מחזור טילים ישנים ומכוניות ממולכדות ללא נהג: תיעוד נדיר של מעבדות הנשק של דאעש

מומחים שצפו בסרטונים, שנתפסו על ידי מורדים סורים והגיעו לידי רשת סקיי ניוז, אמרו כי הם מציגים התקדמות צבאית גדולה יותר ומדאיגה מאוד של הארגון מכפי ששיערו תחילה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
"הארץ"

בסרטונים שצולמו בתוך "האוניברסיטה הג'יהאדיסטית" בעיר א-רקה שבצפון מזרח סוריה, נראים מדענים ומומחים לנשק כשהם עמלים על הרכבת סוללה תרמית מאולתרת לטילי קרקע־אוויר. אומנם ברחבי העולם סבורים כי ארגוני הטרור לא יכולים להשיג כלי נשק מתקדמים וציוד ללא תשתית צבאית הולמת, אולם מתמונות וסרטוני וידאו שהגיעו לידי עולה כי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) יכול כיום לצייד מחדש אלפי .

באחרונה, נתפס מאמן של ארגון המדינה האיסלאמית על ידי ארגון המורדים הסורי, צבא סוריה החופשי, כשהיה בדרכו לטורקיה ומשם לאירופה ובאמתחתו סרטונים לא ערוכים המתעדים אימוני לוחמים בארגון. את החומרים העביר הארגון לרשת סקיי ניוז מבלי לדעת את ערכם, ולדברי מומחה נשק בצבא בריטניה הם נחשבים ל"מכרה זהב מודיעיני". מדובר בפעם הראשונה שבידי המערב ישנו תיעוד לרמת ההתקדמות הצבאית של המדינה האיסלאמית, ובאופן מפתיע ומדאיג מדובר בהתקדמות גדולה יותר מששיערו בעבר.

כתבת רשת סקיי ניוז החושפת את מעבדות הנשק המתוחכמות של דאעש

טילים בעלי ראשי נפץ מונחי חום יכולים לשמש לתקיפת מטוסי נוסעים וצבא במידת דיוק שמגיעה ל-99%. במשך עשורים החזיקו ארגוני טרור רבים בטילים הללו ואחסנו אותם מבלי לעשות בהם שימוש, כיוון שטעינת הסוללה התרמית שלהם היתה מסובכת עבור הארגונים חסרי הציוד והידע לכך. אולם כעת נראה שהמדענים של המדינה האיסלאמית הצליחו למצוא דרך לעקוף את הבעיה, ובכך לזעזע את רשויות הביטחון בעולם כולו.

עוד עולה מהסרטונים כי צוות המחקר והפיתוח של המדינה האיסלאמית מפתח בנוסף שלטים שמסוגלים להפעיל מרחוק מכוניות ממולכדות, אשר "הנהגים" שלהן הם לא יותר מאשר בובות המצוידות במדחום פנימי. המדחום נתון לבקרה, כך שיתאים לטמפרטורת הגוף של בני אדם ויאפשר למכוניות לעבור מכונות שיקוף מתוחכמות המוצבות בבסיסי צבא ובנייני ממשל במערב, לפרוץ לתוכם ולהתפוצץ.

אימוני הטרור של הארגון נערכים במעבדות מדעיות ובמתקנים המפוזרים מסביב לא-רקה, בירתו דה־פקטו של הארגון. הסרטונים מראים כיצד הלוחמים לומדים להפעיל את המכוניות הממולכדות או כיצד לעצב את הבובות במושבי הנהג שייראו כמו נהגים אמיתים. למרות שברור שהסטודנטים יודעים מהן המטרות שעומדות מולם, בשום שלב בסרטונים הן לא מתוארות במפורש.

כריס האנטר, מהנדס פצצות לשעבר בכוחות המיוחדים, שמייעץ כיום לצבא בריטניה, הודה כי הוא נדהם מכמה התפתחויות שמתועדות בסרטונים. "אני סבור שאלה הממצאים המודיעיניים המשמעותיים ביותר בנוגע לדאעש", אמר האנטר. "הסרטונים האלה מעניקים לנו מושג טוב לגבי איפה הם נמצאים עכשיו, מה הם שואפים עוד להשיג ומגוון האיומים שעומדים בפנינו".

באחד מהסרטונים נראה אדם דובר רוסית מצלם חנות לחומרי נפץ שונים. הוא מסביר שהחומרים יכולים להיות שימושיים לייצור פצצות במידה שיצליחו להשיג את חומרי הדלק המתאימים עבורם. לוחם לשעבר בשורות הארגון הנמצא כיום בטורקיה, תיאר לרשת סקיי ניוז כי תוכנית האימונים נבנתה כדי להכין לוחמים למתקפות עתידיות באירופה ובזירות נוספות בעולם. "הצילום והתיעוד של תוכנית האימונים הזאת נערכו במטרה לגרום נזק גדול באירופה, לפגוע בקבוצה גדולה של אנשים ביותר ממקום אחד, וכמובן לא בסוריה או בעיראק", אמר העריק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ