לראשונה מאז החלה הלחימה בסוריה: אסד יצא מהמדינה ונועד עם פוטין במוסקבה

דובר הקרמלין מסר כי הנשיא הסורי טס למוסקבה כדי לדון עם עמיתו הרוסי במאבקם המשותף בפעילים האיסלאמיסטים; ארה"ב ורוסיה חתמו על מסמך למניעת עימותים אוויריים בסוריה

ניו יורק טיימס, רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסד ופוטין בקרמלין, אמשצילום: רויטרס

נשיא סוריה בשאר אל־אסד נפגש אתמול (שלישי) במוסקבה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. ככל הידוע, זוהי הפעם הראשונה שהנשיא הסורי עוזב את מדינתו מ-2011, אז החלה מלחמת האזרחים במדינה הים תיכונית.

על פי תמלול השיחה שפורסם באתר הקרמלין, הנשיא הסורי הודה לעמיתו הרוסי עבור תמכיתו הצבאית. "אני מעוניין להביע תודה עצומה לכל ההנהגה של הפדרציה הרוסית והעם הרוסי עבור הסיוע שהם מעניקים לסוריה", נכתב כי אמר נשיא סוריה. "תודה שנלחמתם למען אחדות סוריה ועצמאותה", הוסיף.

בפגישה אמר פוטין כי לצד הסיוע הצבאי, הוא נכון לעזור בקידום פתרון פוליטי בסוריה ולעבוד בצמוד עם מעצמות נוספות המעוניינות לפתור את הסכסוך המתמשך. הנשיא פוטין אמר כי ההתפתחויות החיוביות בחזית הצבאית בסוריה יספקו בסיס לפתרון פוליטי ארוך טווח, המערב את כל הכוחות הפוליטיים, האתניים והדתיים במדינה. "אנו מוכנים לתרום את תרומתנו לא רק בפעולת צבאיות במאבק נגד הטרור, אלא גם בתהליך הפוליטי", אמר.

במקביל לפגישת הנשיאים ועל רקע התגברות הלחימה בסוריה, אתמול דווח כי רוסיה וארה"ב חתמו על הסכם לתיאום טיסות מעל סוריה, כך הודיעו משרדי ההגנה של שתי המעצמות. דובר הפנטגון, פיטר קוק, אמר בתדרוך לכתבים כי המסמך המכונה "הסכם הבנות" קובע פרוטוקול בטיחות שנועד למנוע עימותים אוויריים. על פי המסמך, טייסי מטוסים רוסיים ומטוסים של הקואליציה בראשות ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית (דאעש), נדרשים להפגין התנהגות מקצועית בכל עת, להשתמש בתדרי קשר מסוימים לתיאום אווירי. בנוסף יקימו וושינגטון ומוסקבה קו תקשורת קרקעי שיסייע בתיאום הטיסות.

פוטין ואסד בקרמלין

סגן שר ההגנה של רוסיה, אנטולי אנטונוב, הצהיר כי "מסמך ההבנות כולל סט של חוקים והגבלות שנועדו למנוע תקריות בין טייסים רוסים ואמריקאים". סגן השר לא מסר פרטים נוספים אך ציין כי למסמך יש "משמעות מעשית גדולה".

הקואליציה בראשות ארה"ב מפציצה מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית בסוריה מספטמבר 2014. לכן, בכירים בוושינגטון הביעו דאגה כשרוסיה החלה לפני שלושה שבועות, כמעט ללא התרעה, להוציא בעצמה לפועל תקיפות אוויריות במדינה הים תיכונית. מוסקבה לא ניסתה לתאם את התקיפות האוויריות עם כוחות אוויר אמריקאיים באזור, נמסר אז מארה"ב. מאז תחילת המבצע הרוסימספר פעמים כמעט והתרחשו עימותים בין הצדדים. בשני מקרים, מטוסים רוסיים טסו במרחקים של כ–500 מטר וכ–150 מטר ממטוסים של ארה"ב. לדברי קוק, תקריות מסוג זה מעוררת את הצורך בהסכם ההבנות. "הרוסים צריכים לציית לפרוטוקול הבטיחות האווירי שאליו הם הסכימו", הסביר קוק והוסיף כי "אנחנו לא רוצים מיסקלקולציות או אי הבנות".

מטוס סוחוי רוסי חולף סמוך למל"ט אמריקאי בסוריה

בהתייחסו לפרטים הטכניים של ההסכם אמר קוק כי הפרוטוקול קורא למטוסים לשמור על "מרחק ביטחון" אחד מהשני. עם זאת הדובר סירב לציין מה בדיוק המרחק שנקבע. "הם לא יתקלו אחד בשני אם כולם יצייתו לחוקים האלו", הוסיף. הנוסח המדויק של הסכם ההבנות לא נמסר לעיתונאים, לדברי קוק לבקשת הצד הרוסי. עוד סירב הדובר למסור לפרט על אופיו של קו התקשורת הקרקעי, כולל היכן בדיוק הוא יוקם. עם זאת הוא תיאר את קו התקשורת כאמצעי לנהל "שיחות בזמן אמת" במקרה שמשהו ישתבש בתקשורת האווירית בין טייסים משני הצדדים.

סגן השר אנטונוב רמז לכך שיש לסכם על צעדים מעשיים יותר, בהם הקמת ערוצי תקשורת שיפעלו מסביב לשעון. לדבריו, יש צורך בהקמת ערוצים בין שתי המפקדות הצבאיות הרלוונטיות, שבהם יידונו שיתוף פעולה וסיוע הדדי "במצבים קריטיים". דובר משרד ההגנה של רוסיה, איגור קונשנקוב, אמר לעיתונאים כי הסכם ההבנות חשוב משום שמספר המטוסים בשמי סוריה בימים האחרונים עלה באופן ניכר, עם לפחות 30 מטוסים הטסים באותו מרחב אווירי בו זמנית.

בתוך כך, ראש הממשלה המיועד של קנדה, ג'סטין טרודו שניצח בבחירות שנערכו השבוע במדינה, אישר כי מטוסיה של קנדה יפסיקו להשתתף בתקיפות האוויריות של הקואליציה המערבית-ערבית נגד המדינה האיסלאמית. במסיבת העיתונאים הראשונה שערך לאחר ניצחונה הסוחף של מפלגתו בבחירות, אמר טרודו כי שוחח עם נשיא ארה"ב ברק אובמה ועדכן אותו בנוגע לכוונותיו להפסיק להשתתף בקמפיין נגד הג'יהאדיסטים בסוריה.

מטוס סוחוי רוסי, בתחילת החודש בסוריהצילום: אי־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ