גרדיאן

ממשלת בריטניה אישרה לראשונה תקיפה אווירית בסוריה, כך אמר אתמול (שני) ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון. על פי הדיווח, בתקיפה ב–21 באוגוסט בעיר א־רקה שבצפון סוריה, נהרגו שני אזרחים בריטים שהיו חברים בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). על רקע הדיווח על התקיפה חסרת התקדים נתון כעת ראש הממשלה הבריטי לביקורת מצד חברי פרלמנט והתקשורת המקומית.

על פי הודעתו של קמרון, מטרת התקיפה של מל"ט חיל אוויר המלכותי ׁ(RAF) היתה רייאד קאן, בן 21 מקארדיף, שהופיע בסרטון גיוס של ארגון המדינה האיסלאמית בשנה שעברה. שני ג'יהאדיסטים נוספים נהרגו בהתקפה: רועול אמין, אזרח בריטי בן 26 ופעיל נוסף שלא נמסרו פרטים על זהותו. אזרח בריטי שלישי, חונייד חוסיין, בן 21, נהרג בתקיפה אווירית נוספת של ארה"ב, ימים ספורים לאחר התקיפה הבריטית. על פי הדיווח, ההתקפות על קאן וחוסיין היו חלק ממבצע משותף לארה"ב ולבריטניה.

קרדיט: ראש ממשלת בריטניה מודיע לפרלמנט על התקיפה האווירית

ראש ממשלת בריטניה הצדיק את ההתנקשות בשטחה של מדינת אחרת בטענה כי קאן היווה איום ספציפי לביטחון בריטניה, וכי הפעיל מיצה את "הזכות הטבעית להגנה עצמית". קמרון ציין כי התקיפה לא היתה חלק מפעילותה של הקולאיציה בראשות ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית בסוריה. "זה היה נחוץ ומידתי בשביל הגנתה העצמית של בריטניה", אמר קמרון. עוד אמר ראש הממשלה כי ההתקפות הוצאו לפועל על בסיס מידע מודיעיני כי קאן וחוסיין תיכננו לתקוף "אירועי זיכרון מרכזיים" בבריטניה. קמרון חשף את דבר התקיפות בהצהרה בפרלמנט אשר תחילה נמסר כי תעסוק בתוכנית לקליטת אלפי פליטים מסוריה.

התקיפות האוויריות אושרו על ידי ראש הממשלה בפגישה של חברים בכירים במועצת הביטחון הלאומית של בריטניה לפני מספר חודשים. כעת עשוי קמרון להידרש להתמודד עם שאלות אם התקיפה נחשבת להרג אזרחים בריטים מחוץ לתחום שיפוטה של בריטניה. נציג הממשל דחה טענות כי ראש הממשלה דחף בכוונה תחילה למעורבות בריטית בתקיפות האוויריות, זאת כדרך להצדיק את הגדלת המעורבות הבריטית בפעולות נגד המדינה האיסלאמית בסוריה. באישור התקיפה, הפך קמרון לראש הממשלה הראשון בבריטניה שאישר התקפת מל"ט בריטי שלא כחלק מעימות רשמי.

קרדיט: וידאו של רייאד חאן, אזרח בריטי שנהרג בתקיפה אווירית

ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל גינה את ההרג. מנהלת הסניף הבריטי של הארגון, קייט  אלן, אמרה כי "זה מטריד באופן קיצוני .. שבריטניה מבצעת הוצאות להורג מהאוויר ללא משפט. בכך שעקב אחר ארה"ב בנתיב ללא חוקים של הוצאות להורג לל משפט מאוויר ובשלט רחוק, חצה חיל האוויר קו". המועמד המוביל להנהגת מפלגת הלייבור, ג'רמי קורביין, אמר: "הטלתי ספק בבסיס החוקי לפעילותם של מל"טים. כעת יש לערוך דיון דחוף בהליך הראוי לאישור התקפות מסוג זה, על סמך אילו ראיות ואיזו חקיקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ