המדריך לפעיל הפוליטי המתחיל באיראן מפרט כיצד לשרוד כליאה ועינויים

ה"טהראן ביורו" דיווח מפי פעילים כי הרשויות מחריפות את אמצעי הדיכוי נגד מתנגדי השלטון. כדי למנוע מעצרים והפללה של עמיתים, קבוצת פעילים פרסמה ספרון בשם "אקטיביזם בטוח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראים עשרות בני אדם מפגינים ברחוב. הם נושאים שלטים ומניפים את ידיהם באוויר

פעילים פוליטיים באיראן מדווחים כי הרפובליקה האיסלאמית מרחיבה את השימוש בכלים משפטיים כדי לדכא מתנגדים, כך על פי כתבה שפורסמה בטהראן ביורו (Tehran Bureau). הכתבה מביאה כדוגמה את עבאס חאכימזאדה, פעיל פוליטי שנכלא על ידי הרשויות שלוש פעמים בין השנים 2007 ל–2010. חאכימזאדה שרד התעללות פיזית ופסיכולוגית, ועמד בעינויים שלעתים נמשכו 15 שעות ברציפות. אך לדבריו, מסע היסורים שהוא נאלץ לעבור לפני חמש שנים מחוויר בהשוואה למה שצפוי כעת לפעילים ועיתונאים הנופלים לידי מערכת המשפט באיראן.

דוגמה אחת לשינוי באיראן, שעל פי הכתבה החל לאחר מהומות 2009 והפגנות התנועה הירוקה, היא העבירה "מלחמה נגד אלוהים" הגוררת עונש מוות. הרשויות הרחיבו את הגדרת העבירה כך שמלבד "מלחמה נגד המדינה" ו"כפירה" תכלול גם סעיפים כ"ניסיון לערער את הממסד האיסלאמי" ו"שיתוף פעולה עם סוכנים וישויות זרות". שינוי ההגדרה מאפשר לרשויות לייחס את העבירה למי שמפרסם פוסט זועם בפייסבוק או יוצא להשתתף בהפגנה מחאה.

מתוך המדריך האיראני

בטהראן ביורו נכתב כי בהתבסס על ניסיון העבר, חאכימזאדה ויותר מעשרה פעילים שנעצרו בעבר ועונו על ידי הרשויות יצרו ספרון בשם: "אקטיביזם בטוח – צמצום הסכנות וההשפעה של מעצר" (Safe Activism: Reducing the Risks and Impact of Arrest). המדריך כולל 19 פרקים וכתוב בפרסית ובאנגלית. מטרתו: ללמד פעילים ועיתונאים להישמר מפני התנהגות פזיזה שעשויה לסכנם או את אלו הנמצאים בסביבתם. בנוסף מציע המדריך, הזמין באינטרנט, קווים מנחים למקרה של מעצר או כליאה.

דבריה של אחת הפעילות שהיו מעורבות בחיבור המדריך מובאים בכתבה: "הבנו שניתן היה למנוע מעצרים רבים על ידי נקיטת אמצעים פשוטים". הפעילה ציינה שמשום שלא נערכים דיונים בנושא, פעילים חוזרים על טעויות שעשו חבריהם בעבר. על רקע זה מזכיר המדריך לפעילים כי אין להעביר מידע רגיש דרך הטלפון, וכי יש לשמור מסמכים רגישים, תעודות זיהוי ותעודות נסיעה במקום בטוח ולא היכן שהם מתגוררים. בנוסף מייעץ המדריך לפעילים לסלק מבתיהם פריטים לא חוקיים כאלכוהול וסמים.

בנוסף מקדיש המדריך פרק מיוחד לאבטחה דיגיטלית. כך, מחבריו ממליצים לפעילים לשנן בעל פה מספרי טלפון וכתובות מגורים, אך לא לכתוב או להקליט אותם. דוגמה לכך מספק חאכימזאדה, שסיפר בכתבה כי במבט לאחור אחת הטעויות הגדולות שעשה היתה שליחת אימייל לחברה שלו, בו הוא כתב מה יש לעשות במידה והוא יעצר. "החוקרים שלי ידעו על האימייל והשתמשו בו נגדי", אמר. על כן ממליץ המדריך להשתמש בכתובת דואר אלקטרוני נפרדת המוקדשת לפעילות חברתית וכן להשתמש בתוכנות המשמידות קבצים כך שלא ניתן לשחזרם.

מתוך המדריך האיראני

לצד צעדי מנע מסביר המדריך לפעילים למה יש לצפות במידה והם יעצרו על ידי הרשויות, על אף המאמצים למנוע תרחיש מסוג זה. כך, איומים בפגיעה פיזית, מעצר בני משפחה, עינויים ותקיפות מיניות הם חלק מהטקטיקות שבהן משתמשים חוקרים באיראן ומפורטות במדריך. כדי למנוע את מעצרם של פעילים נוספים, המחברים הזהירו את הפעילים לא להפליל בשוגג את חבריהם בעת "וידויים" במעצר. עצה אחת בנושא היא לספק תשובות מעורפלות בווידויים בכתב. עוד ממליץ המדריך לסמן בקווים את כל החלקים הריקים של מסמך הווידוי, כך שלא יהיה ניתן להוסיף טקסט מפליל לדף. בנוסף מייעץ המדריך לכתוב בכתב לא ברור, זאת כדי להקשות על הצגת הווידוי בבית המשפט.

חאכימזאדה סיפר לטהראן ביורו שהרשויות כלאו אותו בבידוד כדי להגביר את הלחץ עליו, ואת 190 הימים שעבר באופן זה הוא הגדיר כוואקום המרגיש כמו מוות. כדי להתמודד עם הלחץ הנפשי הקשה של הבידוד, חאכימזאדה ערך בין היתר אימוני כושר, תרגל מדיטציה, התמקד במחשבות חיוביות והקפיד לנקות את תאו – עצות שהוא מעביר כעת לעמיתיו. בהתייחסו לעובדה שהרשויות עשויות לנקוט בשיטות חדשות בעקבות פרסום המדריך, אמר חאכימזאדה שכש"אדם מכיר את הצדדים הבסיסיים של מה שקורה שם זה עוזר לו להסתגל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ