תושבי מוסול חוששים מפתיחת שנת הלימודים במדינה האיסלאמית

בעוד ארה"ב ועיראק מתמהמהות עם שחרור העיר השנייה בגודלה בעיראק, דאעש עדכן את מערך הלימודים כך שיתאים לערכיו הקיצוניים. "דיילי ביסט" חשף פרטים מספרי הלימוד של הג'יהאדיסטים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

על רקע המאבק בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ובעיראק נאלצים תושבי מדינות אלו להמשיך לנסות לנהל את חייהם, על אף הקרבות המתחוללים סביבם וחילופי השלטון באזורים בהם הם חיים. בקיץ האחרון דווח כי צבאות ארה"ב ועיראק מתכוננים למבצע לשחרור העיר מוסול שבצפון עיראק מידי הג'יהאדיסטים, אך תאריך יעד להוצאתו לפועל של המבצע טרם נקבע. בינתיים, עבור חלק מההורים בעיר, בירתו של מחוז נינווה, התגשם כבר הגרוע מכל: הג'יהאדיסטים השמידו את רוב ספרי הלימוד שבהם נעזרו בבתי הספר בעיר ופיתחו מערך לימודים חדש לתלמידים החיים באזורים תחת שליטת הארגון הקיצוני.

בכתבה שפרסם אתר החדשות "דיילי ביסט" על הנושא, מרואיין אב לשלושה החי עם ילדיו במוסול. הגבר המכונה אבו עומראן קיווה עד לאחרונה כי ילדיו ישובו בקרוב לבית הספר, שכן הם לא קיבלו חינוך מסודר מאז השתלטו הג'יהאדיסטים על העיר ביוני אשתקד. אך על פי הכתבה, אבו עומראן אינו אופטימי בנוגע לעתיד ילדיו. "אני לא ארשה להם ללכת לבית הספר רק כדי שהם ילמדו על רצח וקיצוניות", אמר לדיילי ביסט בשיחה שהתנהלה דרך אחת הרשתות החברתיות. "אף אחד ממילא לא הולך לקבל את התעודות שלהם", אמר, "הילדים שלי היו תלמידים מצוינים. הלוואי שיכולתי להוציא אותם מהעיר הזו כדי שהם יוכלו להמשיך בלימודיהם".

לוחם כורדי סמוך למוסול, אשתקדצילום: רויטרס

על פי הדיווח במוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק, ישנם בין ישנם 300 אלף ל–400 אלף תלמידים ורובם סובלים מאותה בעיה. משרד החינוך של עיראק הודיע כי לא יכיר בתעודות שהתקבלו או כישורים שנרכשו באזורים שתחת שליטת המדינה האיסלאמית, וקל להבין מדוע. הדיילי ביסט השיג דוגמאות דיגיטליות של חלק ממערך החינוך של הג'יהאדיסטים לבתי ספר יסודיים, וכבר בקריאה ראשונית מתבהרת רמת האינדוקרטינציה. כך לדוגמה, בספר העוסק בכושר גופני לבני שש מופיעות שתי מלים על הכריכה: "המשך" (או התקיים), ו"התרחב". שתי המלים מופיעות בספר פעמים רבות בהקשר של ספורט ותרגילים גופניים. עם זאת, לשתי מלים אלו יש משמעות נוספת – הן חלק מהמוטו הידוע של המדינה האיסלאמית, הקורא "להתקיים ולהתרחב".

עוד דוגמאות ניתן למצוא בספרי הוראה של מקצועות שונים. כך, בספר העוסק בחינוך דתי ומשימות של אנשי דת (או ג'יהאד), מופיעות תמונות אילוסטרציה של ילדים הלובשים אותה תלבושת כמו לוחמים בוגרים של המדינה האיסלאמית – טוניקה בסגנון אפגני ומכנסיים רחבים – ונושאים אקדחים ומכונות יריה. בספר מתמטיקה נשאלים תלמידים שאלות כגון: אם למדינה האיסלאמית יש 275,220 לוחמים בקרב וללא מאמינים יש 356,230, למי יש יותר חיילים?

בתגובה לפרסום אמרה מנהלת בית ספר לשעבר החיה בעיר סולימאניה במחוז הכרודי באפגניסטאן כי התוכנית "משוגעת". המנהלת לשעבר בחנה את ספרי הלימוד של המדינה האיסלאמית על המחשב במשרדה, הממוקם בקרבת למוסול. לדיילי ביסט היא אמרה כי "להורים אסור לשלוח את ילדיהם לבית הספר האלו משום שהם יהפכו ללוחמים קיצונים במקום לרופאים או מהנדסים". עם זאת, המנהלת אינה מופתעת מההתפתחות, שכן לדבריה ראש משרד החינוך של המדינה האיסלאמית הוא גבר בן 30 בשם חאלד אל־עפארי, טורקמני מהעיר תל עפר שבצפון עיראק המחזיק בתואר במדעי האיסלאם.

מושל מחוז נינווה, חאג'י סידו, מודאג גם הוא מהשפעתם של ספרי הלימוד על התלמידים. אך הוא גם מציין כי הוא אופטימי, משום שהוא לא חושב שארגון המדינה האיסלאמית יכול לתפעל את בתי הספר בעיר. לדבריו, ההוכחה לכך היא העובדה שבתי הספר של מוסול עדיין לא שבו לפעול. עם זאת ישנן סיבות נוספות מדוע הלימודים עדיין לא התחדשו: לפני כשישה חודשים הפסיקה ממשלת עיראק את העברת המשכורות של עובדים ממשלה במוסול. ההסבר לצעד היה הטענה כי הכספים מועברים בסופו של דבר לידי ארגון המדינה האיסלאמית, המטיל מסים כבדים על כל התושבים באזורים שבשליטתו. מסיבה זו צריך ארגון המדינה האיסלאמית לשלם בעצמו ל–53 אלף עובדי ממשלה העוסקים בחינוך במוסול.

כדי לעמוד בתשלומים אלו דורש הארגון מתלמידים לשלם אגרות, ועל פי עובד ממשלת עיראק שחי במוסול כל תלמיד בית ספר יסודי נדרש לשלם 12 דולר, תלמיד בית ספר תיכון משלם 18 דולר, וסטודנטים באוניברסיטה משלמים 50 דולר. בכתבה מצוטט עובד הציבור באומרו כי "אם יש מישהו שמוכן לשלוח את ילדיו לבית הספר כדי לעבור חינוך מחדש אצל המדינה האיסלאמית, האגרות הגבוהות האלו וודאי ירתיעו אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ