אריק שמידט וטים ארנגו, ניו יורק טיימס

בתדירות מעוררת דאגה בשנים האחרונות, אלפי יחידות ביטחוניות שאומנו על ידי ארה"ב במזרח התיכון, צפון אפריקה ודרום אסיה קרסו, נחלו מפלות או ננטשו על ידי לוחמיהן.התפתחויות אלה מעמידות בספק את יעילותם של עשרות מיליארדי הדולרים שהשקיעה ארה"ב בתוכניות אימונים של צבאות זרים, ומציבות סימן שאלה סביב נדבך מרכזי בגישתו של ממשל אובמה להתמודדות עם ארגוני מורדים אלימים.

המכשולים בולטים ביותר בשלוש מדינות המציבות בפני הממשל כמה מהאתגרים הגדולים העומדים בפניו. המשטרה והצבא שאומנו על ידי הפנטגון במחוז אנאבר בעיראק, מעוז ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כמעט ואינם מצליחים להחזיק את כוח האדם שלהם, בעוד כמה אלפי כוחות הממשלה ומיליציות בתמיכת ארה"ב במחוז קונדוז שבאפגניסטאן נאלצו בחודש שעבר לסגת לאחר שהותקפו בידי מאות לוחמי טליבאן. בסוריה, תוכנית בת 500 מיליון דולר של משרד ההגנה לאימון מורדים מקומיים למלחמה במדינה האיסלאמית הפיקה עד כה רק קומץ בודד של חיילים.

בכל מדינה מתמודדים הכוחות שהוכשרו בידי ארה"ב עם בעיות שונות, שחלקן אינן בשליטתה של וושינגטון. אולם המשותף לרבים מהם, אומרים אנשי צבא ומומחים אמריקאים למלחמה בטרור, הוא הנהגה חלשה, היעדר רצון והצורך להתמודד עם בעיות פוליטיות עיקשות ותמיכה מעטה. ללא הייעוץ האמריקאי, כוחות מקומיים רבים מראים שוב ושוב כי הם אינם מסוגלים להילחם. "ההיסטוריה שלנו בבניית כוחות ביטחון ב-15 השנה האחרונות אומללה", אומר קרל אייקנברי, לשעבר מפקד צבאי ושגריר ארה"ב אפגניסטאן.

צבא ארה"ב אימן חיילים בעשרות מדינות במשך עשורים. אולם לאחר מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001, התעצמו המשימה מבחינת שאפתנותה וקנה המידה שלה, במיוחד באפגניסטאן ובעיראק, שם המטרה הסופית היתה להחליף את הכוח האמריקאי הגדול שהוצב במקום.

כוחות עיראקיים מיוחדים באימון בהובלת צבא ארה"ב בבגדאד, ביוליצילום: רויטרס

המאמץ לבנות מחדש את הצבא העיראקי שארה"ב פירקה לאחר הפלישה ב-2003 נחשב להצלחה כשחיילי ארה"ב נסוגו מהמדינה שמונה שנים לאחר מכן. אולם המשימה, שעלתה 25 מיליארד דולר, קרסה במהירות לאחר נסיגת האמריקאים, כשהפוליטיזציה בשורות הנהגת הצבא תחת ראש הממשלה נורי אל-מאליכי שחקה את יעילות הצבא בכל הדרגות, אומרים גורמים רשמיים בארה"ב.

באפגניסטאן, האימון הבסיסי של הכוחות כלל מטווחים, מארבים ויכולות שונות  הנוגעות מאבק בטרור. אולם לפני שניתן היה להתחיל בכך, רוב המגויסים האפגנים החדשים היו זקוקים ללימודי קריאה וכתיבה כדי שיוכלו לקרוא את המספרים הסידוריים על כלי הנשק שלהם, או לשיעורים על היגיינה כדי למנוע מחלות שיפחיתו את יעילותם בקרב - ודברים אלה גזלו מזמנם. ועדיין, היו הישגים ראויים לציון: כוחות אפגניים מיוחדים שאומנו וקיבלו ייעוץ מעמיתיהם האמריקאים הוכחו כלוחמים בעלי יכולות.

בנאום באקדמיה הצבאית ווסט פוינט במאי 2014, העמיד הנשיא אובמה את אימון החיילים הזרים במוקד האסטרטגיה שלו למאבק בקבוצות חמושות המאיימות על האינטרסים האמריקאיים. ארה"ב, הוא אמר, לא תשלח עוד כוחות צבאיים גדולים להילחם במלחמות הללו, ובמקרה של אפגניסטאן, תמשיך בהסגת כוחותיה הנמצאים שם. במקום, היא תשלח מספר קטן של מאמנים ויועצים צבאיים לסייע לכוחות המקומיים, ולהעניק להם תמיכה לוגיסטית, מודיעינית וסיוע נוסף.  "עלינו לפתח אסטרטגיה", אמר אובמה, "שמגדילה את מרחב השפעתנו מבלי לשלוח כוחות המקטינים את צבאנו או מעוררים תרעומת מקומית. אנו זקוקים לצידנו לשותפים למאבק בטרור".

גישתו של אובמה כבר נתקלה בכמה מכשולים, אך ללא רצון פוליטי של רוב הרפובליקאים או הדמוקרטים לשלוח אל מעבר לים מספר גדול של חיילים אמריקאים, הממשל מתאים את האסטרטגיה שלו, ולעתים קרובות פונה לבעלות ברית אזוריות לסיוע בתמיכה בכוחות המקומיים.

בצפון-מערב אפריקה, ארה"ב הוציאה יותר מ-600 מיליון דולר במאבק בארגוני מורדים איסלאמיסטיים, עם תוכניות אימונים המשתרעות ממרוקו ועד צ'אד. גורמים רשמיים בארה"ב הציגו בעבר את צבא מאלי כדוגמה לשיתוף פעולה מוצלח. אולם ב-2012 לוחמים איסלאמיסטים שבו מהקרבות בלוב להיאבק בצבא, כולל ביחידות שאומנו בידי הכוחות המיוחדים של ארה"ב. התבוסה, שבאה בעקבות הפיכה שהוביל איש צבא שאומן האמריקאים, הדהימה והביכה את המפקדים בארה"ב. צרפת, האו"ם והאיחוד האירופי מבצעים כעת משימות ביטחוניות ואימונים של הצבא במאלי.

בתימן, חיילים וכוחות למלחמה בטרור שארה"ב אימנה התפרקו כשהמורדים החותים השתלטו על הבירה בשנה שעברה ואילצו את הממשלה לצאת לגלות. ארה"ב כעת מסתמכת במדינה על המבצע האווירי הסעודי, שגרם להרג יותר מ-1,000 אזרחים.

באפגניסטאן, עיראק וסוריה, מבצעי הצבא נגד הטליבאן והמדינה האיסלאמית הגיעו להישגים מעטים בלבד. לאחר שהודו שרק אבעה או חמישה מורדים סורים שאומנו על ידי ארה"ב נלחמים במדינה, אמרו בשבוע שעבר מקורות בפנטגון כי הם משהים את הבאתם של מגויסים חדשים מסוריה לטורקיה וירדן למטרות אימונים. התוכנית סובלת ממחסור במגויסים המוכנים להילחם נגד המדינה האיסלאמית במקום בצבאו של הנשיא בשאר אסד, קושי בו הודה אובמה במסיבת עיתונאים ביום שישי.

באפגניסאן, השקיעה ארה"ב 65 מיליארד דולר במאמץ לבנות את כוחות הצבא והמשטרה. גם לפני האירועים בקונדוז, רבים מהלוחמים האפגנים התקשו להיאבק בטליבאן, בין היתר בשל מה שמפקדים רבים הגדירו כנסיגה אמריקאית מהירה מדי, לפני שהאפגנים היו ערוכים לקחת את השליטה הביטחונית לידיהם. ועדיין, בפנטגון חשו תדהמה ותסכול מכך שאלפי חיילים, שוטרים ולוחמי מיליציות אפגנים לא היו יכולים לעמוד מול מה שתואר ככמה מאות לוחמים של טליבאן שהצליחו להשתלט על העיר.

אם יש נקודת אור, היא יכולה להיות המאמץ במימון ארה"ב של 22 אלף חברי כוח האיחוד האפריקאי - ממדינות בהן קניה, אוגנדה ואתיופיה - להילחם בארגון א-שבאב, זרוע אל-קאעדה בסומליה, שהצליח לדחוק אותו מאזורים רבים במדינה. מפקד הארגון נהרג בשנה שעברה בתקיפה אווירית של ארה"ב, ובכירים אחרים בתקיפות מל"טים.

המצב סבוך יותר בעיראק. שם, תוכנית אימונים של ארה"ב לחיזוק כוחות הביטחון עלתה על שרטון, בין היתר משום שממשלת עיראק סיפקה הרבה פחות מגויסים ממה שציפו לו, בעוד אנשי מיליציה שיעיים וחיילים רבים שנלחמו במדינה האיסלאמית עזבו את שדה הקרב והצטרפו אל אקסודוס המהגרים המחפשים אחר חיים חדשים באירופה.

ג'ון מקללין, לשעבר סגן ראש הסי-איי-אי וכיום מומחה ללימודים בינלאומיים באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, אומר כי המאמץ האמריקאי לאמן את צבא עיראק נידון ככל כנראה לכישלון אם לא ילווה במתווה פוליטית לאיחוד השיעים והסונים במדינה. "אימון הוא דבר הכרחי אך הוא אינו מספיק על מנת לייצר כוח לחימה יעיל, משום שבסופו של דבר, צבאות נלחמים על נושאים פוליטיים", אמר.

לכתבה המקורית בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ