ארה"ב והאיחוד האירופי הסירו את הסנקציות על איראן

סבא"א קבעה כי טהראן עמדה בכל מחויבויותיה שנקבעו בהסכם הגרעין. לשכת נתניהו: איראן לא זנחה את שאיפותיה הגרעיניות, נמשיך לעקוב אחר יישום ההסכם ונגן על עצמנו

אי-פי
רויטרס
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון קרי ומוחמד ג'וואד זריף, היום בווינה
אי-פי
רויטרס
ברק רביד

איראן עמדה בכל מחויבויותיה לפי הסכם הגרעין שלה עם המעצמות - כך הודיע הערב (שבת) יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו. לאור זאת החל המערב להסיר את הסנקציות שהטיל על איראן בניסיון לבלום את תוכנית הגרעין שלה. הסרת הסנקציות צפויה להביא להפשרת נכסים איראניים בשווי מיליארדי דולרים ולאפשר לאיראן לייצא נפט.

אמאנו אמר כי "יחסי איראן עם סבא"א נכנסים כעת לשלב חדש. זהו יום חשוב לקהילה הבינלאומית". נשיא איראן, חסן רוחאני, בירך על יישום ההסכם, ושר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, הוסיף כי "זהו הרגע שבו הסכם הגרעין הופך מהבטחה שאפתנית לפעולה ישירה". שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, שהודיעה על הסרת הסנקציות לצד עמיתה האיראני מוחמד ג'וואד זריף, אמרה כי "ההסכם ההיסטורי הזה הוא חזק וגם הוגן, ועונה על דרישות כל הצדדים". לדבריה, ההסכם ישפר את מצב המזרח התיכון והעולם כולו ויתרום לביטחונם וליציבותם.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, פרסם הערב צו נשיאותי המסיר כמוסכם חלק מהסנקציות האמריקאיות מעל טהראן. בצו נאמר כי יישום ההסכם על ידי איראן "מסמן שינוי מהותי ביחס לתוכנית הגרעין שלה". הסנקציות שהוסרו נוגעות למגעים עסקיים בין מי שאינם אזרחים אמריקאים לבין איראן, הבנק המרכזי וחברת הנפט הלאומית שלה. הסנקציות שהטיל האו"ם על איראן הוסרו עם מסירת דו"ח סבא"א למועצת הביטחון של הארגון. האיחוד האירופי החל גם הוא בהליך הסרת הסנקציות, המצריך החלטה של מועצת אירופה, שבה חברים 28 מנהיגי החברות באיחוד. 

דו"ח סבא"א אישר שאיראן אכן עמדה בכל תנאי ההסכם שנחתם ביולי האחרון, בהם פירוק של 5,060 צנטריפוגות במקום יותר מ-19 אלף, שחלק גדול מהן לא היה פעיל, הסרת הליבה מן הכור באראק ומילויו בבטון והוצאת עודפי האורניום המועשר מהמדינה כך שלא ייוותרו בידיה יותר מ-300 ק"ג. 

ישראל הגיבה בספקנות להודעת סבא"א: בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נאמר כי איראן לא זנחה את שאיפתה להשיג נשק גרעיני ולכן "ישראל תמשיך לעקוב אחר יישום ההסכם ותתריע על כל הפרה מצד איראן". עוד נאמר בהודעה כי איראן ממשיכה לפעול לערעור היציבות במזרח התיכון ולהפיץ טרור בעולם תוך הפרת מחויבויותיה הבינלאומיות.

"על המעצמות ועל סבא"א לעקוב מקרוב אחר הפעילות במתקני הגרעין של איראן ובאתרים אחרים כדי לוודא שהיא לא ממשיכה לפתח בחשאי נשק גרעיני", הדגישו בלשכת ראש הממשלה. "ללא תגובה הולמת לכל הפרה, איראן תבין שהיא תוכל להמשיך לפתח נשק גרעיני, לערער את היציבות באזור ולהפיץ טרור. ישראל תמשיך לעקוב ולהתריע אחר הפעילות השלילית של איראן ותעשה את כל הנדרש כדי לשמור על ביטחונה ולהגן על עצמה". 

בתגובה לדברים הצהירה המתמודדת במרוץ הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, הילרי קלינטון כי "איראן עדיין מפרה את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם בשל תוכנית הטילים הבליסטיים שלה, וכי יש להטיל עליה סנקציות חדשות בהתאם". עוד הוסיפה כי אם תיבחר בבחירות לנשיאות בנובמבר הקרוב תנהג כלפי איראן במדיניות של "לא לסמוך, אלא לוודא".

מוקדם יותר אמר שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף כי הסנקציות הבינלאומיות על ארצו יוסרו היום במלואן. "היום הוא יום טוב עבור איראן והאזור כולו", הצהיר. "היישום המלא של הסכם הגרעין ייצור בסיס רחב לשיתוף פעולה באזור למלחמה נגד הטרור". פקיד אמריקאי ציין כי "אין אף נושא משמעותי השנוי במחלוקת" בין הצדדים להסכם, ויישומו צפוי להיות מושלם לאחר שיוסדרו כמה נושאים טכניים.

עוד נודע היום כי ארה"ב ואיראן יערכו ביניהן חילופי אסירים. במסגרת החילופים שחררה איראן ארבעה אסירים בעלי אזרחות כפולה, אמריקאית ואיראנית, ובנפרד מהם סטודנט אמריקאי. ארה"ב תשחרר בתמורה שבעה אזרחים איראנים, שנאסרו באשמת הפרת הסנקציות על ארצם ולשישה מהם גם אזרחות אמריקאית. משרד החוץ האמריקאי אף הודיע על ביטול בקשות הסגרה נגד 14 אזרחים איראנים בחשד לעבירות דומות. בכיר אמריקאי הבהיר כי לעסקה אין קשר למועד יישום הסכם הגרעין. קרי הגדיר את המשוחררים כמי ש"נעצרו שלא בצדק".

בתוך כך הודיע שר התחבורה האיראני כי ארצו סיכמה עם חברת איירבוס על רכש של 114 מטוסים אזרחיים. מהחברה נמסר בתגובה שהיא אינה מקיימת כל קשר עסקי עם איראן עד להסרתן של הסנקציות עליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ