רוסיה: הדיווח על העמקת מעורבותנו בסוריה - פברוק

בכירים רוסים סירבו לאשר ידיעות שהתפרסמו לאחרונה כי רוסיה הגבירה את סיועה הצבאי לאסד; ארה"ב ביקשה מיוון לחסום את המרחב האווירי שלה לטיסות אספקה רוסיות לכוחות המשטר הסורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד החוץ הרוסי גינה אתמול (שני) את הדיווחים שהתפרסמו בתקשורת, שלפיהם מוסקבה מעמיקה את מעורבותה במלחמה בסוריה ובעתידו של בשאר אסד, וכינתה אותם "זיופים ובדיות". "אנחנו לא ממנים או מפטרים נשיאים זרים, בין אם לבדנו או יחד עם גורמים אחרים", נאמר בהודעת המשרד. נציגי המשרד סירבו גם להגיב לבקשה שארה"ב הגישה ליוון, לסגור את המרחב האווירי שלה לטיסות אספקה רוסיות לסוריה. בכירים רוסים סירבו לאשר ידיעות שהתפרסמו לאחרונה, שרוסיה הגבירה את סיועה הצבאי לאסד, ואמרו רק שמוסקבה מספקת זה זמן רב נשק לדמשק ואימונים לחייליה.

יוון קיבלה בקשה מארה"ב לחסום את התחום האווירי שלה למעבר מטוסים רוסיים המביאים אספקה לסוריה — כך אמר אתמול דובר משרד החוץ היווני. הוא ציין שהבקשה נבדקת. סוכנות הידיעות הרוסית ריה נובוסטי, שציטטה מקור דיפלומטי, דיווחה שיוון סירבה לבקשה האמריקאית והוסיפה שרוסיה מבקשת להמשיך בטיסות עד 24 בספטמבר. בתקופת המשבר הכלכלי, כשיוון כמעט סולקה מגוש האירו, היא בדקה אפשרות להידוק היחסים עם רוסיה.

סוחוי 30 של חיל האוויר הרוסיצילום: אי־פי

הבקשה האמריקאית ליוון התקבלה לאחר שוושינגטון הביעה בשבת חששות בפני מוסקבה על הדיווחים שרוסיה מקימה בסוריה כוח צבאי גדול, דבר שנראה כמאמץ לחזק את אסד.

בינתיים החל הפנטגון, המודה בליקויים קשים בהקמת כוח מורדים סורים מתונים שיילחמו בדאעש בסוריה, בשיפור האימונים והמידע שיינתנו לסורים שהוא מאמן. לפי תוכניות חדשות, יישלחו לוחמים רבים יותר מהכוח לסוריה, יסופק להם מידע מודיעיני טוב יותר וישופרו כישורי הלחימה שלהם. כעת דנים בדרגים גבוהים בפנטגון באפשרויות רבות, כולל הגדלת מספר המורדים המאומנים שיישלחו חזרה לסוריה בכל קבוצה, העברת מקום ההתפרסויות כדי להבטיח תמיכה מקומית, ושיפור המידע המודיעיני שיימסר ללוחמים. עד כה לא התקבלה החלטה, מסרו ארבעה בכירים במשרד ההגנה.

הלוחמים מארגון "דיוויזיה 30" היו קבוצת המורדים הראשונה שאומנה בתוכנית "אימונים וציוד" שאושרה אשתקד בקונגרס. זו תוכנית גלויה שמבוצעת על ידי הכוחות המיוחדים של ארה"ב בעזרת מאמנים מבעלות ברית אחרות. אך אחרי שנה של ניסיונות, הפנטגון עדיין חייב להתאמץ כדי לגייס אנשים להילחם בדאעש.

אלפים התנדבו לתוכנית, אך המבדקים שעברו היו מחמירים כל כך שרק כמה עשרות אושרו. התוכנית לא התקשרה עם ארגונים גדולים וחזקים ואפילו תומכיה מודים כי מטרתה — לגייס יותר מ–5,000 לוחמים בשנתה הראשונה - לא מציאותית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ