ממשלת תימן הגולה פרשה משיחות הפיוס עם המיליציה החותית

נשיא תימן הודיע כי לא יתקיימו שיחות נוספות כל עוד המיליציה הפרו-איראנית אינה מקבלת את מתווה האו"ם. במקביל, נערכים כוחות הקואליציה הערבית לפלישה לצנעא

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות הנאמנים לנשיא תימן האדי במאריב, מזרחית לבירה צנעא, אתמולצילום: אי־אף־פי

נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, הודיע כי ממשלתו פורשת מהשיחות עם המיליציה החותית הפרו-איראנית. האדי הבהיר כי  לא יהיה דיאלוג נוסף עם החותים, השולטים בבירה צנעא ובחלקה הצפוני של תימן, כל עוד אינם מקבלים את מתווה האו"ם לנסיגה מהשטחים שכבשו ולהחזרת אמצעי הלחימה שלקחו ממוסדות המדינה.

הודעתו של האדי מתפרסמת בעוד הקואליציה הערבית נערכת למבצע לכיבוש צנעא ומחוזותיה הצפוניים של תימן מידי החותים. במקביל, שני גורמים תימנים בכירים אמרו כי ממשלה תימן הגולה בסעודיה נערכת לשוב לעיר עדן לקראת סוף החודש. בשבועיים האחרונים הגיעו לעדן עוד 200 חיילים סעודים, תימנים ומאיחוד הנסיכויות כדי לחזק את השליטה ברחובות, המוחזקים בחלקם עדיין על ידי קבוצות אל-קאעדה. קבוצות נוספות של חיילים תימנים שיצאו לסעודיה ולאיחוד הנסיכויות לאימונים צפויות לחזור בקרוב לתימן.

האדי וממשלתו נמלטו לסעודיה בראשית השנה בעקבות השתלטות החותים על צנעא ותנועתם לכיבוש חלקה הדרומיים של המדינה בסיוע נאמני הנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח. המבצע שמנהלת הקואליציה הערבית מאז מארס הביא לבלימת החותים ולשינוי בתמונת הקרב. כעת אלה הם נאמניו של האדי שנעים צפונה ונערכים לכיבוש צנעא מחדש בגיבוי הקואליציה הערבית. לפחות 4,500 בני אדם נהרגו מאז הידרדרה תימן לכאוס ביטחוני.

כל ניסיונות האו"ם להביא לסיום הסכסוך הפוליטי בתימן הסתיימו במבוי סתום, ולמעט מספר הפסקות אש הומניטריות להכנסת מזון ותרופות לערים הנצורות – לא הובילו לדבר. השיחות התקיימו בעומאן תחת פיקוחו של שליח האו"ם המאוריטני איסמעיל אולד שייח אחמד, והן עסקו ביישום החלטת מועצת הביטחון 2216.

אזרח תימני בוחן נזק שנגרם למסגד, ככל הנראה עקב פגיעת טיל בעיר תאיז, אתמולצילום: אי־אף־פי

ביום ראשון הגיעה לסעודיה משלחת ובה מנהיגי מיליציה צבאית המתנגדת לחותים ופרושה בדרום תימן, בעיקר במחוזות הסמוכים לעדן. המשלחת באה לסעודיה לבקשתו של האדי, השואף לשכנע את מנהיג המיליציה, אדיב אל-אייסי, להניח את נשקו. אלא שמרבית מאנשי המיליציה הם צעירים הרואים בעצמם כמשחררי עדן ואינם מעוניינים לקבל הוראות מאיש.

בתוך כך, פתחו כוחות הקואליציה ונאמני האדי במבצע לכיבוש מחוז מאריב העשיר בנפט, הנמצא ממזרח לצנעא. מדובר ככל הנראה בחלק הראשון של מבצע מתגלגל אשר יימשך אל תוך הבירה התימנית. מרבית הפרשנים מעריכים כי לתוצאות המבצע לכיבוש צנעא תהיה השפעה מכרעת על עתיד תימן וחלוקת השליטה בה. גורמי צבא סעודים מסרו כי כוח של 12 אלף חיילי רגלים כבר נערך בפאתי העיר אל-עאבר, כ-270 קילומטרים ממזרח לעיר מאריב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ