פרשנות |

נקודת מפנה במלחמת האזרחים בסוריה: חאלב עומדת ליפול

המרחק בין המורדים השולטים בעיר לצבא המשטר עומד על קילומטרים ספורים, מסדרון צר שדרכו נמלטים ברגל עשרות אלפים. בסיוע רוסי ואיראני הכף נוטה לטובת אסד, השוקל את המשך צעדיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פליטים סורים מחאלב בגבול טורקיה, היום

מספרם המוערך של הסורים שנדחקים כעת סביב מעבר באב אל-סלאם בגבול הטורקי נע בין 20 ל-70 אלף, ויש רבבות נוספים בדרך. כולם הם שרידי שני מיליון תושבי חאלב שנותרו בעיר, למרות שנות הלחימה, נאחזו בבתיהם ועבודתם, או במקרה של צעירים רבים, נשארו כדי להשלים לימודי תיכון ואוניברסיטה, מתוך תקווה שתעודה או תואר יבטיחו את עתידם.

עתה הם נמלטים, במה שנראה כחלון הזדמנויות שהולך ומצטמצם בטרם הצבא הסורי והמיליציות השיעיות ישלימו את כיתור העיר והניתוק הסופי של נתיבי האספקה. במשך ארבע שנים וחצי, זרם בלתי פוסק של פליטים - לפחות ארבעה מיליון - יצא מסוריה, אבל ההידחקות שנראית כעת אל הגבול הטורקי שנותר נעול בפניהם, היא רגע ייחודי של משבר ואולי נקודת מפנה במלחמה הבלתי נגמרת.

בדומה למשבר בסוף 2014, כשהמתקפה של דאעש על העיר הכורדית קובאני גרמה למנוסה דומה אל הגבול, גם כעת תשומת הלב העולמית מופנית אל הטרגדיה המתמשכת בסוריה. העובדה שהמתקפה על חאלב מתרחשת במקביל לכישלון השיחות  להפסקת האש השבוע בז'נבה, רק מגבירה את תחושת חוסר האונים של הקהילה הבינלאומית ביכולתה להפסיק את שפיכות הדמים.

מאז אמצע 2012, מרבית חאלב והאזור המשתרע מדרום לגבול הטורקי נשלט בידי ארגוני המורדים. שורה של מבצעים של צבא סוריה וחיזבאללה, לכיבוש העיר מחדש, נבלמו. כעת, בסיוע רוסי ואיראני, הכף נוטה לטובת משטרו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד. במקום להתקדם חזיתית אל עבר העיר ולמעוזים העיקריים של המורדים במזרחה, ביצעו הכוחות של המשטר סדרה של איגופים מהירים מצפון. כעת המרווח בין שני הכוחות הסוריים והשיעים הוא קילומטרים ספורים – מסדרון צר דרכו נמלטים האזרחים רגלית.

בשלושת החודשים הראשונים של הפריסה הצבאית הרוסית בסוריה, התקיפות האוויריות של מטוסי הקרב הרוסיים לא תורגמו להישגים על הקרקע והמורדים הצליחו לבלום את ניסיונות ההתקדמות של החטיבה האיראנית שנשלחה לסוריה. אבל המערכה האווירית קנתה זמן לצבא הסורי. הצבא שעמד בפני קריסה, חידש את מלאי הנשק שלו הודות לרכבת האווירית הרוסית, התאמן והתארגן מחדש ותוגבר על ידי אלפי לוחמים של מיליציות שיעיות, בארגון ובאימון איראני. הכוחות הטריים האלה כעת מתקדמים, בחסות הארטילריה האווירית הרוסית, לקראת השלמת כיתורה של חאלב.

ניתוקה ואולי נפילתה של חאלב תהיה מכה קשה למורדים, שמזה שנתיים הולכים ונלחצים בין הברית התומכת במשטר אסד ובין דאעש. ערוצי האספקה של המורדים מטורקיה וירדן הולכים ומתמעטים והממשל האמריקאי שדחף לפתרון דיפלומטי, אף איים בניתוק משלוחי הנשק והסיוע בניסיון להביא את המורדים לשולחן המשא ומתן, למרות ההפצצות הרוסיות המתמשכות.

זוהי נקודת מפנה במלחמת האזרחים שהתחילה לפני כמעט חמש שנים בהפגנות מקומיות בעיר דרעא בדרום והתפתחה לעימות אזורי בעל השלכות גלובליות. מבחינת המשטר ובעלי בריתו, ברור שעכשיו זה הזמן להמשיך ללחוץ כדי להשלים את כיתורה של חאלב וביתור חזית המורדים לכיסים מבודדים ונצורים. בנקודה זו, יוכלו אסד ויועציו הרוסיים והאיראנים להחליט האם להמשיך בחיסול ההתנגדות או להפנות סוף סוף את מרבית המשאבים שלהם לעבר דאעש, שעד כה מיעטו להילחם בה. שם גם יווצר מפגש אינטרסים בינם לבין המערב, שעד כה תקף רק יעדי דאעש, המאיים על אירופה בגל טרור.

המערב, בהובלת ממשל אובמה, סירב עד כה לפעול ישירות נגד המשטר. כעת, לאחר שנכשל התהליך הדיפלומטי, דובריו מתחילים להאשים את רוסיה בכך שתקיפותיה כנגד אזרחים חוסמות כל אפשרות להפסקת אש. אבל אין עדיין כל סימן לכך שמעבר למחאות הרפות, מתכוון אובמה לשנות את מדיניותו ולהתערב צבאית. הפקרת אזרחי סוריה צפויה להימשך וכשכיתור חאלב יסתיים, יישמעו שוב הקולות האומרים שיש לשתף פעולה עם הרוסים נגד דאעש.

הצהרות שהגיעו השבוע מכיוונה של סעודיה על כך שהיא מתכוונת לשלוח כוחות קרקעיים לסוריה, עשויות לשנות את התמונה. צבא סדיר בסוריה שילחם לצד המורדים יהיה התפתחות מרעישה שעלולה להוביל לעימות ישיר בין הסעודים לאיראנים על אדמת סוריה. אבל אין כעת כל סימן להכנות ממשיות לפריסה כזאת. סביר יותר שגם הם יסתפקו בדיבורים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ