מחוקק מצרי הותקף בפרלמנט מכיוון שנפגש עם שגריר ישראל בקהיר

נעל הושלכה על תאופיק עוכשה, מגיש טלוויזיה פרובוקטיבי שנבחר לפרלמנט בבחירות האחרונות, בעת דיון סוער במליאה. חברים נוספים קראו להשעייתו. השגריר, חיים קורן: "הוא נהג באומץ רב"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

מחוקק מצרי, תאופיק עוכשה, הותקף בפרלמנט בקהיר היום (ראשון) מכיוון שנפגש עם השגריר הישראלי בקהיר, חיים קורן. מחוקק אחר השליך נעל על עוכשה ועמיתים נוספים קראו להשעייתו.

היחסים בין ישראל ומצרים נותרו קרירים חרף הסכם השלום שנחתם ב-1979. ישנו שגריר ישראלי המוצב בקהיר, אך השלטונות שומרים על ריחוק דיפלומטי. השגרירות הישראלית היתה מוקד להפגנות בעבר.

תאופיק עוכשה מוחה על כך שלא קיבל את זכות הדיבור, בינואר. נייר דבק חוסם את פיו
תאופיק עוכשה מוחה בפרלמנט על כך שלא קיבל את זכות הדיבור, בינוארצילום: אי־פי

עוכשה, מגיש טלוויזיה וחבר פרלמנט הידוע בליבוי פרובוקציות, אירח את השגריר קורן לארוחת ערב בביתו בשבוע שעבר. את ההזמנה פירסם בשידור חי בתוכנית הטלוויזיה שלו.

השגריר קורן
השגריר קורן צילום: תומר אפלבאום

ההזמנה עוררה זעם רב בתקשורת המצרית ובפרלמנט, שהושבע רק בחודש שעבר. כמה מחוקקים דרשו כי עוכשה יפוטר מהפרלמנט. מחוקק נוסף, כמאל אחמד, הרחיק והשליך את נעלו לעבר עוכשה במהלך הדיון הסוער בפרלמנט. יושב הראש הוציא גם את עוכשה וגם את אחמד מהדיון.

יותר ממאה חברי פרלמנט גם חתמו על מסמך שדוחה נורמליזציה עם ישראל ודורש כי תיפתח חקירה בנוגע למעשיו של עוכשה.

עוכשה אמר לתקשורת המקומית במצרים לפני הדיון בפרלמנט היום כי הוא לא עשה דבר שגוי, מאחר שישראל ומצרים מנהלות יחסים דיפלומטיים מלאים.

השגריר קורן אישר כי הוא ואנשי הצוות שלו התארחו למשך שלוש שעות בביתו של עוכשה ביום רביעי האחרון. "הוא הציע את הפגישה, ובמהלכה הוא העלה רעיונות לגבי סיוע ישראלי למצרים בתחום המים, החקלאות והחינוך – למשל לנסות להקים כמה בתי ספר במצרים עם הכשרה  ישראלית", אמר קורן לרויטרס בשיחת טלפון.

"הצעתי שנעבוד על גיבוש התוכנית ושניפגש שוב. בקרוב אזמין אותו אלינו", הוסיף קורן. "הוא הפגין אומץ רב. הוא ידע שיותקף, אך עמד על עקרונותיו בכל אופן", דברי קורן. לאחרונה ביקש קורן לעזוב את תפקידו כשגריר, אחרי שנתיים בתפקיד. בכפוף לאישור הממשלה, הוא יוחלף בדיפלומט הוותיק דוד גוברין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ