פרשנות || ניצחונו הצפוי של ארדואן יהפוך אותו לנשיא רב כוח של עם מפוצל

תוצאות הבחירות בטורקיה יאפשרו ככל הנראה לארדואן להקים ממשלה ללא שותפים ועשויות לגרור שינוי של ממש באופי המדינה, כולל הפיכת הנשיא למפקד העליון. חצי העם שלא בחר בו יישאר בצלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגיגות ניצחון של תומכי ארדואן באיסטנבול, אתמול. תומכים אוחזים בדגל טורקי ענק

יום מתוח של כסיסת ציפורניים, מכות ומעצרים, תלונות על אי סדרים בקלפיות וגם של חרם בחירות באחת העיירות הקטנות בדרום מזרח טורקיה עבר אתמול על כ–78 מיליון אזרחי המדינה. גם אחרי שנסגרו הקלפיות והחלה ספירת הקולות, המתח לא פג. האם תיכנס המפלגה הכורדית לפרלמנט או שהפעם תישאר בחוץ? האם מפלגת הצדק והפיתוח תחצה את קו 330 המושבים בפרלמנט ואם כן האם תגיע קרוב ל–400 הנחוצים לה כדי להעניק לנשיא רג'פ טייפ ארדואן את הסמכויות שהוא שואף להן ללא משאל עם? האם יחל עכשיו מסע של חיסול חשבונות, כנהוג בתרבות הפוליטית הטורקית זה עשרות שנים? ולמה יכולים שוחרי זכויות האזרח לצפות מן המשטר החדש שלא יחשוש לפחות במשך ארבע השנים הבאות מאופוזיציה פוליטית?

הנהגת מפלגת הצדק והפיתוח והנשיא ארדואן לא פתחו הלילה בקבוקי שמפניה רק משום שהם אנשים דתיים, אבל יש להם את רוב הסיבות לעשות כן. ההימור של ארדואן ללכת לבחירות חוזרות הצליח מעל למשוער. אם התוצאות הכמעט סופיות של ספירת הקולות יישארו בעינן, הן מצביעות על כך שהמפלגה זכתה בעוד 10% לפחות לעומת הבחירות שהתקיימו ב–7 ביוני ובסך הכול תקבל יותר מ–50% מקולות הבוחרים. שיעור התמיכה הגבוה יאפשר לה להקים ממשלה חד־מפלגתית ללא צורך בקואליציה. וכך, יוכל ארדואן לשעוט קדימה וליישם את תיקוני החוקה שיאפשרו לו להיות נשיא אקזקוטיבי על פי הדגם האמריקאי.

צעירים פרו-כורדים מתעמתים עם שוטרים בערב הבחירות בעיר דיארבקיר, אתמולצילום: אי־אף־פי

עדיין לא ברורה חלוקת המושבים בפרלמנט שכן יש להמתין לספירה הסופית שתבהיר אם המפלגה הפרו־כורדית הצליחה לעבור את אחוז החסימה הגבוה שעומד על 10% (כרגע היא עומדת על קצת יותר מכך, אך תוצאות רשמיות יפורסמו רק בעוד כשבוע וחצי) — דבר שיקבע את מספר הקולות העודפים ואת מספר המושבים שכל מפלגה תקבל. על פי שיטת חלוקת המושבים המסובכת שנהוגה בטורקיה, קיימת אפשרות שמפלגת הצדק והפיתוח תקבל יותר ממחצית 550 המושבים בפרלמנט ואף תגיע ליותר מ–330 מושבים. אם זו תהיה התוצאה הסופית תוכל המפלגה לשנות את תיקוני החוקה אבל היא תידרש להעבירם במשאל עם. אבל אם מספר המושבים הסופי יהיה לפחות 367 לא יהיה צורך במשאל עם - ולכך חותר ארדואן.

צעירים פרו-כורדים צועקים "לא רוצים שלום, רוצים מלחמה":

חלק מניצחונה של מפלגת הצדק והפיתוח אפשר לייחס לאירועים הטרגיים האחרונים שהתרחשו במדינה, לפיגועים התכופים שביצעו פעילי מפלגת הפועלים הכורדית, פק"ק, ולאלה שמיוחסים למדינה האיסלאמית (דאעש), כמו הטבח בעיר סורוץ' בחודש יוני והפיגוע רב־הנפגעים שהתרחש לפני כשבועיים בתחנת הרכבת באנקרה. מסגורם של כלל הכורדים כאוכלוסייה עוינת תרם את חלקו בהתכווצות התמיכה במפלגה הפרו־כורדית שירדה מ–13% לסביבות ה–10%. גם רבים מתומכיה של המפלגה הלאומנית MHP שאיבדה יותר מ–4% העדיפו לתת את קולותיהם לארדואן שהתגלה כלוחם אנטי־כורדי אף יותר ממנהיג מפלגתם, דוולת בהצ'לי. נראה שכמו במדינות אחרות ששרויות במלחמה נגד טרור, אזרחים מתגייסים לטובת מנהיג שמצרף רטוריקה לוחמנית לפעולות צבאיות, על אף שצירוף זה אינו חדש ולא הבטיח עד כה שקט וביטחון.

העוצמה הפוליטית שבה זכתה מפלגת הצדק והפיתוח, בניגוד לסקרי דעת הקהל שנערכו בשבועות האחרונים, שצפו לה 42–43 אחוזים, נושאת כמה בשורות טובות וכמה איומים. למשק הטורקי, אשר הראה לאחרונה סימני דעיכה עם צניחת שער הלירה הטורקית לרמות חסרות תקדים, שיעור אבטלה של יותר מ–9.5% וכרסום דרמטי בהכנסות מתיירות, זוהי כמובן בשורה טובה.

משקיעים טורקים וזרים השעו בחמשת החודשים האחרונים את זרם ההשקעות ואף הקפיאו פרויקטים מתוכננים עד שיתברר איזו ממשלה תקום בטורקיה. משהחליט ארדואן שלא ללכת לממשלת קואליציה, לכונן ממשלה זמנית ולקיים בחירות חדשות, נכנס המשק הטורקי לבלבול. באין ודאות אילו תוצאות יפיקו הבחירות החדשות, החשש היה מפני חוסר יציבות פוליטית שיימשך זמן רב. טורקיה, שהתנסתה בממשלות קואליציה שהביאו אותה אל סף פשיטת רגל, לא רצתה להמר. עכשיו יכולה הקהילה העסקית, בטורקיה ומחוצה לה, לנשום לרווחה. מפלגת הצדק והפיתוח והנשיא ארדואן מזוהים בטורקיה כיצרני ההצלחה הכלכלית שליוותה את המדינה בשנים 2002–2012, הצלחה שהניבה צמיחה גבוהה, עלייה ברמת החיים, חיסול חובות חוץ ויציבות בנקאית.

תומכי ארדואן מתגודדים מחוץ לבית מפלגת השלטון באנקרה, אתמולצילום: רויטרס

התוצאות הללו, אם יישמרו, צריכות גם להשביע את רצונם של שותפיה האסטרטגיים של טורקיה, כמו ארה"ב, האיחוד האירופי ובעלת הברית החדשה סעודיה. מדינות אלה יכולות להיות רגועות בינתיים באשר להסכמים ולבריתות שנחתמו בינן לבין טורקיה — כמו הסכם לשיתוף פעולה צבאי במלחמה נגד דאעש שנחתם בחודש יולי וכמו ההסכם לבלימת זרם הפליטים מטורקיה לאירופה שנחתם באחרונה. תוצאות שונות, שהיו מחייבות הקמת קואליציה (או הליכה לעוד מערכת בחירות כפי שחלק מההערכות חזו במקרה של תבוסה), עלולות היו לשבש את ההסכמות הללו ולהפריע למהלכים המדיניים והצבאיים שארה"ב מנסה לקדם, בעיקר בסוריה.

אבל לצד אנחת הרווחה שתישמע בקרב הקהילה העסקית והקהילה הבינלאומית, למגזרים רבים בטורקיה ניצחונה של מפלגת הצדק והפיתוח הוא בשורה מרה. ראשון בהם הוא התקשורת שספגה חבטות קשות בשנים האחרונות, שהלכו והחמירו לקראת מערכת הבחירות הקודמת והנוכחית. עשרות עיתונאים נעצרו ונשפטו; תאגיד העסקים והתקשורת של עלי איפאק, "קוזה איפאק", הוחרם למעשה על ידי המדינה (בשבוע שעבר סולקו העורכים מחמשת כלי התקשורת שלו ומונו מועצות מנהלים המורכבות מנאמניו של ארדואן); תאגיד "דואן" שמחזיק בחבילה נוספת של כלי תקשורת ביקורתיים עלול להיות הקורבן הבא, אחרי שכבר ספג מכות אנושות מידיו של ארדואן; וגם כמה עיתונים נוספים שלא התיישרו עם הקו המשטרי צפויים לשלם את מחיר ניצחונו של ארדואן.

הנשיא שלא היסס להתנפל על מערכת המשפט כאשר זו פסקה בניגוד לדעתו צפוי לטלטל אותה שוב, ולא רק דרך פיטורים וחילופים אישיים שרבים מהם כבר בוצעו בשנתיים האחרונות, על רקע חשיפת פרשת השחיתות שבה מעורבים שרים וככל הנראה גם בני משפחתו של ארדואן. הנשיא הטורקי, שמתכוון ליישם תיקונים מהותיים בחוקה, לא יוותר על שאיפתו לכונן שיטת מינויים חדשה שבה תובטח בחירתם ומינויים של תומכיו. התחום החוקתי בכלל צפוי לעבור מהפכה. אם יוכל להישען על רוב פרלמנטרי מובהק, הוא יבקש לשנות את החוקה כך שזו תעניק סמכויות רחבות ביותר לנשיא המדינה — כלומר לו. בין היתר חותר ארדואן להיות נשיא־על אשר יהיה ראש הרשות המבצעת והמפקד העליון של הצבא, ימנה שרים (עם או בלי ראש ממשלה) ואולי אף יוכל לפזר את הפרלמנט. למעשה, גם היום סמכויותיו הלא פורמליות של ארדואן רחבות דיין. במיוחד כאשר במשך 13 שנים, כראש ממשלה ואחר כך כנשיא, עמד לצדו פרלמנט תומך.

דגל פלסטין פרוש על רכב של תומכי ארדואן באיסטנבול, אתמולצילום: אי־פי

אבל ארדואן שואף כנראה גם לשנות את מאפייניה ההיסטוריים של טורקיה שעדיין מוגדרת בחוקה כמדינה חילונית שפועלת על פי העקרונות שהניח כמאל אתאטורק. המגזרים החילוניים הליברליים וגם זרמים דתיים שאינם שואפים לשנות את אופייה של המדינה חרדים מפני מהפכה שתגדיר את טורקיה מחדש ותחבר את הדת למדינה. בפועל נעשו כבר כמה צעדים בכיוון זה, כמו האיסור על מכירת אלכוהול לצעירים ותקנה שמונעת מכירת אלכוהול בטיסות פנים של חברת טורקיש איירליינס; ההיתר לנשים להופיע בכיסוי ראש במקומות ציבוריים; או הטפתו של ארדואן לנשים טורקיות ללדת יותר ילדים. אבל פורמליזציה של מעמד הדת נועדה ליותר מכך, והיא עלולה בין היתר להשפיע גם על תוכני הלימוד ועל הענקת מעמד חשוב או אפילו עליון להלכה האיסלאמית בחקיקה.

לתוצאות הבחירות תהיה גם השפעה משמעותית על אופייה הדמוקרטי של המדינה, שעם כינונו של הפרלמנט החדש צפויה להיות מונהגת בידי אותה מפלגה ואותו נשיא ליותר מ–17 שנים ברציפות. כאשר התקווה לשנות את המשטר ואת העומדים בראשו חטפה סטירת לחי (אחרי האופוריה שאחזה בחלקים מן האוכלוסייה אחרי הבחירות האחרונות), היכולת היחידה להשפיע עלולה לעבור לרחובות, כפי שהיה בפרשת פארק גזי בשנת 2013, כאשר הפגנות המוניות התחוללו ברחבי טורקיה נגד כוונתו של ארדואן להפוך את הפארק באיסטנבול למרכז מסחרי.

סימן שאלה קודר אחר מונח מעל ראשו של המיעוט הכורדי שספק אם מפלגתו תיכנס לפרלמנט. אבל גם אם תחצה המפלגה את אחוז החסימה, השפעתה תהיה שולית. השאלה היא אם אחרי הניצחון הזה ישוב ארדואן אל נתיב הפיוס עם הכורדים כדי להרגיע את מתקפות הטרור שליוו את תקופת הבחירות, או שידבק בקו הלאומני האנטי־כורדי שסייע לו כנראה לשאוב קולות מן המפלגה הלאומנית.

אם אחרי הבחירות ביוני נאמר על טורקיה שהיא עומדת בפני פרשת דרכים, עכשיו נראה כי פרשת הדרכים נמוגה ובמקומה יש נתיב אחד ברור: משטר נשיאותי רב עוצמה שמייצג רק את מחצית האוכלוסייה, ללא אופציה נראית לעין להחליפו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ