר שלחלק מהבכירים יש יחידות מאבטחים ענקיות, בעוד שאחרים שוכרים פחות מאבטחים מהמספר שהם רשאים לשכור ומשלשלים לכיסיהם את יתרת הכסף שהוקצה למטרה זו.

ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי
ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדיצילום: אי־פי

הצעה נוספת של עבאדי היתה לשים קץ ל"תנאים המיוחדים" של כמה בכירים בעבר ובהווה. הוא לא פירט את מהותם של תנאים אלה, אך ידוע שבכירים רבים נהנים ממשכורות שמנות, כלי רכב ממשלתיים וקצבאות פרישה נדיבות. תנאים אלה מהווים סלע מחלוקת בין השלטונות לבין האזרח ברחוב. אל־עבאדי הוסיף כי חקירות שחיתות ישנות ועכשוויות ייפתחו מחדש בפיקוח ועדה למלחמה בשחיתות. אך בעניין זה מאמציו עלולים להיתקל בהתנגדות רבה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ