דיווח מיוחד מגבול טורקיה-סוריה |

עם זיכרון הרעב במדאיה, תושבי חאלב נערכים למצור הבלתי נמנע

בעוד כוחות המשטר סוגרים במהרה על הכביש האחרון שמוביל מחוץ לחאלב, אוגרים תושבי העיר מזון ואספקה. בין דאעש להפצצות הרוסיות, חוששים המקומיים יותר מכל מטקטיקת ההרעבה של אסד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראה תור של בני אדם הממתינים לצד מעקה ברזל. במרכז התמונה נראית אשה מחזיקה תיק גדול על ראשה

הכוחות הנאמנים למשטרו של נשיא סוריה בשאר אל־אסד היו אתמול (שני) במרחק שלושה קילומטרים בלבד מהכביש האחרון שמוביל מחוץ לעיר חאלב. שישה קילומטרים מפרידים בין שני הטורים של יחידות מצבא סוריה ומיליציות שיעיות של לוחמים מעיראק ואפגניסטאן בפיקוד איראני, ההולכות ומשלימות את כיתורה של העיר. המורדים וארגוני סיוע מנסים להעביר דרך הכביש המופגז משאיות אספקה אל העיר, שבה עדיין שוהים כ-300 אלף בני אדם.

"למה שהמשטר והרוסים יפסיקו עכשיו? יש להם סיכוי להכריע את ההתנגדות", אומר מנהל ארגון סיוע סורי, באסם אל־כווייתי, שחזר בסוף השבוע משיחות הפסקת האש בתיווך האו"ם שנכשלו בז'נווה. "הם בכלל לא מתעניינים בדאעש", הוסיף ואמר: "חיילים של המשטר עוברים ליד פעילים של דאעש, אפילו דרך אזורים של הארגון, והם לא נלחמים בהם".

לאחר יומיים שבהם עסקו כוחות המשטר בהתארגנות מחודשת, נאמני אסד חידשו את ההתקפה הקרקעית, וניסו אך לא הצליחו לכבוש את הכפר אל־תמורה. הכפר שוכן צפונית לכביש המחבר בין העיר חאלב למחוז אידליב, שבו שולטים המורדים. עם זאת, המורדים מעריכים שיעברו ימים ספורים בלבד עד שטבעת המצור תיסגר. על רקע זה התאחדו רוב ארגוני המורדים באזור לתנועה לוחמת אחת המכונה "ג'יש חאלב" - צבא חאלב. לצד ארגוני הסיוע הם דואגים לחלוקת מזון ומזוט שנועדו להפעיל גנרטורי חירום, ובידיעה מה צפוי, על תושבים הבורחים מהעיר נאסר לקחת עמם מוצרי מזון.

בשל הפצצת נתיבי הברחת הנפט של ארגון המדינה האיסלאמית כמעט ולא מגיע מזוט אל חאלב, וגנרטורים מספקים חשמל כארבע שעות ביממה. סימן נוסף למצור הקרב הוא סגירתן של אחרונות החנויות להעברות כספים בינלאומיות, שדרכן קיבלו תושבי העיר כסף מקרוביהם מחוץ לסוריה. אחרוני חלפני הכספים כבר נטשו את העיר, שהיתה פעם המרכז הכלכלי של סוריה.

"האוכלוסייה מבוהלת מאוד", אמר איסמאיל אל־חלאבי, חבר בכוח החילוץ וההצלה האזרחי של חאלב - "הקסדות הלבנות". המקומיים "חוששים שיקרה בחאלב מה שקרה במדאיה", אמר אל-חלאבי בהתייחסו לעיר במחוז דמשק, שכוחות סוריים וחיזבאללה צרו עליה והרעיבו את תושביה כדי להכניע את המורדים. "יש עכשיו מאמץ משותף להכניס כמה שיותר מזון לעיר", מוסיף עבדל חאמד, עיתונאי מקומי בחאלב, "ממלאים מאגרי חירום בניהול ציבורי לפני שיהיה מאוחר מדי".

ארגוני הסיוע מעריכים שכמה עשרות אלפי בני אדם עזבו את חאלב בשבוע האחרון, אך ב"חאלב המשוחררת", צידה המזרחי של העיר שנמצא בשליטת המורדים מאז 2012, נותרו לפחות 300 אלף אזרחים וכ–30 אלף לוחמים. חלקם עני מכדי להחזיק בכלי רכב הדרוש לנסיעה בכביש המופגז לאידליב, או חושש לצאת לחפש מחסה באזור הכפרי שממערב לעיר במזג האוויר הקר. אחרים יכולים להימלט אך חוששים שהמצב באידליב אינו טוב בהרבה מאז סגרה טורקיה את מעבר הגבול באזור.

בימים האחרונים, למרות הפצרות הקהילה הבינלאומית לפתוח את שני מעברי הגבול בצפון־מערב סוריה, ממשיכה הממשלה באנקרה לטעון שאין עוד מקום לפליטים בשטחה. היא התירה הכנסת כמה עשרות חולים בלבד, ובמקום להכניס פליטים נוספים היא בונה עבורם מחנות בשטח סוריה, בקרבת הגבול. 

צפונית לחאלב, סמוך לגבול טורקיה, נמצאת מובלעת נצורה נוספת, סביב העיר עזאז. המורדים באזור מוקפים על ידי כמה קבוצות של לוחמים: כוחות המשטר, פעילי המדינה האיסלאמית ולוחמי והמיליציה הכורדית YPG, שנהנית מסיוע איראני ורוסי (ובמקומות אחרים גם מתמיכה צבאית של מדינות מערביות).

"אי אפשר להאמין שדאעש, הכורדים והמשטר לא מתואמים ביניהם", אומר חמיד ג'וואד, פעיל בארגוני האופוזיציה בעיירה תל־ריפאת הסמוכה לעיר עזאז. "הם לא נלחמים אחד בשני, רק בהתנגדות ובעם הסורי". לדבריו, בתל־ריפאת, היכן שהתגוררו עד לאחרונה 35 אלף בני אדם, נותרו רק כ–5,000, בעיקר בני משפחות הלוחמים וזקנים וחולים שאינם יכולים להימלט. "אנחנו ממשיכים להילחם סביב העיירה, אבל מי שיש לו אשה וילדים צריך לשמור על רוח חזקה כדי לא להימלט אתם", אמר ג'וואד.

בתוך המובלעת נמצאים כמאה אלף בני אדם, שאינם יכולים לחצות את הגבול אל טורקיה. מחנות האוהלים שמקימה אנקרה אינם מספיקים לכולם ורבבות שוהים באזור החשוף בקרבת הגבול. לפחות שניים מתו מקור אתמול בלילה.

ג'ומה אל־בקרי, שר בממשלת האופוזיציה הסורית היושבת בטורקיה, העריך אתמול שתושבי אזור עזאז וחאלב, כ–400 אלף בני אדם בסך הכל, עשויים לנהור רגלית לעבר גבול טורקיה אם יימשכו תקיפות המשטר ומוסקבה. "בינתיים הטורקים מקימים מחנות באזור הגבול, אבל אף אחד לא מבטיח לנו שלא יפציצו אותם", אומר אל־בקרי, ימים ספורים לאחר שמטוסים רוסיים תקפו מחנות פליטים סמוך לגבול לטקיה. אל-בקרי הוסיף כי "אנחנו מבקשים מהקהילה הבינלאומית, מאז תחילת המלחמה, שתאכוף אזור אסור לטיסה בקרבת הגבול, כדי שפליטים יוכלו למצוא מחסה בטוח. אבל הקהילה הבינלאומית מסרבת. העולם פשוט נטש את העם הסורי".

בצר להם, הם פונים להישגים סמליים. שני ארגוני מורדים, ג'ש אל איסלאם ואחראר א־שאם, ירו אתמול טילי גראד על קרדאחה, עיירת הולדתו של אבי הנשיא וקודמו בתפקיד - חאפז אל־אסד. הסרטונים של הפגיעה בסמל משפחת השלטון שמחו את המורדים ותומכיהם ברשתות החברתיות, אבל הפגיעה חסרת משמעות במאזן הצבאי, שנוטה כעת באופן ברור לרעת המורדים.

אנשי המדינה האיסלאמית מנסים לגרוף תמיכה מהאסון המתרגש על תושבי חאלב ועזאז. אחד הדוברים המוכרים של הארגון, רייאן משעל, פרסם אתמול בדף הפייסבוק שלו קריאה לתושבי האזור: "קבלו את ההצעה האחרונה של השייח' אל-עדנאני (מנהיג דאעש בסוריה), והמדינה האיסלאמית תבוא ותגן עליכם. נוביל אתכם, לפי חוקי השריעה, ותעמדו אתנו ואנחנו נעמוד אתכם". אך לקריאתו של הדובר התלוותה גם אזהרה: "אם לא תענו להצעה, הערים שלכם ואדמותיכם ונשותיכם ייפלו בידי השיעים והעלאווים ותאבדו את חייכם בעולם הזה ובעולם הבא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ