דו"ח: יותר ממיליון בני אדם נצורים בערי סוריה

הערכה זו כפולה מהמספר שהוצג בחודש שעבר על ידי האו"ם, שלדברי ארגוני סיוע ממעיט מחומרת המשבר. לפי הדו"ח 46 קהילות ברחבי המדינה נצורות, רובן על ידי הממשלה בדמשק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דו"ח חדש שפורסם היום (שלישי) גורס כי יותר ממיליון בני אדם בסוריה לכודים בערים ובאזורים נצורים – מספר גבוה הרבה יותר מההערכות של האו"ם שעומדות על מחצית מכך ושגררו ביקורות קשות מארגוני סיוע בינלאומיים שטענו כי הארגון ממעיט מחומרת המשבר.

גורלן של הערים הנצורות בסוריה עמד במרכז שיחות השלום שקרסו בשבוע שעבר בז'נבה ושמתוכננות להתחדש ב–25 בפברואר. לפני תחילת השיחות דרשו נציגי האופוזיציה הסורית כי הממשלה בדמשק תסיר את המצור על האזרחים במדינה, במיוחד באזורים בהם שולטים ארגוני המורדים.

תושבים במעדמיה שבפרברי דמשק ממתינים לקבל מזון מארגון סיוע, החודש

הדו"ח האלטרנטיבי, שחובר על ידי ארגון הסיוע מהולנד PAX ועל ידי מכון סוריה שפועל מוושינגטון, מפורסם חודש אחר פרסום תמונותיהם של ילדים ומבוגרים כחושים ורעבים בעיירות ובכפרים ברחבי סוריה, שאילצו את המשטר לאפשר את כניסתן של משאיות עם סיוע הומניטארי לתושבים. העיירה ש"כיכבה" בתמונות, מדאיה, כלל לא הופיעה ברשימת הקהילות שנמצאות תחת מצור, שניסח האו"ם באותו זמן. רק אחרי שפעילים חברתיים נכנסו בחודש שעבר לעיירה החלו להתקבל דיווחים על שלדי אדם שמסתובבים ברחובות ועל הורים שנותנים לילדיהם כדורי שינה כדי להרגיע את הרעב שלהם.

לפי הדו"ח מיליון ו–90 אלף בני אדם גרים כיום ב–46 קהילות נצורות בסוריה. לשם השוואה, בדו"ח האו"ם נכתב כי ישנן רק 18 קהילות כאלה במדינה. הדו"ח החדש גורס כי ברוב המקרים מדובר במצור שהוטל על ידי הממשלה הסורית, בעיקר בפרברי דמשק ובחומס. כמו כן נכתב כי בעיר דיר א־זור שבמזרח סוריה, חיים 200 אלף בני אדם תחת מצור הן של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) והן של כוחות הממשלה. הדו"ח מציין רק שתי קהילות שנצורות בידי ארגוני אופוזיציה חמושים.

"החשמל ואספקת המים ברוב המקומות מנותקים לחלוטין וישנה אספקה מוגבלת, אם בכלל, של מזון, דלק ותרופות", נכתב בדו"ח. עוד נאמר כי רוב מקרי המוות המדווחים במקומות אלה כוללים רעב, מחלות, היפותרמיה והרעלת מזון. חלק מהקהילות נמצאות תחת מצור במשך חודשים או אף שנים. ההערכות מבוססות בעיקר על מידע שסיפקו אנשי קשר מקומיים במקומות האלה, בהם חברי מועצות מקומיות, עובדי רפואה ועיתונאים. בחודש שעבר הגדיל האו"ם את האומדן שלו במאה אלף איש וקבע כי 486,700 בני אדם מושפעים מהמצור במדינה.

מבין כל הארגונים, עומד ארגון רופאים ללא גבולות עם המספר הגבוה ביותר, ולהערכתו ישנם בסוריה 1.9 מיליון בני אדם נצורים. "הרבה אנשים לא מודעים בכלל להיקף המשבר ולכן התגובה הבינלאומית חלשה כל כך", טוענים ארגונים חברתיים.

על פי האו"ם, כדי להיות מוגדר כאזור תחת מצור, צריכים להתקיים שלושה תנאים: האזור צריך להיות מכותר בידי "גורמים חמושים", לא ניתן להכניס סיוע הומניטארי למקום והאזרחים, בהם חולים ופצועים, לא יכולים להיכנס או לצאת ממנו. לדברי אמנדה פיט, דוברת מטעם האגף ההומניטארי באו"ם, לעתים ישנם חילוקי דעות באשר למידת המצור במקום כזה או אחר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ