טיוטת ההסכם עם סבא"א: איראן תבדוק בעצמה את אתר הגרעין החשוד בפרצ'ין

במסמך שפורסם באי-פי נכתב כי האיראנים יספקו לפקחי האו"ם, שלא יורשו להיכנס למתחם, תמונות סטילס וצילומי וידאו של חלק מהמקום. הבית הלבן: סומכים על סבא"א

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

טיוטת הסכם בין איראן לבין הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שפרסמה היום (רביעי) סוכנות הידיעות אי-פי מגלה פרטים מטרידים לגבי אופן הביקורת והפיקוח שיבוצע בבסיס הצבאי בפרצ'ין. על פי החשד, בבסיס זה ביצעה איראן ניסויים ברכיבים שנחוצים לייצור נשק גרעיני. לפי המסמך, נציגים של ממשלת איראן הם שיעשו את כל הבדיקות במקום ללא כל מעורבות של פקחי האו"ם, שכלל לא יורשו להיכנס למתחם החשוד.

בדיקת האתר בפרצ'ין היתה אחת הסוגיות המרכזיות בחקירה שניהלה סבא"א סביב "ההיבטים הצבאיים האפשריים של תוכנית הגרעין האיראנית", כלומר, החשדות כי איראן ניהלה תוכנית גרעין צבאית כדי לייצר פצצת אטום. השלמת החקירה היא אחד התנאים שנקבעו בהסכם הגרעין בין איראן לבין המעצמות להסרת הסנקציות הבינלאומיות.  

במקביל להסכם הגרעין הגיעו סבא"א וממשלת איראן להסכם נפרד שיקבע כיצד תושלם החקירה סביב החשדות לקיומה של תוכנית גרעין צבאית במדינה. הסכם זה נשמר בסוד ולא נמסר לשש המעצמות, שקיבלו תדרוך כללי בעל פה בנושא ממנכ"ל סבא"א יוקיה אמאנו. האחרון אף תדרך כמה סנאטורים אמריקאים בכירים בנושא, אולם לא מסר את פרטי הפרטים של ההסכם עם האיראנים.

לפני כמה שבועות חשף הסנאטור הדמוקרטי רוברט מננדז, שמתנגד להסכם הגרעין, במסגרת שימוע בוועדת החוץ של הסנאט, כי מהפרטים הידועים לו איראן היא זו שתאסוף את דגימות הקרקע מהאתר החשוד בפרצ'ין. כעת מקבלים דבריו אישור כאשר טיוטת ההסכם נחשפת על ידי אי-פי.

האתר בפרצ'ין וניסיונות ההסתרה לכאורה, מהחודש שעברצילום: רויטרס

לפי טיוטת ההסכם, לא רק שהאיראנים הם שיאספו את דגימות הקרקע בפרצ'ין, למעשה פקחי האו"ם יעבירו באופן חריג את מלוא סמכויות החקירה לידי האיראנים. התוצאה תהיה שהאיראנים יחקרו את עצמם בעניין שעליו הם מתחמקים ממתן תשובות ומנסים לרמות במשך 12 השנים האחרונות. לפי תצלומי לווין ומידע מודיעיני איראן עשתה בשנים האחרונות, ושוב בשבועות האחרונים, שורה של נסיונות להשמיד ראיות באתר החשוד.

טיוטת ההסכם קובעת כי פקחי האו"ם לא יבצעו את הבדיקות בפרצ'ין בעצמם ולא יורשו להיכנס למתחם. במקום זאת, אנשי האו"ם יפקחו על מומחים איראנים שיבצעו את הבדיקות עבורם. האיראנים יספקו לפקחי האו"ם תמונות סטילס וצילומי וידאו של כמה מקומות במתחם בפרצ'ין, שם לפי החשד נעשו ניסויים ברכיבים לייצור נשק גרעיני. האיראנים יוכלו להשתמש בציוד שלהם שרק יעבור בדיקה על ידי פקחי האו"ם כדי לוודא שהוא תקין.

למרות שרוב סמכות הפיקוח הועברה לידיהם, האיראנים עדיין מסרבים לבצע את הבדיקות בכל המתחם החשוד בפרצ'ין. האיראנים הגדירו כמה מקומות בפרצ'ין "מחוץ לתחום", כאלה שמהם לא יימסרו לפקחי האו"ם צילומים או כל מידע אחר.

סעיף מטריד נוסף בטיוטת ההסכם קובע כי למרות שמדענים איראנים הם שיאספו את דגימות הקרקע והאוויר, פעילות זו תוגבל ופקחי האו"ם יוכלו לקבל שבע דגימות קרקע ואוויר בלבד מתוך הבניין שבו לפי החשד ביצעה איראן את הניסויים ברכיבים לנשק גרעיני. את שאר הדגימות יוכלו פקחי האו"ם לקחת בעצמם, אולם רק מחוץ לגדרות המתחם.

פרסום טיוטת ההסכם צפוי להשפיע על הדיון הציבורי הסוער בארה"ב סביב הסכם הגרעין עם איראן. הפרטים המדאיגים יוסיפו שמן למדורה במאבק הפוליטי בין הבית הלבן שמנסה לאשר את ההסכם בקונגרס לבין המפלגה הרפובליקאית וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו שמנסים להביא לביטולו.

הבית הלבן הגיב על הדיווח בנוגע לטיוטת ההסכם והבהיר כי ממשל אובמה סומך על התוכנית של סאב"א להשלמת החקירה סביב ההיבטים הצבאיים האפשריים של תוכנית הגרעין האיראנית. הבית הלבן הדגיש כי נוהלי חקירת האתר בפרצ'ין והפיקוח במקום נוגעים לפעולות שאיראן ביצעה בעבר. מנגד, הבהירו בבית הלבן כי בכל הנוגע לפעולות שאיראן עלולה לבצע בעתיד הוקם מנגנון פיקוח נפרד של סבא"א, שהינו מנגנון הפיקוח החזק ורחב ההיקף ביותר בהיסטוריה ושנועד להבטיח שתוכנית הגרעין האיראנית תהיה למטרות שלום בלבד. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ