סעודיה: 107 הרוגים מנפילת מנוף על המסגד המרכזי במכה

לפחות 238 בני אדם נפצעו בעקבות התרסקות המנוף באחד מאגפיו של האתר הקדוש. הכעבה הומה בני אדם בתקופה זו של השנה לקראת חג העלייה לרגל שיחול בסוף החודש

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המנוף שקרס מחוץ לכעבה, היוםצילום: אי־פי

לפחות 107 בני אדם נהרגו היום (שישי) בעיר מכה שבסעודיה בעקבות נפילת מנוף על המבנה "אל-חרם א-שריף" - המסגד הגדול המקיף את הכעבה (האבן השחורה), כך דיווח המשרד לביטחון פנים במדינה. לפי אותה הודעה, לפחות 238 בני אדם נפצעו באירוע לאחר שהמנוף התרסק אל אחד מאגפי המסגד הראשי.

מדיווחים בסעודיה עולה כי התאונה התרחשה קצת אחרי השעה חמש בערב, בעת שבמסגד נמצאים מתפללים רבים. האתר הקדוש למוסלמים הומה בני אדם בתקופה זו של השנה בשל קרבתו של מועד חג העלייה לרגל - החג', שיחול בסוף החודש. מוועדת החג' של אזרחי ישראל הערבים מסרו כי אין הרוגים או פצועים מקרב העולים לרגל מהארץ.

שלטונות סעודיה פתחו בחקירת נסיבות האירוע והנסיך חאלד אל-פייסל, שאחראי על מכה והמתחם הקדוש, הורה על הקמת ועדת חקירה בעקבות האסון. על פי הערכות, המנוף - שהיה ממוקם מעל הרחבה המזרחית של המתחם - נפל כתוצאה מסופת חול שפקדה את העיר ולוותה בגשם וברוחות חזקות.

תמונות המופצות ברשתות החברתיות מראות עולים לרגל שנפצעו והרס רב במקום. הרשויות בסעודיה משקיעות מאמצים רבים על מנת להתכונן למיליוני העולים לרגל המגיעים למכה לחג'. בשנה שעברה היא צמצמה את מספר המתפללים שהורשו להגיע למתחם בשל שיפוצים שנערכו במסגד הראשי. 

כוחות ההצלה מתחת למנוף שקרס, היוםצילום: אי־פי
המנוף שקרס מחוץ לכעבה, היוםצילום: אי־פי

החג', אחד הכינוסים הדתיים הגדולים ביותר בעולם, ידע בעבר אסונות קטלניים בהם מתפללים נרמסו למוות בשל הצפיפות הגדולה. מאות מתפללים מתו בתקרית כזו ב-2006. מאז השקיעו הרשויות המקומיות כספים רבים כדי להרחיב את המתחם ולשפצו ועל מנת לשפר את התחבורה הקיימת ממנו ואליו. בעיר מוצבים גם מחסומים בתדירות גבוהה על מנת למנוע מעולים לרגל שלא קיבלו אישור לכך להשתתף בחג'. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ