אובמה: הזירה הסורית לא תהפוך למלחמה בין ארה"ב לרוסיה

נשיא ארה"ב תקף בחריפות את ההתערבות הצבאית הרוסית בסוריה, ואמר כי מוסקבה אינה מבחינה בין פעילי הטרור לבין קבוצות המורדים הפועלות לסיום מלחמת האזרחים במדינה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים68
"הארץ"

נשיא ארה"ב ברק אובמה הביע אמש (שישי) התנגדות למבצע הצבאי של רוסיה בסוריה, ואמר כי מוסקבה אינה מבחינה בין קבוצות טרור לבין קבוצות המורדים הפועלות למען המטרה הלגיטימית של סיום מלחמת האזרחים. אובמה הוסיף כי ההתערבות הצבאית הרוסית והתקיפות האוויריות שנמשכות מזה שלושה ימים, יגרמו למוסקבה "לשקוע בבוץ" ורק ירחיקו את סוריה מפתרון לסכסוך. בביקורת על נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הוסיף אובמה כי הוא פועל בסוריה "מתוך חולשה, לא מתוך כוח: הלקוח שלו, אסד, מתפרק, ומשלוחי נשק וכסף פשוט לא הספיקו לו".

אובמה ציין בתדרוך לעיתונאים בבית הלבן כי בעוד איראן וסוריה בהנהגתו של בשאר אסד הן המדינות היחידות שעומדות לצדו של פוטין, הרי שארה"ב מובילה קואליציה של 60 מדינות נגד ארגון המדינה האסלאמית (דאעש). עם זאת, אובמה הדגיש כי הוא מעוניין בהצלחתה של רוסיה. "אנחנו לא הולכים להפוך את הזירה הסורית למלחמה בין ארצות הברית לבין רוסיה. זהו אינו לוח שחמט עליו מתחרות המעצמות", אמר.

אובמה בבית הלבן, אמשצילום: אי־פי

מוקדם יותר דווח כי רוסיה תקפה אמש יעדים בסוריה זה היום השלישי ברציפות. ממוסקבה נמסר כי בסבב התקיפות האחרון נפגעו 18 מטרות של דאעש. עם זאת, מטוסי הסוחוי הרוסיים תקפו בעיקר באזורים שבשליטת מיליציות מורדים ולא באזורים שבהם פועלים הג'יהאדיסטים, אשר מוסקבה טענה כי משמשים כמטרה מרכזית לתקיפות. ביום רביעי תקפו לראשונה מטוסי קרב רוסיים בשטח סוריה. על פי ארגון זכויות אדם העוקב אחר הלחימה בסוריה, נהרגו בתקיפות במחוז חומס בלבד לפחות 27 בני אדם. 

בעוד שחלק מהתקיפות שביצעה רוסיה בימים האחרונים היו על יעדים של דאעש, חלקן היו נגד מיליציות מורדים אחרות המתנגדות למשטר הסורי ולדאעש, ובכלל זה לפחות יחידה אחת הנתמכת ישירות על ידי ארה"ב — "תג'מע אלעזה" שהיא חלק מצבא סוריה החופשי. על רקע התקיפות התעורר בארה"ב דיון בשאלה אם על וושינגטון להשתמש בכוח צבאי להגנה על מורדים סורים הנתמכים על ידי ארה"ב, במידה ואלו יותקפו על ידי מוסקבה. שר ההגנה של ארה"ב, אשטון קרטר, סירב להגיב לנושא כשנשאל על כך השבוע.

קצינים בכירים בצבא סוריה החופשי הביעו השבוע חשש כי מטרת התקיפות הרוסיות, לפחות בשלב זה, אינה חיסול דאעש כי אם פגיעה בכוחותיהם והגנה על משטר אסד. לדבריהם, אם יימשכו תקיפות אלה יאבדו ארגוני המורדים — שאינם נמנים עם כוחות דאעש — את השליטה באזורים נרחבים בצפון סוריה.

השבוע נפגש אובמה עם פוטין בשולי עצרת האו"ם, לראשונה לאחר יותר משנה. פוטין אמר כי כי הפגישה, היתה "מאד יעילה וכנה", וכי השניים דנו בשיתוף פעולה צבאי מצד רוסיה במאבק נגד דאעש. "יש לנו דברים רבים לעשות... ישנה הזדמנות לפתור בעיות משותפות יחדיו", אמר פוטין לאחר הפגישה שארכה כשעה וחצי. קודם לכן, לפני הפגישה, התייחס פוטין למצב בסוריה, ואמר "אנחנו חושבים שזו טעות גדולה שלא לשתף פעולה עם הצבא הסורי. עלינו להכיר בכך שרק כוחותיו של הנשיא אסד באמת נלחמים בדאעש ובארגונים קיצוניים אחרים בסוריה".

בנאומו בעצרת הכללית התייחס אובמה בין היתר למלחמה בסוריה ואמר כי "כוח צבאי בלבד לא יכול לפתור את המצב במדינה". אובמה הוסיף כי "ארה"ב מוכנה לעבוד עם רוסיה ואיראן כדי לפתור את המשבר בסוריה, אבל אי אפשר לחזור לסטטוס קוו. פתרון בסוריה צריך לכלול מעבר מאסד למנהיג חדש".  לדבריו, "ממשלה שמנסה לדכא ביקורת פנימית לא משדרת כוח, אלא חולשה ופחד".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ