לוגו רויטרס
רויטרס

הגנרל האיראני הבכיר חוסיין חמדאני נהרג שלשום (חמישי) בלילה בסוריה, כך דווח בתקשורת הממלכתית באיראן. מותו של הגנרל הבכיר במשמרות המהפכה של הרפובליקה האיסלאמית מדגיש את מידת מעורבותה של טהראן במלחמת האזרחים בסוריה.

בתקשורת הממלכתית האיראנית דווח כי חמדאני נהרג בהתקפה של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בפאתי חאלב. על פי הדיווח, חמדאני נהרג בעודו "ממלא משימת יעוץ". סוכנות הידיעות הרשמית של איראן שידרה הצהרה שבה האשימה טהראן את ארגון המדינה האיסלאמית במותו של הגנרל הבכיר.

הלוויתו של הגנרל האיראני הבכיר, חוסיין חמאדני, שנהרג בסוריהקרדיט: IRINN, רויטרס

מוקדם יותר אתמול דווח כי פעילים של המדינה האיסלאמית כבשו כמה כפרים מידי ארגוני מורדים יריבים צפונית לעיר חאלב. התקפת הפתע על העיר השוכנת בצפון־מערב סוריה התרחשה על אף התקפות אוויריות עזות רוסיות, שלטענת מוסקבה מופנות כלפי מטרות של הג'יהאדיסטים. עם זאת עדיין לא ידוע אם חמדאני נהרג בתקיפה זו, או בתקיפה אחרת.

רבים ממנהיגי איראן הודיעו כי הם אבלים בעקבות מותו של הגנרֿל – אחד ממספר רב של בכירי צבא שטהראן שולחת לסוריה. נשיא איראן חסן רוחאני פרסם הודעת תנחומים פומבית למשפחתו של חמדאני ואמר כי מותו הוא "אובדן גדול". שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, פרסם הודעה דומה.

חמדאני היה מפקד בצבא איראן בעת מלחמת איראן-עיראק, והוביל את פעולות הדיכוי של הממשלה נגד "התנועה הירוקה" ב-2009, אז יצאו מפגינים לרחובות בעקבות בחירתו מחדש של מחמוד אחמדינג'אד לנשיא. מאז 2011 נתון היה נתון חמדאני לסנקציות בינלאומית.

מותו של הגנרל התרחש על רקע גל חדש של תקיפות אוויריות רוסיות נגד ארגוני מורדים הפועלים להפלתו של נשיא סוריה בשאר אל־אסד. הצטרפותה הישירה של מוסקבה למערכה בסוריה מחזקת את מעמדו של הנשיא אסד, שעד כה נהנה בין היתר מתמיכתה של איראן. טהראן סיפקה לאסד תמיכה כלכלית וסיוע צבאי, זאת כדי לשמר את משטרו לאורך מלחמת האזרחים שגבתה את חייהם של יותר מ-250 אלף בני אדם והביא לעקירתם של מיליונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ