הבית הלבן: מוטרדים מאוד מהדיווחים על כניסת כוחות רוסים לסוריה

שר החוץ קרי שוחח עם מקבילו הרוסי לברוב בפעם השנייה השבוע והביע דאגה על מעורבות מוסקווה בלחימה בסוריה. בוושינגטון הביעו גם מורת רוח מהדיווחים על כך שמטוסים רוסיים עברו במרחב האווירי של איראן בדרך לסוריה

רויטרס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החוץ קרי ועמיתו לברוב, באוגוסטצילום: אי־פי

הבית הלבן הביע הערב (רביעי) דאגה עמוקה בעקבות הדיווחים על העמקת מעורבותה הצבאית של רוסיה בסוריה. "נברך כל התערבות חיובית של רוסיה בלחימה נגד המדינה האיסלאמית (דאעש), אולם עמדתנו ברורה - שזה יהיה חסר מצפון לכל צד, כולל לרוסים, להציע כל עזרה למשטר אסד", אמר דובר הבית הלבן, אריק שולץ.

בפעם השנייה בתוך ארבעה ימים שוחח היום שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי עם עמיתו הרוסי סרגיי לברוב בנוגע להעמקת מעורבותה הצבאית של רוסיה בסוריה. קרי הביע דאגה על כך בשיחתו עם מקבילו הרוסי והתריע בפניו כי "הדבר עלול להגביר את האלימות ולא להביא כל תועלת" למאמציה של המועצה הבינלאומית להפסקת העימות באזור.

24 שעות אחרי שרוסיה הכחישה את הדיווחים על העמקת מעורבותה הצבאית בסוריה וטענה שמדובר בפברוק, אישר מוקדם יותר היום משרד החוץ הרוסי כי מומחים צבאיים רוסים נמצאים על אדמה המדינה. דוברת משרד החוץ במוסקבה, מריה זאקרובה, מסרה כי המומחים מסייעים בהעברת משלוחי נשק לצבאו של הנשיא בשאר אל־אסד, וכי מדובר בסיוע "שנועד למאבק בג'יהאדיסטים ולמטרות לוחמה בטרור בלבד". זאקרובה האשימה את וושינגטון ביצירת "היסטריה מוזרה". "מעולם לא הכחשנו את שיתוף הפעולה הצבאי־טכנולוגי עם סוריה", ציינה.

בעקבות ההודעה הרוסית, אמרו בכירים בצבא הסורי כי כוחות רוסיים "תמיד נכחו בסוריה, אולם בשנה האחרונה הם גדלו". גורמים לבנונים אמרו היום כי כוחות רוסיים כבר לוקחים חלק בלחימה בסוריה באופן מצומצם. "הם התחילו במספרים קטנים, הכוח הגדול יותר עדיין לא הצטרף ללחימה. התפקיד שלהם גדול יותר מייעוץ", אמר אחד הגורמים.

זהו האישור הרשמי הראשון לכך שצבא רוסיה מעורב באופן ישיר בסוריה. היום אמרו גורמים אמריקאים כי רוסיה שלחה בימים האחרונים לנמל טרטוס בסוריה שתי ספינות נושאות טנקים, כלי טיס וכוח רגלים מצומצם, והדגישו כי וושינגטון עוקבת מקרוב אחר הפעילות הרוסית שמטרתה עדיין אינה ברורה. הם לא פסלו את האפשרות שמוסקבה מניחה תשתית להתערבות אווירית במלחמה בסוריה כאמצעי לשמירה על שלטונו של אסד. אחד הגורמים ציין כי נראה שרוסיה מכשירה לפעילות שדה תעופה סמוך לעיר לטקיה. לדבריו, עשרות חיילי קומנדו ימי הונחתו באחרונה בשדה התעופה, ככל הנראה כדי לסייע לאסד בהידוק האחיזה באזור. עוד קודם לכן דווח כי בבסיס יוקמו יחידות מגורים למאות יועצים והועבר אליו גם מכ"מ מיוחד לשליטה בתעבורה האווירית.

לאורך מלחמת האזרחים הסורית איבד המשטר הסורי בהדרגה את השליטה בחלקים נרחבים מהמדינה, ועל פי ההערכות הוא שולט כעת רק בחמישית משטחה. הצבא הסורי מנסה בכל כוחו להגן על מחוז לטקיה, מעוזו של המיעוט העלאווי שמשפחת אסד שייכת לו, מפני פלישת מורדים ממזרח. היום דווח כי הצבא הסורי גורש לחלוטין ממחוז אידליב בצפון־מערב סוריה בעקבות נפילתו של בסיס צבאי באזור. ארגון זכויות אדם סורי, העוקב אחר הלחימה מלונדון, דיווח כי מיליציה הנאמנה לאסד עדיין שוהה בשני כפרים שיעיים במחוז, אולם כוחות הצבא הסדיר נסוגו לחלוטין. הטלוויזיה הסורית הממלכתית אישרה כי החיילים נסוגו מהבסיס ומשדה תעופה סמוך אחרי מצור שנמשך כמעט שנתיים.

על רקע הדיווחים על העמקת המעורבות הרוסית בסוריה, פנתה בימים האחרונים ארה"ב ליוון ובולגריה בבקשה שיסגרו את המרחב האוווירי שלהן למעבר מטוסי תובלה רוסיים העושים דרכם ללטקיה. בולגריה נענתה לבקשתו של הממשל, אך יוון דחתה את הבקשה. שר החוץ של בולגריה, דניאל מיטוב, מסר היום כי ארצו תתיר למטוסים הרוסיים לעבור, רק אם מוסקבה תאפשר לבדוק את המטענים. את הסירוב הבולגרי לאפשר את מעבר הטיסות הסביר מיטוב בכך שקיימים "חששות בנוגע לתכולת המטענים". רוסיה מתחה ביקורת חריפה על הבקשה האמריקאית וכינתה אותה "גסות בינלאומית". מאוחר יותר נודע כי איראן איפשרה למטוסי המטען הרוסיים לעבור במרחב האווירי שלה בדרכם לסוריה, מכיוון שהם מעדיפים להימנע ממעבר בשמי טורקיה. הודעה רשמית בעניין התפרסמה על ידי השגרירות הרוסית בטהראן. בכירים אמריקאים מסרו בתגובה כי אם הדיווחים על כך שמטוסים רוסיים טסו בשמי איראן בדרכם לסוריה נכונים, "זה בהחלט מאכזב", אולם לדבריהם - לא מפתיע.

סוגיית העמקת הסיוע הרוסי לאסד עמדה במוקד שיחתם הטלפונית של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב, בסוף השבוע האחרון. קרי הביע באוזני לברוב את דאגתה של וושינגטון והזהיר כי מהלך זה עלול להביא "להסלמה נוספת בלחימה בסוריה, לאובדן חיי חפים מפשע, להגברת זרם הפליטים ולעימות עם הכוח שמנהל את המבצע נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה". השניים סיכמו כי ימשיכו לדון בעניין בהמשך החודש בניו יורק, לקראת כינוס העצרת הכללית של האו"ם. אף שארה"ב ורוסיה רואות בדאעש איום שיש לסלקו, יש ביניהן מחלוקת עמוקה על פעילות קבוצות חמושות אחרות בסוריה, על הפתרון הפוליטי שיסיים את המלחמה ועל המעמד של בשאר אל־אסד.

גרמניה הזהירה היום את רוסיה מהגברת מעורבותה בסוריה והדגישה כי הסכם הגרעין עם איראן ויוזמות החדשות של האו"ם הן "נקודת פתיחה טובה" למציאת פתרון פוליטי בסוריה. שר החוץ, פרנק ולטר שטיינמאייר, אמר במסיבת עיתונאים בברלין כי גרמניה מעוניינת להביא לסיום הלחימה, הנמשכת זו השנה החמישית, אך הדגיש כי בריטניה וצרפת שוקלות את הרחבת הפעילות האווירית נגד דאעש גם אל תוך סוריה. "אין זה הגיוני שבעלות ברית חשובות, להן אנו זקוקים עכשיו, יגבו את המבצע הצבאי", אמר שטיינמאייר.

מזכירה הכללי של נאט"ו ינס סטולטנברג הצטרף למנהיגים מערביים אחרים וקרא למציאת פתרון מדיני למשבר בסוריה. "אני מודאג מדיווחים על מעורבות מוגברת של כוחות רוסים בסוריה", אמר. "זה לא יתרום לסיום המשבר. יש להפנות את כל המאמצים למציאת פתרון פוליטי למשבר בסוריה", הוסיף.

שר החוץ של צרפת לורן פאביוס, מסר כי הדיווחים שרוסיה שלחה חיילים לסוריה הופכת את מציאת פתרון לקונפליקט ליותר מסובכת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ