דאעש פרסם תמונות מפיצוץ מקדש בעל שאמין בתדמור; חשש מהרס מקדש סמוך

ארכיאולוגים ומומחים לעתיקות חוששים שלוחמי הארגון יתפנו כעת להרוס גם את מקדש הסמוך בל. בחודשים האחרונים האיץ הארגון את מעשי ההרס בתדמור ובשטחים בסוריה שבשליטתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתוך שבוע אחד במחוז אחד בסוריה הצליח ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) להרוס מנזר קתולי מהמאה ה–15 ולפוצץ את אחד המקדשים החשובים ביותר של העיר ההיסטורית תדמור שנחשב לאחד האתרים הארכיאולוגים החשובים בעולם.

לא פחות ממעשי הטבח בבני אדם, כך גם הנזק שגורם הארגון לעתיקות שאין להן תחליף בסוריה ובעיראק הפך לשגרה בלחימה הברברית של המדינה האיסאלמית. לדברי ארכיאולוגים ומומחים לעתיקות, היקף הנזק שנגרם לאתרים ארכיאולוגים עתיקים באזורים שנמצאים בשליטת הארגון הגיע לרמות קשות כל כך שהאובדן שנגרם למורשת ההיסטורית העולמית ולמחקרים עתידיים הוא בלתי הפיך.

בחודשים האחרונים האיץ הארגון את מאמצי ההרס והביזה שלו שרק מתווספים לעיי החורבות שהופכים אזורים שלמים בסוריה על ידי כוחות המשטר הסורי וארגוני המורדים במלחמת האזרחים המדממת, ומוסיפים עוד נפח לייאוש של ארכיאולוגים ואוהבי העתיקות ברחבי העולם. "אני מרגיש חלש ופסימי מאוד", אומר מעמון עבד אל־כרים, הממונה על רשות העתיקות בסוריה. לדבריו עם חוסר היכולת שלו להגן על תדמור, הוא "הפך לממונה העצוב בעולם".

פיצוץ מקדש בעל שאמין המפורסם בתדמור בסוף השבוע גרם להלם בהיקף שסורים רבים ומומחי עתיקות לא ידעו לפני. זו היתה הפעם הראשונה מאז כבשו לוחמי המדינה האיסלאמית בחודש מאי את תדמור, שבה הם הרסו מבנה חשוב כל כך במתחם העתיקות המרכזי של העיר.

היום פרסם הארגון תצלומים מפיצוץ המקדש בן 2,000 שנה. התצלומים שפורסמו על ידי פעילי הארגון ברשתות החברתיות לוו בכיתוב "ההרס המוחלט של מקדש בעל שאמין הפגאני". במקביל, נפוצו דיווחים כי הג'יהאדיסטים מלכדו מקדש חשוב נוסף בתדמור הנמצא בסמוך לבעל שאמין – מקדש האל בל. רבים חוששים שעכשיו לאחר שהארגון סיים לממש את זממו עם המקדש האחרון, יהפוך מקדש הבל ליעד הבא שלו. "אני חושש לגורלו של מקדש בל. הוא מפורסם מאוד ונמצא בסכנה", אמר עבד אל־כרים לאתר ניוזוויק. "אני מקווה שהם יכבדו את המקדש הזה ששימש בתקופה המאוחרת שלו כמסגד ולא כמקדש או ככנסייה. אני מקווה שה לא ייגעו בו אחרת זו תהיה פגיעה אנושה בהיסטוריה שלנו בתדמור", הוסיף.

פיצוץ מקדש בעל שאמין בידי דאעש

אירנה בוקובה, מנכ"לית ארגון המורשת של האו"ם אונסק"ו, אמרה כי האומנות והארכיטקטורה של המבנים העתיקים בתדמור, שהשתמרו בה לאורך זמן רב, הם סמל למורכבות והעוצמה של הזהות הסורית ושל ההיסטוריה בכלל. "הקיצונים מעוניינים להרוס את המגוון והעושר של ההיסטוריה ואני קוראת לכל הקהילה הבינלאומית לעמוד מאוחדים נגד ההרס התרבותי הזה", אמרה.

בזמן שהמדינה האיסלאמית הורס במכוון אתרים היסטוריים חשובים במזרח סוריה ובצפון עיראק, פועלים כוחות המשטר הסורי והמורדים הנלחמים נגדם, לשמור בכל מחיר על אתרים היסטוריים אחרים בשאר חלקי המדינה שאליהם המדינה האיסלאמית עדיין לא הגיע. עמם נמנים גם עבד אל־כרים, התומך בממשלת הנשיא אסד ועמיתו עמר אל־עזאם, מומחה לעתיקות לשעבר שתומך כיום במורדים. "המאמצים המשותפים שלנו מגנים על הכבוד של סוריה, על הזהות, המורשת וההיסטוריה שלנו", אמר עבד אל־כרים. "עם האופוזיציה יש לנו סוג של פשרה והסכמה. בסוף היום הכל זה פוליטיקה, אבל עם דאעש זה שונה. דאעש תוקף הכל ושום דבר לא באמת משנה לו", הוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ