מדינות המפרץ והליגה הערבית הכריזו על חיזבאללה כעל ארגון טרור

סעודיה הובילה את ההחלטה, המחריפה את הקרע הסוני-שיעי על רקע המלחמה בסוריה. המהלך עשוי לפגוע קשות ביכולתו של חיזבאללה לגייס כסף בעולם הערבי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלוויית מפקד בחיזבאללה, אתמול באנצאר שבלבנון
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

המתיחות בין סעודיה לחיזבאללה על רקע המלחמה בסוריה החריפה אתמול (רביעי) כשמדינות המפרץ הפרסי, בהובלת ריאד, הכריזו על הארגון הלבנוני כעל ארגון טרור הפוגע ביציבות האזור. זמן קצר לאחר מכן קיבלו שרי הפנים הערבים החלטה דומה, שקודמה אף היא על ידי סעודיה, בתום ישיבה שהתקיימה במטה הליגה הערבית בקהיר. זאת, חרף הסתייגויותיהן של לבנון ועיראק. להחלטות עשויות להיות השלכות משמעותיות על פעילות חיזבאללה בעולם הערבי והן צפויות לפגוע קשות בגיוס כספים למענו.

בחיזבאללה טרם הגיבו רשמית להחלטה, אך בכיר הארגון האשם א-דין אמר אתמול בהלוויית אחד ממפקדי הארגון שנהרג בסוריה כי זהו אות קין החושף את המזימה נגד ההתנגדות בלבנון.

בימים האחרונים הודיעה סעודיה על הקפאת הסיוע הכלכלי והצבאי ללבנון ועל בחינה מחודשת של היחסים בין שתי המדינות. בעבר היתה סעודיה נותנת חסות מרכזית לממשלת לבנון, שבראשה עמדו רפיק אל-חרירי, ובנו, סעד. בשנים האחרונות, לאחר שסעד אל-חרירי הודח מתפקידו, הצטמצמה ההשפעה הסעודית בלבנון והנתק ביניהן העמיק עם התגברות הלחימה בסוריה.

העימות בין סעודיה וחיזבאללה החריף לפני כחודשיים, כאשר הממלכה הסונית הוציאה להורג את השייח השיעי נימר א-נימר. בחיזבאללה לא חסכו ביקורת על סעודיה ועל בית המלוכה שלה והציגו אותם כעומדים לצד ישראל וארה"ב, בעוד שערוצי טלוויזיה המזוהים עם ריאד לעגו למנהיג הארגון, חסן נסראללה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ