30 אלף תושבים בסכנת רעב חמורה בעיר נצורה בסוריה

העיר מדאיה נצורה על ידי צבא סוריה מאז יולי, ולפי דיווחים לפחות עשרה מתושביה מתו מרעב. התושבים ניזונו מעלים וצמחים, אך בשל החורף גם הם אזלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רעב קשה שורר בעיר מדאיה בסוריה, הנשלטת על ידי המורדים, שעליה צרים כוחות ממשלת סוריה. המצור על העיר, הקרובה לגבול עם לבנון, הפך לנושא מרכזי בדרישותיהם של מנהיגי ארגוני המורדים בסוריה, שאמרו השבוע לשליח האו"ם שלא יקחו חלק בשיחות השלום עם הממשלה כל עוד נמשכים המצור הזה ומצור על ערים נוספות.

לפחות עשרה בני אדם מתו ברעב במדאיה בששת השבועות האחרונים, כך מסר הארגון הסורי למען זכויות האדם. פעילי אופוזיציה אומרים שמספר המתים מגיע לעשרות, אם כי אין אפשרות לאשר את הידיעות האלה. "אכלנו צמחים ועלי עצים וכעת אנחנו נאבקים גם בסופות שלגים, ואין יותר צמחים או עצים", אמר מאג'ד עלי, פעיל אופוזיציה בן 28 שדיבר עם סוכנות רויטרס בטלפון ממדאיה. "לפני המצור שקלתי 114 ק"ג וכעת אני שוקל 80", סיפר.

תושבי מדאיה מסתפקים במים שאליהם מוסיפים תבלנים (במקומות שבהם ניתן להשיגם), או לימון, מלח וחומץ, אמר אבו חסן מוסא, ראש מועצת האופוזיציה במדאיה. לדברי כמה תושבים, מחיר האורז או אבקת החלב — היכן שניתן למצוא אותם — עלול להגיע אף ל–300 דולר לקילו.

מאחר שבשבוע החולף ירד כחצי מטר שלג, התושבים שורפים רהיטים, דלתות ומשקופים מעץ כדי לחמם בתים, אמר מאג'ד עלי. "למשא ומתן אין שום משמעות לגבי הזמן שאנחנו נצורים, לזמן שאנחנו מקווים לכוס חלב לילד. על מה נישא וניתן? על המתים שלנו?" הוסיף.

המצור על מדאיה החל לפני כשישה חודשים כשהצבא הסורי והחיזבאללה פתחו במבצע שמטרתו היתה להחזיר את האזורים הסמוכים לגבול סוריה־לבנון לשליטת הנשיא אסד. המחסומים הפכו לחלק בלתי נפרד מהמלחמה, הנמשכת כבר חמש שנים ובה נהרגו לפי הערכות כרבע מיליון בני אדם. כוחות הממשלה צרו על ערים הסמוכות לדמשק במשך שנים אחדות, ולאחרונה ארגוני מורדים צרים על אזורים הנאמנים לממשלה במחוז אידליב, כולל שני כפרים.

לדברי תוכנית המזון העולמית (WFP) גורל מדאיה, שחייהם של 30 אלף מתושביה בסכנה, עלול להיות קשור לגורלם של הכפרים האלה. האזורים הם חלק מהסכם הפסקת אש מקומי שעליו הוסכם בספטמבר, אך יישומו מתבצע באיטיות ונתקל בקשיים.

באוקטובר הועבר משלוח הסיוע האחרון למדאיה, ובמקביל הועבר משלוח דומה לכפרים השיעיים פואה וכפראיה. עלי אמר כי תושבי מדאיה מוחזקים כבני ערובה וכקלף מיקוח בתמורה לפואה וכפראיה. "ארגון המזון העולמי מודאג מאוד מהמצב ההומניטרי במדאיה, שנצורה חודשים רבים וכעת נמצאים בה בסכנה חייהם של כ–30 אלף אנשים", אמרה בטינה לושר, דוברת הארגון, בתשובה לשאלת רויטרס. "מאז אוקטובר לא עברו למקומות האלה מזון או אספקה הומניטרית בהתאם לתוכנית המקורית".

אתמול הודיע האו"ם כי ממשלת סוריה הסכימה להכניס למדאיה ולשני הכפרים השיעיים פואה וכפראיה, סיוע הומניטארי דחוף בעקבות הדיווחים על הרעב השורר במקום. פואה וכפראיה, כפרים שיעיים, נמצאים במצור של כוחות המורדים, וחיים בהם כ-30 אלף אנשים. המתאם לעניינים הומניטארים של האו"ם בסוריה אמר כי הסיוע יועבר בימים הקרובים.

ועדת בדיקה מטעם האו"ם פסקה כי במלחמת האזרחים בסוריה משתמשים "בצורה מתואמת ומתוכננת באכזריות" בלוחמת מצור במטרה "לאלץ אוכלוסיה בכללותה להיכנע או לסבול מרעב".

מקור המקורב לדמשק והמכיר את המצב במדאיה הכחיש שנמנע מאזרחים לצאת מהעיר. המקור גם ציין שמספר האנשים בעיר קטן בהרבה מזה שנמסר. לעומת זאת מסר הארגון הסורי למען זכויות האדם כי 15 אנשים, בהם ילדים, נורו למוות או נהרגו ממוקשים שהוטמנו באדמה כדי למנוע יציאה מהעיר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ