פרשנות |

איראן: ממדינה במצור לשחקנית במסדרונות הכוח העולמיים

יום יישום ההסכם הופך ליום חניכתה של אסטרטגיה חדשה במזרח התיכון. איראן תמשיך להיות אמנם מפוקחת על ידי סבא"א, אך כוחה ישגשג בהיכלי קבלת ההחלטות הבינלאומיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לשר החוץ האיראני, ג'וואד זריף, לא היו ספקות כאשר הגיע אתמול לשדה התעופה של וינה. דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית כבר נכתב והוא מבהיר שאיראן עמדה בכל התחייבויותיה לפי הסכם הגרעין שנחתם ביולי שעבר. אין עוד למה להמתין. יום היישום כבר החל מבחינתן של איראן ומדינות העולם. שוק העסקים האיראני נפתח רשמית לפני התאגידים הבינלאומיים, כשם ששוק העולם נפתח לפני איראן. אבל לזריף יש שאיפות מרחיקות לכת, מעבר לאינטרסים הכלכליים. "מה שחשוב יותר הוא שזהו יום חשוב במיוחד לדיפלומטיה. הוכחנו לעולם שסנקציות ואיומים אינם עובדים ורק כבוד הדדי ודיאלוג יכולים להביא להסכם", אמר לעיתונאים.

חשובות לא פחות הן ההשלכות הפוליטיות שיהיו להסכם על הבחירות לפרלמנט ולמועצת המומחים שיתקיימו בסוף חודש פברואר; על מערכת היחסים בין הממשל של חסן רוחאני למשמרות המהפכה, ועל הדיפלומטיה האזורית, שמנהלת מאבק במעלה ההר כדי לסיים את המלחמות בסוריה ובתימן, כשעל רגליה מונחים משקולות הסכסוך בין איראן לסעודיה.

שר החוץ האיראני (משמאל) ויו"ר סבא"א בוינה, אתמולצילום: אי־פי

התועלת הכלכלית שתפיק איראן מהסרת הסנקציות אינה מוטלת בספק. שחרורם המיידי של כ–100 מיליארד דולרים שמוקפאים בחשבונות בנקים בעולם הוא זריקת מזומנים אדירה וחיונית בתקופה שמחיר הנפט צונח לסביבת 30 דולרים. כשליש פחות מהבסיס שעליו יישען תקציב איראן לשנה הבאה. חוזים עתידיים שנחתמו כבר עם חברות זרות יוכלו להתחיל להתממש בחודשים הקרובים, ואיראן תוכל להפיק בזמן הקרוב עוד כ–500 אלף חביות ביום, ולהגדיל את הכמות בעוד מיליון חביות עד סוף השנה. פתיחת הצנרת העסקית עם השוק הבינלאומי וחזרתם של הבנקים האיראניים למערכת הסליקה הבינלאומית עשויים להחזיר לריאל האיראני חלק גדול מערכו שאבד בתקופת הסנקציות, ובעיקר לטעת תקווה בשוק העבודה האיראני שהאבטלה בו נסקה.

אבל כפי שמנבא זריף, להסרת הסנקציות יהיו גם השלכות מדיניות רבות עוצמה. איראן, שהסכם הגרעין השיל ממנה את תואר "המדינה הלא רציונלית", הופכת מעכשיו למדינה לגיטימית, הרשאית לתבוע מקום של כבוד בניהול משברים אזוריים. "זה הזמן שכולם, ובמיוחד האומות המוסלמיות, ישלבו ידיים לסלק מהעולם את הקיצוניות האלימה", כתב זריף בציוץ הטוויטר שלו. הקיצוניות האלימה, לטעמה של איראן, איננה מצויה רק באל־קאעדה ודאעש, שהגדיר את השיעה כאויב, אלא גם במיליציות דתיות שנלחמות בסוריה, ושחלקן משתפות פעולה עם סעודיה ועם ארה"ב. ואכן, במוקד ההתעניינות יעמדו היחסים העתידיים בין ארה"ב לאיראן, ובינה לבין סעודיה. במשולש הזה יהיה תלוי במידה רבה הסיכוי לפתור את המשברים הללו.

לצד האינטרסים ההיסטוריים והאסטרטגיים שיש לאיראן בסוריה, היא גם מודאגת מהמונופול הצבאי שרוסיה נטלה לעצמה בסוריה ומהאפשרות שהפתרון המדיני יקצץ בהשפעתה במדינה. לפיכך, לא מן הנמנע שאיראן תשאף להוכיח גם למערב שהיא אינה בכיסו של שום צד, ושהיא יכולה להיות שותף יעיל גם של ארה"ב כל עוד יישמרו האינטרסים שלה. מוקדם עדיין לבחון אם ומתי תיפתח שגרירות אמריקאית בטהראן, אבל לפחות לפי הצהרות בכירים איראנים בחודשים האחרונים, הדבר אינו בלתי אפשרי. גם המחוות שהפגינה איראן ביומיים שחלפו, שחרור עשרת המלחים האמריקאים אחרי יומיים מעצר, ושחרור ארבעת העצורים ובהם עיתונאי הוושינגטון פוסט ג'ייסון רזאיאן, מצביעות על יותר מהענקת "שי" לממשל האמריקאי.

עם זאת, יותר משאיראן מחזרת אחרי הממשל האמריקאי, היא מבקשת לדחוק את רגלי יריבתה המרה סעודיה. הקרע ביניהן מלהיט פעילות דיפלומטית אינטנסיבית, שבה מדינות מוסלמיות ומערביות מנסות לתווך כדי להחזיר את רמת היחסים לפחות למה שהיתה לפני המשבר, שנוצר אחרי הוצאתו להורג של מטיף הדת השיעי נימר א־נימר. הזמן הוא גורם משמעותי, שכן סעודיה עומדת כנראה לפני חילופי גברי מטלטלים, שבהן המלך סלמאן עשוי לפרוש ולמנות את בנו מוחמד כיורשו. זה איננו רק חילוף דורי צפוי, אלא גם שינוי מהותי בשיטת העברת השלטון בממלכה. במקום ירושה "רוחבית" בין אחים, תעבור הכהונה באופן "אנכי" מאב לבנו. הסכמה בין איראן לסעודיה היא תנאי הכרחי להמשך התהליך המדיני בסוריה, כשם שהיא בסיס לפתרון מלחמת האזרחים בתימן. אבל אם עד כה ניזונה היריבות הזאת מהיריבות הבין־גושית, שבה ארה"ב וסעודיה מצד אחד הציבו עצמן נגד רוסיה ואיראן, עכשיו עשוי מעמדה החדש של איראן לשחק כ"שובר שוויון".

יום יישום ההסכם הופך כך יום חנוכתה של אסטרטגיה חדשה במזרח התיכון. איראן תמשיך להיות אמנם מפוקחת על ידי סבא"א, אבל כוחה האמיתי לא ינוטר במרתפי מתקני הגרעין, הוא ישגשג בהיכלי קבלת ההחלטות הבינלאומיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ