לוחמי המדינה האיסלאמית ערפו את ראשו של האחראי לשעבר על העתיקות בתדמור

הארכיאולוג המוכר, חאלד אל־אסד, נשבה לפני יותר מחודש ועונה על ידי חוטפיו. הוא סירב לגלות היכן הוסתרו מאות עתיקות שהוברחו מהעיר למקום מבטחים לפני פלישת הארגון - והוצא להורג

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
גרדיאן

לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ערפו את ראשו של ארכיאולוג מוכר וידוע שבצפון מזרח סוריה, ותלו את גופתו הערופה על עמוד בכיכר המרכזית של אתר העתיקות. הסיבה להוצאה להורג היא ככל הנראה סירובו לגלות לשוביו את מקומן של העתיקות שהוברחו מהעיר למקום מבטחים זמן קצר לפני הפלישה של הארגון הקיצוני לעיר.

רצח הארכיאולוג, חאלד אל־אסד (82), ממחיש את המאמץ האדיר של הארגון לשדוד את העתיקות בנות 2,000 שנה מהעיר, למכור אותן כדי לממן את פעילויותיו ולהרוס אותן ממניעים אידיאולוגיים, כשם שהוא עשה בערים רבות אחרות שכבש בצפון עיראק ובסוריה.

חאלד אל-אסד שנרצח בידי דאעשצילום: אי־אף־פי

האחראי על העתיקות בסוריה, מאמון עבד אל־כרים, אמר כי משפחתו של אסד יידעה אותו שהארכיאולוג, שעבד במשך יותר מ–50 שנה כאחראי על העתיקות של העיר תדמור, נרצח אתמול (שלישי) בידי אנשי המדינה האיסלאמית.

אסד הוחזק בידי הארגון במשך יותר מחודש לפני שנרצח. כריס דויל, מנהל ארגון בריטי שפועל לקדם את היחסים בין מדינות ערב לבריטניה, אמר כי הבין ממקור סורי שלו שהארכיאולוג נחקר ועונה בידי אנשי המדינה האיסלאמית שניסו להוציא ממנו בכוח מידע על מקומם של עתיקות שהועברו מתדמור, אולם לאחר שסירב לשתף עמם פעולה הוא הוצא להורג.

ארגון המדינה האיסלאמית בחודש מאי, אולם עד כה הסבו אנשיו מעט נזק למונומנטים ולממצאים ההיסטוריים בעיר, למרות המוניטין הידוע לשמצה של הארגון באתרים אחרים שכבש ברחבי סוריה ועיראק. "אני לא יכול לדמיין לעצמי אדם כה מלומד שנתן כל כך הרבה למען המקום ולמען ההיסטוריה, נרצח בעריפת ראש וגופתו נתלית על אחד העמודים העתיקים במרכז העיר", אמר עבד אל־כרים. "נוכחותם המתמשכת של העבריינים האלה בעיר היא קללה עליה ועל כל העתיקות והממצאים הארכיאולוגיים שנמצאים בה", הוסיף.

העתיקות בתדמורצילום: רויטרס

פעילים שנמצאים בתדמור העלו לאינטרנט תמונות קשות לצפייה ולא מאומתות של גופתו ערופת הראש של אסד, קשורה לעמוד ברחוב בעיר. על לוח שנתלה סמוך לגופה נכתבו בפירוט האישומים נגדו שבגינם נתלה. לפיהם, הוא מואשם בנאמנות לנשיא הסורי בשאר אל־אסד, יצירת קשר עם בכירי מודיעין וביטחון סורים והחזקת אוסף של פסלי אלילים, שנתפשת על ידי הארגון כחטא.

לפי הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה במדינה וסוכנות הידיעות הסורית סאנא, ראשו של אסד נערף לעיני עשרות אנשים בכיכר מחוץ למוזיאון של העיר. משם נלקחה גופתו לאתר העתיקות ושם נתלתה על אחד העמודים הרומאיים העתיקים.

אסד עבד במשך כמה עשורים מול ארכיאולוגים מכל רחבי העולם ושיתף עמם פעולה במחקרים ובחפירות שנערכו בתדמור, שהוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. הוא התמחה בעיקר בחקר הלשון הארמית, שהיתה שלטת באזור לפני עליית האיסלאם במאה השביעית. סוכנות הידיעות סאנא דיווחה כי במשך השנים הוא חשף כמה קברים עתיקים, מערות ובית קברות ביזנטי, שאותו גילה בחצר של המוזיאון בעיר.

"אסד היה אוצר בלום עבור סוריה ועבור העולם כולו, למה הם הרגו אותו?", אמר חתנו, חליל חרירי, "התוכנית השיטתית שלהם היא להחזיר אותנו לתקופה הפרה־היסטורית. אבל הם לא יצליחו".

בחודש יוני פוצצו אנשי הארגון , שלא היו חלק מהפסלים מהעידן הרומי שנמצאו בעיר, אבל הלוחמים ראו אותן כחילול קודש. בתחילת חודש יולי פרסם המדינה האיסלאמית סרטון שמראה את הוצאתם להורג של 25 חיילים סורים באמפי־תיאטרון העתיק של העיר. ארגון אונסק"ו התריע בחודש שעבר כי שוד העתיקות בסוריה הגיע ל"היקף תעשייתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ