תעלומה בצפון סיני |

אינטרסים פוליטיים וכלכליים סותרים מסבכים את חקירת ההתרסקות

מצרים רוצה למנוע פגיעה בתיירות, חברת התעופה הרוסית מנסה לשמור על אמינותה וארה"ב מסירה בינתיים את ידיה מהפרשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
א-סיסי ופוטין בביקור במוסקבה, לפני כשנה

השערות רבות הועלו בימים האחרונים אודות נסיבות התרסקות המטוס הרוסי בחצי האי סיני בסוף השבוע. בעקבות האירוע שבו נהרגו 224 בני אדם הוכרז ברוסיה יום אבל לאומי ונפתחה חקירה לבירור נסיבות ההתרסקות, כשבין היתר הוזכרו כשל טכני, טעות אנוש, פצצה או פגיעת טיל כגורם אפשרי. אך על חקירת האירוע מעיבה רשת של אינטרסים כלכליים, בנוסף לאג'נדות של כל אחת מהמדינות והגורמים המעורבים. על רקע זה הודיע הבית הלבן כי ארה"ב לא תפרסם השערות הנוגעות לסיבת ההתרסקות, וכי האחריות לקבוע אם על חברות תעופה אמריקאיות להמשיך לפעול באזור מוטלת על רשות התעופה בארה"ב. "אנחנו עומדים לאפשר לחקירה להתקדם הלאה", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט. 

שחקנית ראשית בחקירה היא רוסיה, שהמטוס היה בבעלות חברה רוסית. אם יתגלה כי כשל טכני אכן גרם להתרסקות, יסתור הדבר את טענותיהם של בכירים במוסקבה, שהדפו טענות על מצבו הרעוע של צי המטוסים של המדינה. הנושא הפך לרגיש במיוחד מאז פתחה רוסיה במבצע צבאי בסוריה, שבו משתתפים מטוסי תקיפה רוסיים.

שחקנית ראשית נוספת היא מצרים שבשטחה התרסק המטוס. קהיר מובילה את חקירת האירוע ושולטת בחלקים גדולים מהמידע המועבר לשאר הגורמים המעורבים. לפי מוסקבה, הרשויות במצרים מסרבות למסור מידע ממכ"ם על הקרקע שעקב אחר המטוס, ועל רקע העובדה שרוסיה וארה"ב לא שללו את האפשרות לפיגוע לטרור אמר נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי כי טענות מסוג זה הן "תעמולה". כלכלתה של המדינה הים תיכונית נשענת על ענף התיירות, שנמצא זה זמן מה בירידה בעקבות פיגועי טרור ברחבי המדינה, ועל כן מנסה מצרים למזער דיווחים שעשויים להרתיע תיירים נוספים. 

בנוסף לשתי המדינות, גם לחברה הרוסית קוגלימאביה שבבעלותה המטוס אינטרס בפרשה. אשתו של טייס המשנה במטוס שהתרסק אמרה לכלי תקשורת ברוסיה כי בעלה התלונן על תקינותו של המטוס. החברה דחתה טענות כי טעות אנוש או כשל טכני גרמו להתרסקות, וזאת על אף שנציגיה טרם הורשו לבקר באתר ההתרסקות או קיבלו גישה למידע מהקופסאות השחורות. על רקע זה יודעת החברה כי תקינות צי המטוסים שלה תיבדק כעת בקפידה.

עוד מעורבים בחקירה גורמים ממערב אירופה. המטוס שייך לחברת איירבוס הרשומה באירלנד ושמשרדיה שוכנים בצרפת. יתר על כן, המטוס הורכב בגרמניה וטס עד כה פחות מחצי משעות הטיסה שהיה צפוי לעבור בשנות פעילותו. בהתאם לכך נציגים משלוש מדינות אלו הגיעו למצרים במטרה להגן על האינטרסים הכלכליים שלהן.

ארגון נוסף המעורב בהתרסקות המטוס, לפחות ברמה התקשורתית, הוא ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שנטל אחריות להתרסקות. אם יוכח כי הג'יהאדיסטים הפילו את המטוס יחשב הדבר להישג גדול לקיצונים, שלאחרונה סובלים מהפצצות מצד רוסיה בסוריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ