פרשנות || אנחת הרווחה של א-סיסי: מבחינה פוליטית, תגלית הגז במצרים הגיעה בדיוק בזמן

התגלית אמנם לא תבטיח למצרים עצמאות כלכלית, אך הגז, שהפך לסמל לכשלונות השלטון והיה בין העילות לדרישה להעמיד את מובארק לדין - עשוי דווקא לכפר על כשלונותיו של הנשיא הנוכחי

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הבשורה על גילוי שדה הגז הענק לחופי מצרים תפסה את הנשיא עבד אל־פתאח א־סיסי בתחילת הביקור ההיסטורי שלו בסינגפור, בדרכו לסין. מי שהאזין היטב יכול היה לשמוע את אנחת הרווחה האדירה שהתמלטה מפיו.

רק בתחילת החודש אישר א־סיסי את ההסכם בין ארצו לבין חברת BW GAS הנורווגית, שמרכזה בסינגפור, לאספקת גז נוזלי בהיקף של 60 מיליון דולר לשנה — הסכם שיספק רק חלק מזערי מצריכת הגז של מצרים. בחודש שעבר החליטה מצרים להקצות כשלושה מיליארד דולר וחצי לייבוא 7.8 מיליון טון של גז נוזלי, אבל גם הכמות הזאת עלולה שלא לספק את כל צרכיה התעשייתיים. לפני כמה חודשים הסביר א־סיסי לקבוצת עיתונאים שלא יהיה מנוס מקיצוצים ומהעלאה נוספת של מחירי הדלק, כיוון ש"אין לי מנין להביא את הכסף כדי לרכוש את הגז והנפט שדרושים למדינה".

היום (שני) כבר היה דובר משרד האנרגיה המצרי יכול להודיע ש"בתוך חמש שנים מצרים לא תצטרך עוד לייבא גז". הבורסה המצרית אמנם לא התרגשה מאוד מן ההודעה וטיפסה אמש רק בשליש האחוז; אבל במפעלי המלט והברזל הגדולים, שנאלצו לצמצם באחרונה את תפוקתם בשל מחסור באנרגיה והפחתת הסובסידיות על גז בשיעור של 35–70 אחוז, כבר מדברים על עידן חדש. עידן שבו לא זו בלבד שהמפעלים יחזרו לפעילות מלאה; גם משקיעים זרים עשויים להגיע למדינה שזקוקה למאות אלפי מקומות עבודה חדשים ולראות בתגלית הגז עילה טובה להקמת מפעלים חדשים.

אולם מעבר לחשיבות הכלכלית שתהיה לגילוי הגז בעבור המשק המצרי זמן קצר אחרי חנוכת הנתיב המקביל של תעלת סואץ, מפיח הגילוי רוח פוליטית בגבו של משטר א־סיסי. במצרים גז איננו רק מוצר צריכה; בשנים האחרונות הוא הפך לסמל לכישלונן של הממשלות המצריות בניהול ענייני הכלכלה. הפסקות החשמל התכופות, המחסור הסדרתי בגז לבישול ולתעשייה והשוק השחור שהתפתח סביבם תפסו מקום מרכזי בשיח הציבורי.

הטיפול במשק הגז היה גם אחת העילות המרכזיות לתביעה להעמיד את הנשיא לשעבר חוסני מובארק לדין: התביעה נגדו נסמכה על ההסכם מ–2005, שלפיו נמכר לישראל גז במחיר 70 סנט למיליון יחידות חום בשעה שמחירו בשוק העולמי היה כ–2.65 דולר, ובעוד מצרים עצמה סובלת ממחסור בגז. ביטול ההסכם ב–2012 נחשב ל"התנהלות לאומית ראויה", אך גם זו ספגה מהלומה ציבורית לפני שנה, כששר האנרגיה המצרי בישר על כוונתו לרכוש גז מישראל. "ישראל משליטה את ההגמוניה שלה על מצרים בזכות הגז", נכתב באחד מעיתוני מצרים; "זהו איום על הביטחון הלאומי של המדינה... איך הפכנו בתוך שנתיים ממדינה שמייצאת גז למדינה שמייבאת גז?", תהה דובר ארגון "מצפון מצרים". אולם ביקורת זאת הלכה ודעכה נוכח הסבל שחולל המחסור בגז. ייתכן שגם שיתוף הפעולה הצבאי בין ישראל למצרים במלחמה בטרור האיסלאמיסטי בסיני וקירוב העמדות ביחס לחמאס הועילו גם הם לריכוך הביקורת על רכישת הגז, אולם עכשיו לא יצטרך א־סיסי לספק הסברים מביכים לעסקה עם ישראל.

גם כאשר תגיע לבשלות כלכלית, כנראה בעוד כשלוש־ארבע שנים, תגלית הגז לא תבטיח את עצמאותה האנרגטית של מצרים. זו מייבאת כמויות גדולות של נפט ממדינות המפרץ, ולמרות מענקי הדלק שקיבלה מסעודיה ומאיחוד הנסיכויות היא חייבת יותר מ–3.5 מיליארד דולר לחברות הנפט, חוב שהיא מקווה לסלק עד סוף 2016. מצרים חייבת כסף גם לחברת ENI, שגילתה את שדה הגז וגם תגבה 30% מהרווחים שיניב. אבל כמו בישראל, לפוטנציאל הרווח יש חשיבות פוליטית שכן בעיני הציבור ההישג האמיתי הוא של הממשל ולא של חברת הקידוח.

לכך עשויה להיות השפעה גם על הבחירות לפרלמנט, הראשונות מאז עלה א־סיסי לשלטון, שמתוכננות להתקיים בשני סבבים, באוקטובר ובנובמבר. הבחירות ישלימו את מפת הדרכים הפוליטית שעיצב א־סיסי לפני שנתיים, והן עשויות להעניק למצרים שקט פוליטי ולשלטון את הלגיטימציה החוקתית. כשמצרים שרויה במאבק מדמם מול ארגוני הטרור, והנשיא נתון לביקורת על שאינו מצליח לבלום את הפיגועים היומיומיים, אין כמו אוקיינוס של גז כדי לחזק את תומכיו בבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ