דיווח: רוסיה מעבירה נשק ללוחמי חיזבאללה בסוריה

מפקדים בחיזבאללה אמרו לאתר "דיילי ביסט" כי שיתוף הפעולה בין רוסיה לחיזבאללה בסוריה מתהדק. על פי הדיווח, רוסיה לא הטילה על הארגון הגבלות בנוגע לשימוש בנשק, כולל ביחס לישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

במסגרת הלחימה לצד משטר הנשיא בשאר אל־אסד בסוריה, מחמשת רוסיה את ארגון חיזבאללה ומעבירה ישירות ללוחמיו נשק כבד, כולל טילי קרקע־קרקע מדויקים, כך אמרו מפקדים בכירים בארגון לאתר החדשות "דיילי ביסט".

בכתבה שפורסמה היום (שני) בדיילי ביסט, ציין כתב האתר בביירות ג'סי רוזנפלד כי מפקדים בארגון הטרור אמרו לו ששיתוף הפעולה והתלות ההדדית בין רוסיה לחיזבאללה בסוריה הולכים וגוברים. הדברים נאמרו לרוזנפלד בראיונות שקיים עם מפקדים בארגון בשכונת הדאחיה בביירות בסוף דצמבר ובתחילת ינואר. מפקדי חיזבאללה ציינו שהרוסים מעבירים לחיזבאללה טילי קרקע־קרקע, רקטות מונחות לייזר וטילים נגד טנקים מתוצרת רוסיה. לדבריהם, רוסיה לא מציבה לחיזבאללה תנאים כלשהם בתמורה לנשק.

בתמונה נראה מפגין מניף שלט שעליו פניהם של מנהיגים מלבנון, רוסיה וסוריה
הפגנת תמיכה במוסקבה, בביירות בחודש אוקטובר אשתקד. בתמונה נראים מימין לשמאל: מזכ"ל חיזבאללה, נשיא רוסיה, נשיא סוריה ויו"ר הפרלמנט הלבנוניצילום: אי־פי

"יש כעת ברית אסטרטגית בינינו במזרח התיכון", אמר לכתב הדיילי ביסט איש חיזבאללה שהזדהה בשם באקר, המפקד על כ-200 מאנשי הארגון שנלחמים בסוריה. "הרוסים הם בעלי ברית שלנו ומספקים לנו נשק", הוסיף. לדבריו באקר, התקיפות האוויריות שמבצעת רוסיה בסוריה שינו את המגמה בקרבות בשטח וחיזבאללה ואיראן הן המובילות כעת. עוד אמר באקר כי חיזבאללה מספק לחיל האוויר הרוסי מודיעין ומטרות להפצצה.

מפקד נוסף בחיזבאללה שהזדהה בשם עסיר ומפקד על יחידת קומנדו של הארגון, ציין כי מוסקבה נשענת על חיזבאללה בסוריה יותר משהיא נשענת על הצבא הסורי. לדבריו, רוסיה מבקשת מאנשי חיזבאללה לשמור על מחסני הנשק שלה בשטח סוריה, ומסיבה זו נהנה הארגון מגישה לאמצעי הלחימה המאוחסנים שם.

עסיר הוסיף שרוסיה לא הטילה על אנשי חיזבאללה הגבלות בנוגע לשימוש בנשק הרוסי, כולל ביחס לשימוש בנשק נגד ישראל. עם זאת שני מפקדי החיזבאללה אמרו לכתב הדיילי ביסט כי הארגון לא יזדקק לנשק הרוסי אם תפרוץ מלחמה עם ישראל, וכי הארגון מסוגל להתמודד עם פלישה ישראלית לדרום לבנון באמצעות הנשק האיראני שברשותו.

בשנים האחרונות טענה רוסיה בפני ישראל כי היא אינה מעבירה נשק לחיבזאללה. במלחמת לבנון השנייה מצאו כוחות צה"ל בעמדות חיזבאללה בדרום לבנון נשק רוסי רב, שכלל בין השאר טילים נגד טנקים. ישראל פנתה כמה פעמים לרוסיה באותה תקופה, אך מוסקבה טענה שזהו נשק שסופק לצבא סוריה והועבר לחיזבאללה ללא רשותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ