לפחות 43 הרוגים ועשרות פצועים בפיגוע כפול בדרום ביירות; דאעש נטל אחריות

עדי ראייה דיווחו על הרוגים ו-200 פצועים בשני פיצוצים ברובע בורג' אל-ברג'נה המזוהה עם חיזבאללה. ארגון המדינה האיסלאמית אמר כי הפיגוע בוצע באמצעות אופנוע תופת ומחבל מתאבד

ג'קי חורי
רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
זירת הפיצוץ בביירות
זירת הפיצוץ בביירותצילום: רויטרס
ג'קי חורי
רויטרס

לפחות 43 בני אדם נהרגו ו-200 אחרים נפצעו בפיגוע כפול שאירע הערב (חמישי) במעוז חיזבאללה בפרבר דרומי של ביירות. לפי הדיווחים, את הפיגוע ביצעו שני מחבלים מתאבדים שהלכו ברחוב העמוס בבורג' אל-בראג'נה, אזור מגורים ומסחר בבירת המדינה. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נטל מאוחר יותר הערב אחריות על הפיגוע, שלדבריו שולבו בו אופנוע ממולכד ומחבל מתאבד. 

לפי הודעת הצלב האדום הלבנוני, לבית החולים בעיר הגיעו עשרות פצועים וההערכות הן כי מספר ההרוגים צפוי לעלות. מצבם של חלק מהפצועים היה אנוש, ומותם נקבע בבית החולים. כוחות חירום והצלה הוזעקו למקום וכוחות הביטחון השתדלו לחסום את זירת הפיגוע ולמנוע התגודדויות. הרס רב נגרם במקום, והבניינים הסמוכים ניזוקו. 

המשטרה מסרה כי לדברי עדי ראיה, שני גברים שהלכו ברגל ולבשו חגורות נפץ פוצצו את עצמם לפני מרכז הקניות "מנסור". מרכז הקניות נמצא ברובע השיעי המזוהה עם חיזבאללה, בורג' אל־בראג'נה. משרד הפנים הלבנוני מסר כי באירוע נהרג מפגע שלישי שלא הצליח לפוצץ את חגורת הנפץ שהיתה עליו‎. מקורות ביטחוניים מסרו כי הפיגועים בוצעו כמעט בו־זמנית, וכתוצאה מהם נפגע מרכז קהילתי שיעי. "הגעתי לחנות ואז אירע הפיצוץ", סיפר אחד מעדי הראיה לטלוויזיה המקומית. "נשאתי בידיי ארבע גופות — שלוש נשים וגבר אחד, ידיד שלי".

ראש ממשלת לבנון, תמאם סלאם, גינה את הפיגועים. לדבריו, "לא היתה להם הצדקה כלשהי". הוא קרא לאחדות "נגד התוכניות ליצור סכסוכים במדינה" ואמר שעל הבכירים להתעלות מעל חילוקי הדעות ביניהם.

בהודעה שהופצה הערב ברשתות החברתיות נטל דאעש אחריות על הפיגוע. "בפיגוע איכותי בהנחייתו של אללה, הצליחו חיילי החליפות (האיסלאמית) לפוצץ אופנוע ממולכד בקרב התקהלות באזור בורג' אל-בראג'נה, הנמצא בדאחיה בביירות", לשון ההודעה. עוד הוסיף הארגון בנטילת האחריות כי לאחר שאנשים התקהלו במקום הפיצוץ, מחבל מתאבד פוצץ עצמו, וגרם למותם של 40 "כופרים, סרבני מדינת האיסלאם" ולמאות פצועים. 

אלה הפיגועים הראשונים שבוצעו בדרום ביירות מאז יוני 2014, כשמכונית ממולכדת התפוצצה וגרמה למותו של שוטר שניסה לעצור את המחבל. מלחמת האזרחים בסוריה מחמירה את מצב הביטחון ואת המתחים העדתיים בלבנון, ודרום ביירות כבר שימשה בעבר יעד לפיגועים של ארגוני חמושים סונים. חיזבאללה נלחם לצד הכוחות הנאמנים לנשיא סוריה בשאר אסד והמוסלמים הסונים בלבנון נוטים לתמוך באופוזיציה בסוריה.

ארגוני מורדים סוריים, והמדינה האיסלאמית ביניהם, גם ארגנו התקפות בלבנון בשנים האחרונות, אך למרות הכול המדינה הצליחה לשמור על יציבותה השברירית. לאחר תקופה של שקט יחסי, עוצמת הפיגוע הזה תעורר מחדש את החשדות שגם לבנון תשקע בבוץ הסורי.

נטילת אחריות של ארגון דאעש על הפיגוע בביירות שהופצה ברשתות החברתיות, הערב
נטילת אחריות של ארגון דאעש על הפיגוע בביירות שהופצה ברשתות החברתיות, הערב

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ