חיילים אמריקאים באפגניסטאן הונחו להתעלם מהתעללות מינית בילדים על ידי עמיתים מקומיים

מפקדים במיליציות המשתפות פעולה עם ארה"ב נוהגים לתקוף מינית נערים. כדי לא לפגוע במאבק בטליבאן בוחרת וושינגטון להעלים עין מהפשעים, אשר מתרחשים לעיתים בבסיסים צבאיים של ארה"ב

ג'וזף גולדסטיין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים בבסיס חיל האוויר בקנדהאר, ביולי השנהצילום: אי־פי

בשיחת הטלפון האחרונה שלו הביתה, סיפר טוראי ראשון גרגורי באקלי ג'וניור לאביו מה מטריד אותו: מהדרגש שלו בבסיס צבאי בדרום אפגניסטאן הוא שמע שוטרים אפגנים תוקפים מינית ילדים שהובאו על ידם למקום. "אנחנו יכולים לשמוע אותם צורחים בלילות, אך אסור לנו לעשות משהו בנידון", סיפר החייל לאביו, לפני שנורה למוות ב-2012 על ידי נער שהותקף מינית בבסיס.

באותה שיחת טלפון, האב, גרגורי באקלי סיניור, אמר לבנו כי עליו לפנות לממונים עליו בנושא. מאוחר יותר סיפר כי לדברי בנו, "הקצינים אמרו לו להעלים עין משום שזו התרבות המקומית". על פי אחת ההשערות, הנער בן ה-17 רצח את באקלי משום שראה בשתיקתו שיתוף פעולה עם הפשעים שהתבצעו בבסיס.

דן קווין, שהועבר מתפקידו לאחר שהכה מפקד מיליציה שתקף מינית ילדצילום: NYT / Kirsten Luce

תקיפות מיניות חמורות נגד ילדים באפגניסטאן הן בעיה ותיקה ברפובליקה האיסלאמית, בפרט בקרב מפקדי יחידות לוחמות. יחידות אלו שולטות ברוב השטחים הכפריים של המדינה וחבריהן יכולים להתעמר באוכלוסייה המקומית. הנוהג להתעלל בילדים נקרא "באכה באזי" (משחק ילדים), ועל פי ראיונות ותיעוד משפטי של הנושא, חיילים ונחתים מצבא ארה"ב מקבלים הוראות לא להתערב בתקיפות – לעתים אפילו כשעמיתיהם האפגנים מתעללים בילדים בבסיסים צבאיים.

על פי המידע שנאסף בתחקיר, מדיניות העלמת העין נמשכה גם כשכוחות ארה"ב גייסו והפעילו מיליציות אפגניות שיסייעו בהגנה על שטחים נגד התקפות טליבאן. אך החיילים חשו חוסר נוחות גובר מכך שבמקום לטפל בנגע הפדופיליה, חימש צבא ארה"ב את הפדופילים ובחלק מהמקרים הציב אותם כמפקדים על כפרים מקומיים. כשהפדופילים תקפו ילדים הצבא לא פעל כדי לעצור את ההתעללות. 

"הסיבה שבגללה אנחנו פה היא משום ששמענו על דברים נוראיים שטליבאן עושה לאנשים, איך הם גזלו מאנשים את זכויות האדם שלהם", אמר דן קווין, קצין לשעבר בדרגת סרן כוחות המיוחדים. קווין, שהכה מפקד מיליציה שנתמכה על ידי ארה"ב אשר החזיק ילד אזוק בשלשלאות כעבד מין, הוסיף כי "שמנו אנשים בעמדות כוח והם עשו דברים הרבה יותר גרועים מטליבאן – זה דבר שזקני הכפרים אמרו לי".

המדיניות להורות לחיילים להתעלם מהתעללות בילדים על ידי עמיתיהם האפגנים נתונה כעת לבדיקה מחודשת, בפרט לאחר שהתגלה כי חיילים כמו סרן קווין נאלצו להתמודד עם ביקורת, לעתים פגיעה ממשית בקריירה שלהם, לאחר שפעלו בניגוד למדיניות בנושא. לאחר התקרית שבה הכה קווין את מפקד המיליציה האפגני, שיחרר הצבא את הסרן מתפקידו והוציא אותו מאפגניסטאן. מאז הוא עזב את הצבא.

ארבע שנים לאחר מכן, מנסה הצבא להביא לפרישתו של סמל מדרגה ראשונה צ'ארלס מארטלנד, חבר בכוחות המיוחדים שהצטרף אל קווין כשהכה את מפקד המיליציה. "הצבא טוען כי מארטלנד ואחרים היו צריכים להתעלם מהנעשה (טענה שאני חושב שהיא שטות)", אמר דאנקן האנטר, רפובליקאי שכיהן בעבר בבית הנבחרים של קליפורניה, ומנסה להציל את הקריירה של מארטלנד. האנטר כתב בשבוע שעבר למפקח הכללי של הפנטגון בנושא. 

כשנשאל על מדיניות הצבא, אמר דובר המפקדה של ארה"ב באפגניסטאן, קולונל בריאן טריביוס, כי "באופן כללי, האשמות בהתעללות בילדים על ידי כוחות צבא או משטרה אפגניים, הן חלק מסוגיה הקשורה לחוק הפלילי האפגני". הדובר הוסיף כי "אין דרישה לכך שחברים בצבא ארה"ב באפגניסטאן ידווחו על כך". המקרה החריג הוא כשאונס משמש כנשק במלחמה, ציין הדובר.

מדיניות האי־התערבות של ארה"ב נועדה לשמר את היחסים הטובים עם משטרת אפגניסטאן והמיליציות שוושינגטון אימנה כדי להילחם בטליבאן. בנוסף משקפת מדיניות זו את אי-הרצון של ארה"ב לכפות את ערכיה על חברה שבה יחסים מיניים בין גברים לנערים נפוצים באופן יחסי. יחסים כאלו נפוצים בעיקר בקרב גברים בעמדות כוח שעבורם מספר גדול של נערים המקיפים אותם עשוי לסמן מעמד חברתי. 

ישנם חיילים הטוענים כי ישנו היגיון מאחורי מדיניות זו, אפילו אם הם מרגישים חוסר נוחות מאירועי תקיפה מינית שעליהם הם שמעו או היו עדים להם. "התמונה הגדולה היא הלחימה בטליבאן", אמר חייל לשעבר והוסיף: "לא לעצור את התקיפות המיניות". עם זאת, אותו חייל, שביקש לדבר בעילום שם כדי לא לפגוע בעמיתיו לשעבר, אמר כי הרגיש גועל ביום שנכנס לחדר בבסיס הצבאי שבו שירת, אז ראה שלושה או ארבעה גברים שוכבים על הרצפה כשמספר נערים ביניהם. "אני לא בטוח במאה אחוז מה קרה מתחת לסדין, אך יש לי רעיון די טוב מה זה היה", הוא אמר.

אל הכתבה בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ