הקואליציה הערבית שבה לתקוף יעדים בצנעא בתגובה להרג עשרות מחייליה

בתקיפות נהרס מחנה של בעלי בריתם של החותים בבירה ונפגעו בית ספר, בית חולים ומבני שגרירויות. מספר חיילי הקואליציה שנהרגו בהתקפת החותים בסוף השבוע עלה ליותר מ–60

אי־פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי ורויטרס

הקואליציה הערבית בראשות סעודיה שבה ותקפה היום (ראשון) יעדים של החותים בבירת תימן צנעא, בתגובה להתקפה הקטלנית של המורדים, שבה נהרגו לפחות 60 מחיילי הקואליציה בצפון המדינה. בתקיפות נהרס מחנה מרכזי של החותים בצפון העיר, במקום שבו עמדה פעם האוניברסיטה אל־אימאם הדתית, וכן נפגעו מבנים רבים בהם בית ספר, מסעדות ושגרירויות זרות.

מדיווחי מקומיים עולה כי בתקיפות נהרגו לפחות 20 בני אדם. התקיפה הקטלנית ביותר אירעה באזור אל-יוטמה שבמחוז אל-ג'וף בצפון צנעא, שם הפציצו המטוסים של הקואליציה בטעות במהלך טקס אשכבה של אדם שנהרג על ידי החותים. לדברי גורמי רפואה, בתקיפות נפצעו עוד 17 בני אדם, בהם תלמידים שנבחנו בבית הספר שנפגע. אתמול דווח כי בסבב התקיפות הקודם בעיר נהרגו לפחות 24 בני אדם, בני שתי משפחות. מבתי החולים בעיר נמסר כי מניין הרוגים בתקיפות אתמול עלה ל–27.

עשן מיתמר בצנעא לאחר התקיפות של הקואליציה, היוםצילום: רויטרס

בין השגרירויות שנפגעו גם השגרירויות של סעודיה ושל איחוד הנסיכויות, שלוקחת חלק אף היא בתקיפות. המחנה המרכזי שנפגע שייך לכוחות ביטחון מיוחדים שחייליהם נותרו נאמנים לנשיא לשעבר עלי עבדאללה סלאח, בעל בריתם של החותים. גורמי ביטחון במדינה אמרו כי מטוסי קרב של הקואליציה תקפו גם מחסני נשק בהרי נוקום ואייבאן, מזרחית ומערבית לצנעא. תושבים בעיר דיווחו כי הפיצוצים נמשכו כל הלילה ללא הפסקה.

מבית החולים א־סבעין בבירה הועברה בקשה לארגוני סיוע בינלאומיים במדינה לסייע לו לפנות מטופלים וחולים מאושפזים בשל הנזקים הכבדים שהוא ספג. "בית החולים ניזוק באופן קשה בעקבות התקיפות באזור. נגרם נזק לכמה מהמתקנים", דווח בסוכנות הידיעות הממלכתית של החותים.

במתקפה הקטלנית ביותר של המורדים החותים בתימן נגד כוחות הקואליציה הערבית מאז החל המבצע במדינה, נהרגו ביום שישי 45 חיילים מאיחוד הנסיכויות, חמישה חיילים מבחריין, עשרה מסעודיה וארבעה מתימן, מפגיעת רקטה במחסן נשק במחוז מארב, כ-120 קילומטרים ממזרח לבירה צנעא. בהודעה שפרסמו החותים, נמסר כי הם שיגרו רקטה לעבר מחסן נשק במחנה שמשמש את כוחות הקואליציה הערבית, בראשות סעודיה, הרגו עשרות חיילים והרסו כמה מסוקי אפאצ'י וכלי רכב משוריינים.

בכירים מאיחוד הנסיכויות מתפללים לצד גופתו של אחד מחיילי הממלכה שנהרג בהתקפה החותית בסוף השבועצילום: רויטרס

בינתיים בעיר הנמל עדן שבדרום המדינה צעדו מאות מאנשי כוחות הביטחון הנאמנים לנשיא תימן הגולה עבד ראבו מנסור האדי ונלחמים בחותים ודרשו לקבל משכורות שלטענתם לא שולמו להם. הם הפגינו מול משרדי המושל בעיר בטענה כי לולא הם לא היתה מצליחה הממשלה הגולה להשתלט מחדש על העיר החשובה שהיתה תקופה ארוכה בידי החותים. לדבריהם, שר הפנים של תימן וגורמים רשמיים בעיריית עדן לא מילאו אחר הבטחותיהם לפצות אותם על הסיכון הרב שהם נוטלים על עצמם ועל המשך שירותם. "הם רק ממשיכים להבטיח הבטחות, אבל לא נותנים לנו דבר", אמר מוחיב עבדו, אחד המפגינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ