לוגו אי-פי
אי-פי

ממשלת תוניסיה הטילה עוצר לילי ברחבי המדינה בתגובה למחאה גוברת על רקע אבטלה חריפה. ההחלטה להטיל עוצר התקבלה לאחר שאירועי מחאה בכמה ערים בתוניסיה הידרדרו לוונדליזם. על פי שר הפנים של תוניסיה, העוצר משמונה בערב עד חמש לפנות בוקר ייכנס היום (שישי) לתוקפו, משום שההתקפות על רכוש פרטי וציבורי "מייצגות סכנה למדינה ולאזרחיה".

אתמול בלילה הותקפו כמה תחנות משטרה ברחבי תוניסיה וכוחות הביטחון השתמשו בגז מדמיע כדי לפזר מפגינים חמושים באבנים ובקבוקי תבערה. באזורי דיור ציבורי בפאתי הבירה תוניס, קבוצות של צעירים תקפו בנק ובזזו חנויות ומחסנים.

מהומות בתוניסיה, שלשוםצילום: אי־פי

ראש ממשלת תוניסיה, אל-חביב א-סיד, קיצר את ביקורו בצרפת כדי שיוכל להפנות את תשומת לבו לנעשה במדינתו. גל המחאה הנוכחי החל ביום ראשון לאחר שגבר שאיבד את עבודתו הממשלתית טיפס על עמוד חשמל והתחשמל.

אחוז האבטלה בתוניסיה עומד על כ-15%, אך בקרב צעירים עולה השיעור ל-30%. ליילה אומרי, אמו של בוגר אוניברסיטה מובטל , אמרה: “אנחנו לא תוניסאים? אני נאבקת כבר ארבע שנים. אנחנו לא מבקשים הרבה, אבל אנחנו נלחמים למען הצעירים שלנו. נאבקנו כל כך הרבה בשבילם".

תוניסיה נמצאת במצב חירום מאז שמחבל מתאבד הרג בנובמבר אשתקד 12 מאנשי המשמר הנשיאותי בלב תוניס – התקפה שסימנה את סופה של שנה אלימה במיוחד במדינה. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות להתקפה זו וכן להתקפות מוקדמות יותר על מוזיאון בארדו ועל עיירת החוף התיירותית סוסה.

התאבדותו של גבר צעיר לפני חמש שנים בתוניסיה עוררה גל מחאה עממית שהביאה להדחתו של נשיא תוניסיה לשעבר זין אל-עאבדין בן עלי וסימנה את תחילתו של האביב הערבי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ