חצי יממה להפסקת האש בסוריה: השקט נשמר ברוב האזורים

בצפון סוריה נהרגו לפחות 65 לוחמים בהתקפה של דאעש על הכוחות הכורדיים. הפסקת האש, שתימשך שבועיים בשלב הראשון, לא כוללת את דאעש וג'בהת א-נוסרה - שקרא לפעיליו להגביר את ההתקפות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד משחק בכדור בין הריסות בעיר חומס, היום

נשמרת הפסקת האש שנכנסה לתוקף הלילה (שבת) בין ממשלת סוריה למיליציות המורדים שתחת "המועצה העליונה למשא ומתן", לצד דיווחים נקודתיים על הפרות.

זמן קצר לאחר כניסת הפסקת האש לתוקף בחצות אמר נציג מטעם ארה"ב באו"ם כי בערים דרעא ודמשק שבסוריה דווח על חילופי אש, אולם אלו דעכו תוך זמן קצר. הטלוויזיה הסורית דיווחה בשעות הצהריים מפי גורם צבאי כי חמושים ירו לעבר אזורי מגורים בדמשק. הבוקר טענו כוחות מורדים בצפון מערב סוריה ששלושה מלוחמיהם נהרגו בהתקפה קרקעית של צבא אסד במחוז לטקיה, סמוך לגבול עם טורקיה. מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הסורית על לפחות שישה הרוגים בשני פיגועים בהם פיצוץ מכונית ממולכדת בעיר הנשלטת על ידי צבא סוריה במחוז חמה. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נטל אחריות על הפיגוע.

על היום האחרון לפני כניסת הסכם הפסקת האש (קול אמריקה)

לצד דיווחים אלו, דיווחה סוכנות הידיעות ד-פ-א כי לפחות 45 לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) ו-20 לוחמים כורדים נהרגו בלחימה בצפון סוריה לאחר שהארגון פתח בהתקפה על הכוחות הכורדיים באזור. לדברי היחידות להגנת העם הכורדי (YPG), לוחמי הארגון נלחמים בכוחות דאעש ב-15 מוקדים סמוך לעיירה תל אביאד הקרובה לגבול הטורקי. ההתקפה מגיעה על רקע הסכם הפסקת האש שנכנס הלילה לתוקפו במדינה בין ארגוני המורדים לצבא אסד.

פעילי אופוזיציה אמרו כי מאז נכנסה הפסקת האש לתוקפה ניתן להגדיר את המצב במדינה כ"רגוע". גם לפי המצפה הבריטי לזכויות אדם בסוריה, השקט נשמר במרבית האזורים במדינה. "בואו נתפלל שזה יעבוד מכיוון שאם לדבר בכנות, זוהי הזדמנות הטובה ביותר שהיתה לעם הסורי בחמש השנים האחרונות לקוות לעתיד טוב יותר", אמר שליח האו"ם לסוריה סטפן דה מיסטורה במסיבת עיתונאים בז'נבה. דה מיסטורה ציין כי הוא צופה הפרות נקודתיות של ההסכם וקרא לצדדים להפגין איפוק ולהימנע מהסלמה.

הצבעה של מועצת הביטחון של האו"ם על הסכם הפסקת האש בסוריה, אתמולצילום: אי־פי

משרד ההגנה הרוסי הודיע כי השעה את הפעולות האוויריות ב"אזור הירוק" - המוחזק על ידי ארגוני מורדים שלוקחים חלק בהפסקת האש. ארגון ג'בהת א-נוסרה, הזרוע של אל-קאעדה בסוריה, אשר אינו לוקח חלק בהפסקת האש, קרא ללוחמיו להגביר את ההתקפות על הכוחות הסוריים ובעלי בריתם.

להסכם הפסקת האש, או כפי שנוסח על ידי ארה"ב ורוסיה "ההסכם הזמני להפסקת פעולות האיבה", שותפים המשטר הסורי ומיליציות המורדים שהוגדרו "לגיטימיות" על ידי הצדדים. הוא אינו כולל את ארגון המדינה האיסלאמית, ארגון ג'בהת א-נוסרה, ארגון אחראר אל-שאם "וארגוני טרור אחרים שמוסכמים על האו"ם". הלחימה נגד ארגונים אלה תימשך מצד כל הצדדים, דבר שהופך את ההסכם לשביר. המיליציות הכורדיות הבהירו כי ימשיכו גם הן ללחום בארגונים אלה, אך לא הבהירו כיצד ינהגו ביחס לצבא הסורי. התקפות הצבא הבוקר אירעו בסביבה בה פועלים לוחמי ג'בהת א-נוסרה לצד כוחות מורדים. אולם, לדברי המורדים, לוחמי ג'בהת א-נוסרה אינם מוצבים באזור שהותקף. 

ההסכם מוגבל בשלב ראשון לשבועיים. זוהי הפעם הראשונה מאז פרצה ההתקוממות העממית הסורית במארס 2011, שבין המשטר בדמשק לבין ארגוני האופוזיציה המוכרים נחתם הסכם, זמני אמנם, לנצירת אש בחסות אמריקאית-רוסית. בחמש שנות הלחימה בסוריה נהרגו על פי נתונים רשמיים יותר מ-250 אלף בני אדם ולפי הערכות אחרות יותר מ-470 אלף בני אדם

24 השעות שקדמו לכניסת ההסכם לתוקף התאפיינו במתקפה עזה של מטוסי קרב רוסיים על מעוזי מורדים ברחבי המדינה. ארגון זכויות אדם העוקב אחר הלחימה בסוריה מלונדון דיווח על הפצצות בעיר רותה (פרבר של דמשק), מצפון לחומס וממערב לחאלב. בדומא, עוד אחד מפרברי דמשק, בו מחזיק ארגון "צבא האיסלאם", נפלו פגזים של הצבא הסורי.

"אלה היו תקיפות כבדות יותר מהרגיל", אמר מנהל המצפה הסורי לזכויות אדם, ראמי עבד אל-רחמן, "זה נראה כאילו הם (רוסיה והצבאי הסורי) רצו להכניע קבוצות מורדים באזורים אלה או להשיג נקודות אחרונות לפני כניסת ההסכם לתוקף". משרד ההגנה הרוסי מסר כי כל היעדים שהותקפו הן "יעדי טרור". נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר כי כוחותיו מכוונים את האש לעבר מטרות ארגון המדינה האיסלאמית וג'בהת א-נוסרה וארגונים קיצוניים אחרים שנתפשים כלגיטימיים על ידי מועצת הביטחון של האו"ם. "המאבק הנחוש נגדם יימשך ללא ספק", הוסיף.

אתמול בצהריים הודיעה "הוועדה העליונה למשא ומתן" כי כמעט 100 מיליציות מורדים הביעו את התחייבותן להסכם הפסקת האש. הוועדה הוסיפה כי מיליציות אלה הן חלק מהצבא הסורי החופשי וקראה לממשלת סוריה ובעלות בריתה "שלא להשתמש בהסכם הפסקת האש כדי להמשיך בפעולות עוינות נגד האופוזיציה בטענה למאבק בטרור".

ילד משחק בכדור בין הריסות בעיר חומס, אתמולצילום: אי־פי

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר אתמול בלילה כי השבועות הקרובים יהיו גורליים לעתיד סוריה. הוא הזהיר את רוסיה כי כל הצדדים להסכם הפסקת האש מחויבים להפסיק את התקיפות, כולל התקיפות האוויריות. "אם הפסקת האש תצלח היא תוכל להיות השלב הראשון להפסקת הכאוס והאלימות בסוריה", אמר אובמה והתחייב כי המאבק בארגון המדינה האיסלאמית יוביל להשמדת הארגון. "זו לא חליפות אלא כנופיית פשע", אמר.

"ההתקפות חייבות להסתיים ויש לאפשר לסיוע ההומניטרי להגיע לכל האזרחים המשוועים לכך. הימים הקרובים הם קריטיים והעולם יבחן את הנעשה". עם זאת, הוא ציין כי משמעות הפילוג בקרב ארגוני המורדים וחילוקי הדעות ביחס למבצע למיגור המדינה האיסלאמית היא "שלא תהיה הפסקה של מעשי האלימות לאלתר". אובמה גם ציין כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, חייב לעזוב את תפקידו במסגרת כל פתרון למלחמה אך הדגיש כי קיימת "מחלוקת עמוקה" עם רוסיה ובעלות בריתה בנקודה זו.

טורקיה הודיעה כי ההפצצות הרוסיות לאורך שעות היום, ערב הפסקת האש, הן מקור לדאגה. דוברו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן אמר כי אנקרה "היתה פעילה בניסוח ההסכם, אך העובדה שרוסיה ממשיכה להפציץ מהאוויר וצבא סוריה לירות על הקרקע - עלולה לסכן את עתיד הפסקת האש". גם שר החוץ של גרמניה, פרנק ולטר שטיינמאייר, הביע חשש כי הפסקת האש לא תחזיק מעמד וקרא למשטר הסורי להימנע מהפלת פצצות חבית נוספות, כפי שאירע השבוע ברובע דראיה שמדרום לדמשק.

נכון לפברואר 2016, ממשיך ארגון המדינה האיסלאמית לאחוז בבירתו א-ראקה, בחלקים מהמחוזות דיר א-זור וא-חסכה הגובלים בעיראק. לג'יהאדיסטים יש נוכחות גדולה גם בצפון העיר חאלב ומזרחה, בעיקר בעיירות אל-באב, מאנביג' וג'רבלוס. המדינה האיסלאמית מחזיקה גם בשטחים מדבריים ממזרח לחומס ויש לה נוכחות ממזרח לחאמה וברכס הרי קלמון. לג'בהת א-נוסרה נוכחות בחלקיה הדרומיים והצפון-מערביים של חאלב, ברכס קלמון ובמחוז חאמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ