אי-פי ורויטרס

איראן שחררה היום (רביעי) עשרה מלחים אמריקאים שנסחפו שאתמול למים הטריטוריאליים שלה במפרץ הפרסי. מחקירתם של המלחים עלה כי הסירות נסחפו למים האיראניים בגלל תקלה טכנית. דובר משמרות המהפכה מסר כי העשרה שוחררו לאחר חקירה שווידאה כי החיילים לא הגיעו לאזור בכוונה.

הפנטגון אישר את הדיווחים והוסיף כי לא נראה שהמלחים נפגעו בזמן שהותם במעצר באיראן. בכיר בפנטגון אמר כי מיד לאחר שחרורם נשלחו עשרת המלחים האמריקאים, תשעה גברים ואשה, למתקן צבאי בקטאר, שם הם יעברו סדרת בדיקות. הסירות שנעצרו על ידי האיראנים שוחררו עמם גם כן.

איראן פרסמה את צילומי המלחים האמריקאים שעיכבהקרדיט: IRINN, רויטרס

היום שידרה הטלוויזיה הממלכתית במדינה תמונות של רגעי המעצר של המלחים האמריקאים על סיפון סירותיהם. בתמונות נראים המלחים כשידיהם על ראשיהם וחיילים איראנים בוחנים את הנשק שהיה על הסיפון ובודקים את מסמכיהם. עוד לפני השחרור, אמר מפקד חיל הים האיראני, אדמירל עלי פדאווי, כי "החקירה העלתה שכניסת המלחים האמריקאים למים הטריטוריאליים של איראן נגרמה כתוצאה מבעיות מכניות במערכת הניווט שלהם, והנושא ייפתר בקרוב".

המלחים הוחזקו בבסיס איראני באי פרסי שבמפרץ הפרסי. "זו היתה טעות, זו היתה אשמתנו ואנחנו מתנצלים על כך", אמר אחד המלחים האמריקאים בראיון שנערך עמו במהלך המעצר בבסיס, ושפורסם הערב בטלוויזיה האיראנית.

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי הודה לרשויות האיראניות על שיתוף הפעולה שלהם בהבטחת שחרורם של המלחים וייחס את המעשה ליחסים הדיפלומטים בין ארה"ב לאיראן. "אני סבור שאנחנו רק יכולים לדמיין איך מצב דומה היה מתפתח לפני שלוש או ארבע שנים. העובדה שהיום סיפור כזה יכול להיפתר באופן שלו ויעיל היא הוכחה לתפקיד החשוב שיש לדיפלומטיה בשמירה על ביטחון המדינה שלנו ועל עוצמתה". בכיר במשרד החוץ האמריקאי אמר כי השר קרי שוחח עם עמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף לפחות חמש פעמים בתוך עשר שעות במטרה לארגן את שחרור המלחים.

קרי הוסיף כי איראן ככל הנראה תסיים ליישם את הסכם הגרעין ההיסטורי שהושג בינה לבין שש המעצמות בחודש יולי, כבר בימים הקרובים. בכירים אמריקאים אחרים אמרו כי ייתכן וכבר בסוף השבוע היא תשלים את כל תנאי ההסכם. משמעות הדבר היא שהארגון לפיקוח על נשק גרעיני של האו"ם יודיע בקרוב מאוד כי איראן השלימה את התחייבויותיה בהסכם לעצור את תוכניתה הגרעינית. ההודעה תחייב את ארה"ב ומדינות נוספות להשעות מידית את הסנקציות שהוטלו עליה.

החיילים האמריקאים לאחר מעצרם בבסיס האיראני, כפי שפורסם בתקשורת האיראניתצילום: רויטרס

הבית הלבן הבהיר כי ערוצי התקשורת החדשים שנפתחו עם איראן בעקבות שיחות הגרעין היו המפתח לשחרורם המהיר של עשרת המלחים. לדברי ראש הסגל של הבית הלבן, דניס מקדונו, הערוצים החדשים נרקמו רק באחרונה והם "חשובים מאוד" בפתרון סוגיות כמו זו שאירעה שלשום במפרץ הפרסי.

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, הבהיר כי ארה"ב לא התנצלה באופן רשמי בפני איראן על התקרית. "לא היה לנו על מה להתנצל", אמר ביידן בראיון לתוכנית הבוקר של רשת סי-בי-אס. "כשצצה בעיה עם הסירה שלך, אתה צריך להתנצל שיש לה בעיה? לא, ואף אחד גם לא חיפש התנצלות", הוסיף. ביידן אמר כי החיילים האיראנים הבינו שמדובר במלחים אמריקאים שהגיעו לשם בטעות והם הבטיחו לשחרר אותם כמו שכל מדינה אחרת היתה עושה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ