לוגו רויטרס
רויטרס

איראן תציג השנה גרסה משודרגת של הטיל הבליסטי לטווח בינוני מדגם "עימאד" שלה – כך אמר שר ההגנה גנרל חוסיין דהקאן. מדברי השר, שצוטטו בסוכנות הידיעות הרשמית "פארס", עולה עוד כי טהראן תתחיל לקבל מרוסיה את מערכת הטילים המתקדמת נגד מטוסים S-300 כבר בחודשיים הקרובים.

"נחשוף את הדור הבא של העימאד, עם דיוק משופר, בשנה הבאה", אמר דהקאן, בהתייחסו לשנה האיראנית החדשה שתחל ב-20 במארס. "טיל העימאד אינו מהווה הפרה של הסכם הגרעין או של כל החלטה של האו"ם, היות שלעולם לא נרכיב עליו ראש קרב גרעיני. זו האשמת שווא", הדגיש הגנרל, והוסיף כי הייצור ההמוני של הטיל המשופר יחל בעתיד הקרוב.

השר אמר עוד כי ארצו תחל לקבל משלוחים של מערכת הטילים S-300 מרוסיה בחודשיים הקרובים, וההזמנה תגיע במלואה עד סוף השנה. לדבריו, טהראן ומוסקבה התחילו לדון גם באספקת מטוסי קרב מדגם סוחוי-30 לאיראן. "אפילו החלטנו כמה מטוסי קרב ברצוננו לקנות", אמר דהקאן.

בינואר ביקשה צרפת מהאיחוד האירופי לשקול להטיל סנקציות חדשות על איראן בגלל ניסיונות בשיגור טילים שהרפובליקה האיסלאמית ערכה. שני בכירים במדינות באיחוד האירופי מסרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי בקשתה של פריז הוצגה בפגישה של 28 שרי החוץ של מדינות האיחוד. הפגישה התקיימה יומיים לאחר שהאיחוד וארה"ב הסירו את הסנקציות שהוטלו על איראן, לאחר שהאו"ם אישר כי היא עמדה בהתחייבויותיה בהסכם הגרעין שנחתם ביולי אשתקד.

דהקאן מקבל מדליית הערכה, שלשום בטהראןצילום: אי־פי

כשבוע קודם לכן הטילה ארה"ב סנקציות חדשות על 11 אינדיווידואלים וחברות שקשורים לתוכנית הטילים הבליסטיים של איראן. משרד האוצר האמריקאי מסר כי ממשל אובמה דחה את הטלת הסנקציות במשך יותר משבועיים כדי לא לחבל בעסקה שנרקמה לחילופי שבויים בין איראן לארה"ב.

הטלת הסנקציות קשורה בין היתר לדו"ח שפרסמה ועדת מומחים מטעם האו"ם ובה נקבע כי הניסוי שביצעה איראן ב-10 באוקטובר בטיל ה"עימאד", נעשה תוך הפרת החלטת מועצת הביטחון 1929. הוועדה העריכה כי טווח הטיל הוא "לא פחות מאלף קילומטרים" וכי הוא מסוגל לשאת ראש קרב במשקל טון, כולל ראש קרב גרעיני.

החלטה 1929 של מועצת הביטחון אוסרת על ניסויים בטילים בליסטיים. היא התקבלה ב-2010 ונותרה בתוקף עד 14 ביולי - מועד חתימת הסכם הגרעין בין איראן לבין שש המעצמות. בהסכם נקראה איראן להימנע מפיתוח טילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי קרב גרעיניים למשך שמונה שנים. בדו"ח נכתב ההסכם "מכסה" שיגורי טילים בליסטיים על ידי איראן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ