אסד, איראן וחיזבאללה נערכים למתקפה נרחבת בחאלב

מקורות סורים מסרו כי אלפי חיילים איראנים הגיעו בימים האחרונים למדינה על מנת לקחת חלק במתקפה, שתתבצע בסיוע אווירי של רוסיה. דיווח: נושאת המטוסים היחידה של רוסיה תצא לאזור

עמוס הראל ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל ורויטרס

צבא סוריה, לצד בעלות בריתו איראן וחיזבאללה, נערך למתקפה קרקעית בתמיכה אווירית של רוסיה, נגד המורדים באזור חאלב, כך מסרו שני מקורות רשמיים. השליטה בעיר חאלב ובמחוז הסובב אותה סמוך לגבול טורקיה נחלקת בין ממשלת סוריה, קבוצות מורדים הנלחמות במשטרו של בשאר אסד וארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) המחזיק בכמה מהאזורים הכפריים הסמוכים לעיר.

במקביל דיווחו היום כלי תקשורת ברוסיה כי מוסקבה שולחת לסוריה את נושאת המטוסים היחידה שברשותה, "אדמירל קוזנצוב". אתר החדשות הרוסי FlashNord והעיתון "קומרסנט" דיווחו כי הספינה שייכת לצי הצפוני תפליג מנמל מורמנסק עוד השבוע כדי "להצטרף למערכה נגד דאעש". עוד דווח כי נושאת המטוסים נמצאה בתיקונים השנה, אך אלה הסתיימו באוגוסט. הצי הצפוני של רוסיה הכחיש את הדיווח ומסר כי נושאת מטוסים אינה נערכת לפעילות מבצעית. סוכנות הידיעות הממשלתית "טאס" דיווחה אתמול כי נושאת המטוסים תהיה מוכנה לפעילות עד סוף השבוע.

"ההכנות לקרב הגדול בסוריה נראות בבירור", אמר גורם רשמי הבקי בתוכניות. "יש ניוד נרחב של כוחות צבא סוריה... לוחמי חיזבאללה, ואלפי איראנים שהגיעו בכמה שלבים בימים האחרונים". המתקפה, שלדברי המקורות תחל בקרוב, תרחיב את המבצע הקרקעי של אותה הברית במחוז חאמה. המקורות, ששמרו על עילום שם, אמרו עוד כי אלפי חיילים איראנים באו לסוריה על מנת לקחת חלק במתקפה ולסייע לכוחותיו של אסד.

דאעש וקבוצות מורדים נוספות, בהן אלה הנתמכות בידי ממשלות זרות העוינות את משטר אסד, נאבקים זה בזה צפונית לעיר חאלב, באזור בו טורקיה וארה"ב מתכננות לפעול נגד דאעש. אתמול אמרו מפקדי ארגוני מורדים כי לוחמים סורים מציבים אספקה נרחבת של טילים נגד טנקים שסיפקו תומכיהם הזרים על מנת לעצור את המתקפה של צבא סוריה ובעלות בריתו. צבא סוריה, הנעזר בתקיפות אוויריות של רוסיה, ובכוחות קרקע של חיזבאללה וחיילים איראנים, מנסה לדחוק את המורדים מאזורים במערב המדינה חיוניים להישרדות משטר אסד, והצליח להשתלט מחדש על כמה עיירות במחוזות חאמה ולטקיה.

חאלב, סוריהצילום: רויטרס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר שלשום כי אלפי חיילים איראנים עושים בימים אלה את דרכם לסוריה. "איראן מרחיבה את פעולותיה בסוריה ברגע זה", אמר נתניהו בנאומו בפתיחת מושב החורף של הכנסת. "ממש ביום הזה אלפי חיילים איראניים מגיעים לסוריה, לא רחוק מגבולנו הצפוני. גם דאעש מתבסס שם והוא מתבסס גם בסיני. קודם כל, חובתנו היא לחזק את השליטה בגבולותינו".

בישראל מעריכים כי אלפיים עד 3,000 חיילים איראנים, המגיעים בימים האחרונים לסוריה, ישתלבו במתקפה קרקעית לטובת המשטר, שתתמקד בצפון המדינה וכן באזור הגבול בין סוריה ללבנון. המתקפה, העתידה כנראה לצאת לדרך בתוך ימים, תוכננה במסגרת הבנות משותפות לרוסיה, לאיראן למשטר הסורי. היא נועדה להרחיק את ארגוני המורדים הסוניים מקרבת האזור העלאווי בצפון מערב סוריה, שנמצא בחודשים האחרונים תחת איום גובר לנוכח התקדמותם דרומה.

הכוחות האיראנים נפרסו במתכונת של גדודים. עדיין לא ברור כיצד ישתלבו בלחימה הקרקעית, שחלק ממנה יתמקד בעיר הגדולה חאלב, בצפון המדינה. חיל האוויר הרוסי אמור לסייע לכוחות הקרקעיים בתקיפה מן האוויר. חיזבאללה מבקש כנראה להתמקד בלחימה באזורים הקרובים יותר לגבול סוריה ולבנון.

להערכת ישראל, חיזבאללה איבד כבר כ-1,500 לוחמים שנהרגו בסוריה ועוד כ-5,000 מאנשיו נפצעו. אלה אבידות ניכרות לארגון, שיחד עם כוחות המילואים המבצעיים שלו אינו מונה כנראה יותר מ-30 אלף איש. שיעור האבידות של חיזבאללה במלחמת האזרחים הסורית בשלוש וחצי השנים שבהן הוא מעורב בה, כבר עבר את כל האבידות שספג בשנות הלחימה עם ישראל, מהתקופה שלאחר מלחמת לבנון הראשונה (בימי אזור הביטחון) ועד למלחמת לבנון השנייה. הארגון הלבנוני מעדיף לצמצם את מעורבותו בלחימה בסוריה, אולם הוא נאלץ להמשיך ולפעול שם בהיקף נרחב, חרף אבידותיו, בשל הלחץ שמפעילות עליו איראן וסוריה.

אתמול פורסמו ברשת תמונות לא מאומתות, בהן נראה ראש כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים, הגנרל קאסם סולימני, מתדרך חיילים בסוריה. במקביל דווח היום כי בשבוע החולף נהרגו בלחימה בסוריה שני שלושה מפקדים במשמרות המהפכה - בהם מפקד חטיבה וראש מטה חטיבה - וכן בכיר בחיזבאללה. בשבוע שעבר נהרג מפקד בכיר נוסף במשמרות המהפכה, כשייעץ לכוחות צבא סוריה ליד חאלב.

המתקפה האווירית בת השבועיים של רוסיה חיזקה את כוחותיו של אסד והותירה את ארה"ב נאבקת להתאים את תוכנית התמיכה הצבאית שלה במתנגדי המשטר. ארה"ב ורוסיה מובילות מבצעים אוויריים נפרדים בסוריה, שלדבריהן מכוונות נגד המדינה איסלאמית. אולם לטענת וושינגטון, התקיפות של מסוקי רוסיה פגעו בעיקר בקבוצות מורדים אחרות, בהן כאלה שלחמו במדינה האיסלאמית. רוסיה מכחישה את ההאשמות.

היום אמר שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, כי ארה"ב סירבה לשלוח משלחת צבאית למוסקבה על מנת לדון בהגברת שיתוף הפעולה בלחימה בסוריה, כפי שהציעה רוסיה. לברוב אמר כי הנשיא ולדימיר פוטין הוא שהציע את הביקור, במהלך ביקורו בניו יורק בסוף ספטמבר. לדבריו, הוצע כי כשלב שני משלחת רוסית בראשותו של ראש הממשלה דמיטרי מדבדב תגיע לארה"ב, אך וושינגטון אמרה למוסקבה כי היא לא תקבל את המשלחת הרוסית.

מוקדם יותר דווח כי ארה"ב ורוסיה צפויות לקיים סבב נוסף של שיחות צבאיות היום, במטרה להימנע מהתנגשויות במהלך מבצעיהן האוויריים בסוריה. "שיחותינו מאוד מקצועיות, מאוד מועילות, ואני צופה כי הן יובילו תוך זמן קצר להסכם", אמר שר ההגנה של ארה"ב, אשטון קרטר, בתדרוך לכתבים. אתמול מסר צבא ארה"ב כי שני כלי טייס אמריקאיים ושני כלי טייס רוסיים "נכנסו לאותו מרחב אווירי" בסוריה ביום שבת, והיו במרחק של קילומטרים ספורים זה מזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ