אריק שמידט ומייקל גורדון, ניו יורק טיימס

רוסיה משתמשת במסדרון אווירי דרך איראן ועיראק כדי להנחית סיוע צבאי ולוגיסטי למשטר הסורי במחוז לטקיה. המהלך הרוסי נעשה חרף מאמציה ארה"ב למנוע הכנסת אמצעי לחימה לסוריה והחריף מאוד את המתיחות בציר וושינגטון-מוסקבה בשבוע האחרון.

גורמים אמריקאים סיפרו אתמול (ראשון) כי לפחות שבעה מטוסי מטען רוסיים מדגם "קונדור" המריאו מבסיס בדרום רוסיה לאורך השבוע האחרון והשתמשו במסדרון האיראני-עיראקי בדרכם לסוריה. היעד הוא שדה תעופה מדרום ללטקיה – בסיס צבאי שעשוי להפוך בזמן הקרוב לנקודת האחיזה החדשה המשמעותית ביותר של צבא רוסיה במזרח התיכון בעשורים האחרונים.

ממשל אובמה קיווה בתחילה שהצליח לסכל את העברת הסיוע הרוסי, על ידי כך שרתם את בולגריה (החברה בנאט"ו) לסגור את המרחב האווירי שלה למטוסים רוסיים. אלא שמוסקבה הגיבה במהירות והפנתה את מטוסי המטען לנתיב האיראני-עיראקי. שר החוץ סרגיי לברוב אמר אתמול כי טיסות המטען ללטקיה יימשכו חרף ההתנגדות האמריקאית. לדבריו, יועצים רוסיים נשלחו אף הם ללטקיה על מנת לאמן צוותים סוריים.

בניית הכוח הרוסי בסוריה נעשית כחלק מהתמיכה המתמשכת של מוסקבה במשטרו של בשאר אל-אסד לאורך ארבע וחצי שנות המלחמה במדינה. טיסות המטען מעמידות את מדיניות הממשל האמריקאי באזור בפני אתגר חדש: כיצד ניתן לעודד את ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, שעלה לשלטון בתמיכת ארה"ב אך עדיין מנסה לבסס את סמכותו, לעצור את הטיסות? הנושא עלה בפגישות שקיימו דיפלומטים אמריקאים עם נציגי ממשלת עיראק בראשית החודש. במהלך המפגשים התבקשה עיראק לפעול כמו בולגריה, אך בבגדאד העדיפו שלא להתחייב ואמרו כי "יבדקו את העניין". יותר משבוע חלף מאז אותן פגישות, והעיראקים עדיין מבוששים לפעול.

מסוק צבא עיראק במפגן תמיכה בראש הממשלה עבאדיצילום: אי־פי

לפני כשנתיים התעמתה ארה"ב עם ממשלתו של ראש ממשלת עיראק דאז, נורי אל-מאליכי, קודמו של אל-עבאדי, אחרי שבגדאד התירה כניסת טיסות אספקה לסוריה תוך שימוש במרחב האווירי שלה. במארס 2013 ביקר שר החוץ ג'ון קרי, אך לא השיג פריצת דרך בעניין. אל-מאליכי איבד בסופו של דבר את כסאו בתמיכתה של ארה"ב. מצבו של אל-עבאדי מורכב יותר: בעוד ש-3,500 יועצים אמריקאים מסייעים למלחמה שמנהלים הצבא העיראקי והמיליציות הסוניות והשיעיות בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), עיראק גם נסמכת על הסיוע הצבאי שהיא מקבלת מאיראן, שבדומה לסוריה מגבה את אסד. עיראק גם קונה נשק רוסי ובהיעדר כוח אווירי משמעותי, יכולתה להגן על המרחב האווירי שלה מוגבלת ביותר.

טיסות הסיוע למשטר הסורי עמדו גם במוקד שיחותיו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי עם עמיתו הרוסי לברוב בימים האחרונים. קרי הזהיר את הקרמלין שלא להרחיב באופן ניכר את הסיוע הצבאי לממשלה הסורית בטענה שהדבר רק יתדלק את האלימות במדינה ועלול להפריע לפעילות הקואליציה המערבית-ערבית נגד דאעש. "נראה שאסד מודאג מספיק ממצבו כדי לזמן יועצים רוסיים וסיוע הצבאי", אמר הנשיא ברק אובמה בפגישה עם חיילים בבסיס פורט מיד בשבוע שעבר. "זה לא ישנה את ליבת האסטרטגיה שלו, כלומר להמשיך בלחץ על דאעש בעיראק ובסוריה, אך בכוונתינו להבהיר לרוסים שהם אינם יכולים להמשיך להמר על אסטרטגיה שנועדה לכישלון".

אלא שלרוסים, עושה רושם, יש תוכניות אחרות. לפי המודיעין האמריקאי, לפחות 200 נחתים רוסים ושש מערכות ארטילריה מגינות כעת על הבסיס האווירי מדרום ללטקיה. עוד ועוד יחידות מגורים מוכנות הועברו אליו ועל פי הערכה הרוסים מתכוונים לשכן במקום 1,500 בני אדם. עשרות כלי רכב רוסיים נצפו בבסיס, ובכלל זה כלים מתקדמים להובלת חי"ר. המודיעין האמריקאי טרם איתר מטוסי קרב רוסיים בבסיס, אך גורמים בוושינגטון מעריכים כי מטוסים מדגם מיג-31 וסוחוי-25 יגיעו אליו בקרוב.

מהלכיה של רוסיה עשויים למלא מספר מטרות בנוסף לסיוע הכללי לאסד. ייתכן שמדובר בתוכנית רוסית להקמת קואליציה משלה נגד דאעש, בה יקחו חלק גם איראן וסוריה. מהלך שכזה יעניק לרוסיה השפעת משמעותית על עתידה של סוריה ויסיט במידה רבה את תשומת הלב הבינלאומית ממעורבותה הצבאית במזרח אוקראינה. הבסיס האווירי בלטקיה יצטרף אל הבסיס הימי בטרטוס שבו משתמשת רוסיה זה שנים ארוכות.

ובתוך כך נמשכת הלחימה ברחבי סוריה. ארגון זכויות אדם סורי העוקב אחר הנעשה במדינה מביירות דיווח כי בשבוע האחרון נהרגו לפחות 80 בני אדם, רובם מורדים וחיילים הנאמנים למשטר, בקרבות מצפון-מזרח לדמשק. האלימות בפרברי הבירה הסורית החריפה מאוד אחרי ששני הארגונים ששולטים באזור – ובראשם "גיס האיסלאם" – הוציאו התקפות מתואמות על אזורים הנמצאים בשליטת המשטר, בתוך בעיר.

בעיר א-חסכה שבצפון-מזרח סוריה נהרגו היום לפחות 26 בני אדם בפיצוץ שתי מכוניות ממולכדות, בהם שישה אנשי ביטחון כורדים. לפחות 80 בני אדם נפצעו. השליטה בא-חסכה נחלקת בין המיליציה הכורדית הסורית לבין נאמניו של אסד, ואלה נאבקים ביניהם. במקביל חשופה העיר להתקפות דאעש, השולט בחלקים אחרים במחוז.

אל הכתבה ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ