המערב לאו"ם: לנקוט צעדים בעקבות ניסוי הטיל האיראני

מעצמות המערב פנו למועצת הביטחון של האו"ם בטענה שאיראן הפרה את איסור האו"ם בניסוי הבליסטי שביצעה החודש. טהראן: הטיל לא נועד לשאת ראש נפץ גרעיני ולכן הניסוי אינו מהווה הפרה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
רויטרס

ארה"ב, בריטניה, צרפת וגרמניה קראו ביום רביעי לוועדת הסנקציות על איראן במועצת הביטחון של האו"ם לנקוט בצעדים, בשל ניסוי הטיל הבליסטי על ידי איראן. לפי מעצמות המערב, איראן הפרה את איסור האו"ם על ביצוע ניסויים כאלה.

המכתב נשלח על ידי מעצמות המערב לוועדה אחרי שארה"ב העלתה את הנושא במועצת הביטחון. במכתב שבו נמסרו פרטי השיגור, כתבו המעצמות כי לטיל הבליסטי "היתה היכולת לשאת נשק גרעיני". לדבריהן, "אנחנו מאמינים כי המידע הזה יסייע לוועדה באחריותה לבדוק ולנקוט את הפעולה המתאימה בתגובה להפרות של החלטות מועצת הביטחון של האו"ם".

הטיל האיראני, החודשצילום: רויטרס

איראן הודיעה בתחילת החודש שערכה ניסוי בטיל בליסטי חדש, מונחה ומדויק. דיפלומטים אמרו כי וועדת הסנקציות תוסיף לרשימה השחורה שלה עוד אישים או ארגונים איראניים, אם היא תקבע ששיגור הטיל הפר את איסור האו"ם. עם זאת, הוסיפו הדיפלומטים, רוסיה וסין — המתנגדות לסנקציות על תוכנית הטילים האיראנית — עלולות למנוע נקיטת צעדים כאלה.

"ארה"ב תמשיך ללחוץ על מועצת הביטחון להגיב באופן יעיל לכל הפרה עתידית. אכיפה מלאה וחסרת פשרות של כל צעדי האו"ם הרלוונטיים הינה חיונית ותמשיך להיות חיונית", אמרה סמנתה פאוורס, שגרירת ארה"ב באו"ם בהודעה שפורסמה שלשום.

איראן , לפיה הטיל היה מסוגל לשאת ראש חץ גרעיני. "אף אחד מהטילים של הרפובליקה האיסלאמית של איראן לא תוכנן ליכולת גרעינית", אמר בשבת שר החוץ האיראני מוחמד זריף, שדבריו צוטטו על ידי סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א.

עריכת ניסויים בטילים בליסטיים אסורה בהתאם להחלטת מועצת הביטחון מ–2010, ותמשיך להיות בתוקף עד שהסכם גרעין ייושם בין איראן לבין שש מעצמות העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ