אסון חג הקורבן: לפחות 717 עולים לרגל נרמסו למוות במכה

סעודיה העריכה כי התאונה נגרמה בשל טעות בהכוונת הצליינים ופתחה בחקירת האירוע, ואיראן האשימה את הממשלה בריאד ב"ניהול לקוי" שגרם לאסון. יותר משני מיליון איש משתתפים בעלייה לרגל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפחות 717 בני אדם נרמסו למוות ומאות נוספים נפצעו היום (חמישי) בעמק מינא שבמזרח העיר מכה - כך מסרו הרשויות בסעודיה. העמק נמצא כחמישה קילומטרים מהאתר הקדוש במכה ומדי שנה מאכלס כ-160 אלף אוהלים בהם לנים הצליינים לפני מצוות החאג' - העלייה לרגל המסורתית.

הרשויות מסרו כי לפחות 860 עולי רגל נוספים נפצעו כתוצאה מהדוחק והעומס שנוצר במקום. בוועדת החאג' של ערביי ישראל מסרו כי אין דיווחים על הרוגים מבין העולים מישראל.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה הערב אמר שר הפנים הסעודי, הגנרל מנסור אל-טורקי, כי מינה ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירוע. הוא ציין כי האסון התרחש אחרי ששתי קבוצות גדולות של עולים לרגל נפגשו באחד הצמתים ולא שלל את האפשרות שהטמפרטורות הגבוהות והעייפות של העולים לרגל הובילו לאסון. "נבצע חקירה מקיפה, מקצועית ויסודית כדי להסיק מסקנות ולמנוע מקרים כואבים כאלה", אמר. 

גורמי ביטחון במכה ציינו כי לפי שעה לא ניתן להצביע על הסיבות לאסון, אך ייתכן שאלפים נכנסו לכביש נגד הכיוון בשל טעות בהכוונה, מה שגרם להתנגשות המונים ולדוחק רב. "לא ניתן בשלב הזה למסור פרטים על זהות ההרוגים והפצועים כי אנחנו עדיין עוסקים בזיהוי הקורבנות. בצדי הכביש שבו התרחש האסון התאכסנו עולים לרגל. אין לנו אינדיקציה לרשלנות של הרשויות לפי שעה", אמרו.

אזור האסון במכה, היוםצילום: אי־פי

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי התייחס לאסון ואמר כי על ריאד לקחת עליו אחריות. "על הממשלה הסעודית לשאת באחריות לתקרית הכואבת הזאת... ניהול לקוי ופעולות שאינן הולמות הן שגרמו לקטסטרופה הזאת", אמר חמינאי בהצהרה שפרסם באתר האינטרנט שלו. סוכנות הידיעות האיראנית דיווחה כי לפחות 90 מההרוגים הם אזרחיה של הרפובליקה האיראנית.

יותר מ-220 מכוניות סיוע וכ-4,000 אנשי חירום נשלחו למקום על מנת לסייע במאמצי החילוץ והפינוי ולספק לצליינים נתיבים חלופיים. ברשתות החברתיות פורסמו תמונות קשות מזירת האסון, בהן נראו גופות רבות ופצועים שוכבים על אלונקות, בעוד עובדי החירום מפנים אותם לאמבולנסים.

כשני מיליון בני אדם משתתפים השנה בטקסי העליה לרגל שהחלו ביום שלישי, לרגל עיד אל-אדחא (חג הקורבן), הנחגג היום. במינא מתרחש הטקס הסמלי של סקילת השטן, בו משליכים המאמינים אבנים נגד שלושה עמודי אבן. אסון הרמיסה התרחש בעוד הצליינים עשו את דרכם לעבר מבנה המכונה גשר ג'מארט, המשקיף על העמודים.

עיתונאים הנמצאים בזירה דיווחו כי הרשויות הכווינו את התנועה במקום בכיוון חד סטרי, וככל הנראה ההמולה החלה לאחר שאנשים שלא היו מודעים להנחיות ניסו לשוב לכיוון ממנו באו.

האסון מתרחש פחות משבועיים לאחר שמנוף ענק קרס במסגד המרכזי במכה, מוקד העלייה לרגל. אז נהרגו לפחות 111 בני אדם ונפצעו יותר מ-390. הרשויות מסרו כי קריסת המנוף התרחשה בשל רוחות עזות במהלך סופה לא שגרתית, והאשימו את החברה שפיקחה על הבניה במסגד בכך שלא פעלה לפי הנהלים הנדרשים.

מסע העליה לרגל, ההיאספות השנתית הגדולה ביותר בעולם, היה מוקד לרמיסות קטלניות בעבר, וכן לאסונות נוספים בהם שריפת אוהלים ומהומות אלימות. עם זאת, שדרוג משמעותי של התשתיות והשקעה רבה יותר בטכנולוגית ניתוב קהל בשני העשורים האחרונים הפכו את האירועים הללו לשכיחים פחות.

כ-100,000 אנשי כוחות הביטחון הוצבו השנה כדי לפקח על תנועת הקהל ולהבטיח את ביטחון העולים לרגל במהלך חמשת ימי החאג'. במינא הרשויות נוקטות זה שנים אמצעים שנועדו להפחית את הלחץ שנוצר כשהמוני עולי רגל נאספים באתר השלכת האבנים. בין היתר נעשה שימוש במצלמות פיקוח, ובגשת ג'מארט ישנן יציאות רבות האמורות לסייע לזרימת הקהל הרב.

זהו האסון השני בגודלו במכה. קדם לו אסון שהתרחש ב-1990, אז נרמסו למוות 1,426 בני אדם במנהרה צפופה להולכי רגל המובילה לאתרים הקדושים במכה. ב-2006 נרמסו למוות יותר מ-360 עולים לרגל במדבר במינא, וב-2004 נהרגו 244 בני אדם באסון דומה.

מפנים פצוע מזירת האירוע, היום במכהצילום: אי־אף־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ