ארה"ב תשלח את הכוחות המיוחדים לסייע במאבק נגד דאעש בסוריה

בכירי ממשל ניסו לתאר הצעד כחלק מהאסטרטגיה הנוכחית של הנשיא אובמה, אך הצבת החיילים בשטחים בצפון סוריה אינה עולה בקנה אחד עם התחיבויותיו הקודמות של הנשיא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נשיא ארה"ב ברק אובמה אישר את הצבתו של מספר קטן של חיילים מהכוחות המיוחדים של צבא ארה"ב באזורים שבשליטת הכורדים בצפון סוריה. על פי הודעת הבית הלבן היום (שישי), הכוחות יסייעו ללוחמים מקומיים במאבק נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

בכירי ממשל ניסו לתאר את הצבת הכוחות כחלק מהאסטרטגיה הנוכחית של הנשיא אובמה. אך הצעד הוא סטייה משמעותית ממדיניותו המוצהרת של הנשיא, שאמר פעמים רבות כי הוא לא יציב חיילים קרביים בסוריה.

על פי בכיר בארה"ב, צוות היועצים יסייע לכוחות האופוזיציה הנלחמים בחמושי המדינה האיסלאמית בסוריה וייספק גישה קלה וחלקה יותר לציוד וסיוע לוגיסטי. עם זאת, הצבת הכוחות המיוחדים במדינה הים תיכונית תעלה את רמת הסיכון הנשקף לארה"ב מהלחימה בסוריה, שכן חיילי צבא ארה"ב יפעלו קרוב מבעבר ללוחמי המדינה האיסלאמית, גם אם יישארו בטריטוריה הכורדית.

מהבית הלבן נמסר כי מספר חיילי הכוחות המיוחדים שיוצבו בצפון סוריה יהיה "קטן מ-50”, ושמשימתם תהיה לתאם את פעילות הכוחות המקומיים הקרקעיים עם מאמצי הקואליציה בראשות ארה"ב נגד ארגון המדינה האיסלאמית הפועל בסוריה ובעיראק.

מוקדם יותר השבוע דווח כי בכירים בפנטגון שוקלים כיצד לתגבר את המבצע הצבאי נגד המדינה האיסלאמית, בין היתר על ידי הטמעת חיילים אמריקאיים בכוחות עיראקיים. על פי דיווח באתר "דה היל" (The Hill) מפי שני בכירים אמריקאים, צבא ארה"ב העביר כמה הצעות למשרד ההגנה בשבועות האחרונים. אחת מהאפשרויות שהוצעו היא הטמעת חיילים אמריקאים בכוחות ביטחון עיראקיים. כוחות אלו, כך נכתב באתר האינטרנט, יוכלו לזמן תקיפות אוויריות.

אם יוחלט ליישם את הצעת הצבא בנוגע לעיראק יקודמו חיילים אמריקאים לקו החזית, ואפילו אם החיילים לא ישתתפו באופן פעיל בקרבות, גם צעד זה יסתור את הבטחותיו של הנשיא עד כה.

בתוך כך, אתמול הודיעו מורדים סורים המשתייכים לקואליציית מורדים הנתמכת על ידי ארה"ב על תוכניתם לצאת למתקפה נגד המדינה האיסלאמית במחוז א-רקה – מעוז הג'יהאדיסטים בסוריה. מוקדם יותר השבוע אמר שר ההגנה של ארה"ב, אשטון קרטר, כי הקואליציה בראשות ארה"ב תתמוך בכוחות מקומיים המפעילים לחץ על המדינה האיסלאמית בא-רקה ובעיראק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ