יומיים ברציפות

משטרת טורקיה מפזרת בכוח מפגינים לאחר השתלטות ארדואן על עיתון אופוזיציה

שוטרים ירו היום כדורי גומי וגז מדמיע נגד אלפים, שמחו על הכפפת העיתון לחבר נאמנים שימונה על ידי בית המשפט. האיחוד האירופי: מדינה שרוצה להצטרף לאיחוד צריכה לכבד את חופש העיתונות

ניו יורק טיימס וד-פ-א
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בתמונה נראית אשה שפניה חבולות. שני גברים נושאים אותה בידיהם על רקע ענן גז מדמיע
צלם עיתונות מפנה פצועה מההפגנה מול מערכת העיתון, היום באיסטנבולצילום: אי־אף־פי
ניו יורק טיימס וד-פ-א

יממה לאחר השתלטות אלימה על העיתון הנפוץ בטורקיה, כוחות משטרה ירו היום (שבת) כדורי גומי וגז מדמיע על כ-2,000 מפגינים בכניסה לבניין מערכת "זאמאן". אמש השתמשה המשטרה בגז מדמיע ותותחי מים כדי לפרוץ למערכת העיתון הידוע בקו האופוזיציוני שלו. לאחר ההשתלטות על המערכת הקימה המשטרה גדרות ומחסומים מול בניין העיתון, שנפתח הבוקר בניהול הממשל ותחת אבטחה משטרתית כבדה.

פעילים חברתיים נאספו אתמול מול משרדי זאמאן באיסטנבול, זאת בעקבות תפישתו על ידי הרשויות והכפפתו לפאנל נאמנים שימונה על ידי בית המשפט. עובדי העיתון נעלו עצמם במשרדי המערכת בעוד המפגינים קוראים "אסור להשתיק את העיתונות החופשית" ו-"אל תיגעו לי בעיתון". שעות ספורות לאחר מכן ירתה המשטרה גז מדמיע והשתמשה בתותחי מים כדי לפזר את המפגינים. בסביבות חצות פרצו כוחות משטרה אל משרדי העיתון.

"אנחנו עוברים ימים אפלים בכל הנוגע לחופש העיתונות", נכתב בהודעה שפרסמו עורכי העיתון. "אינטלקטואלים, אנשי עסקים, סלבריטאים, ארגונים אזרחיים ועיתונאים מושתקים באמצעות סחיטה ואיומים", לשון ההודעה. המהדורה האנגלית של העיתון, "טודייז זאמאן", שפורסמה לפני הפריצה האלימה, הציגה שער צבוע שחור שעליו נכתב "יום מביש לחופש העיתונות בטורקיה".

האיחוד האירופי קרא היום לטורקיה לכבד את חופש העיתונות במדינה. "האיחוד הדגיש שוב ושוב כי טורקיה, כמדינה מועמדת (להצטרף לאיחוד),  צריכה לכבד ולקדם סטנדרטים דמוקרטיים, כולל חופש עיתונות", נמסר בהודעה היום. "תקשורת חופשית, מגוונת ועצמאית מרכיבה  את אחת מיסודותיה של חברה דמוקרטית על ידי  סיוע בהזרמת מידע חופשי של מידע ורעיונות, ועל ידי הבטחת שקיפות ואחריות דיווח". 

ההשתלטות על זאמאן נתפשת כחלק ממאמציו של נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לצמצם את חופש העיתונות במדינתו, ובפרט כחלק ממאמציו נגד עסקים המזוהים עם המנהיג האיסלאמי פתהוללה גולן. גולן היה בעבר בעל ברית של ארדואן, אך השניים הפכו עם הזמן ליריבים מרים. דוגמה נוספת לפעילותו של ארדואן נגד התקשורת היא העמדתם לדין של שני עיתונאים טורקים, שעליהם מבקשת המדינה להטיל מאסר עולם. השניים הואשמו בסיכון ביטחון המדינה, לאחר שדיווחו כי הממשלה מעבירה נשק למורדים בסוריה.

בהתייחסו להשתלטות על העיתון, משרד החוץ של ארה"ב מסר אתמול כי הצעד "מדאיג". דובר המשרד ג'ון קירבי הודיע כי ארה"ב רואה בהשתלטות "כחלק מסדרה של פעולות אכיפת חוק מדאיגות". ארגון "משמר זכויות האדם" פרסם הודעה, בה נאמר כי ההשתלטות היא "ניסיונו האחרון של נשיא טורקיה והממשלה להשתיק תקשורת ביקורתית".

גז מדמיע מפוזר בין מפגינים לשוטרים מחוץ לבניין מערכת העיתון זאמאן באיסטנבול, היום
גז מדמיע מחוץ למערכת העיתון זאמאן, היוםצילום: רויטרס
בתמונה נראה שוטר חמוש עומד בכניסה לבניין גדול. פני השוטר מכוסים והוא נושא נשק אוטומטי
הכניסה למערכת זאמאן, היום באיסטנבולצילום: אי־אף־פי
אזרחים טורקים שהגיעו למחות על ההשתלטות על עיתון זאמאן באינסטנבול, אתמול
אזרחים טורקים שהגיעו למחות על ההשתלטות על עיתון זאמאן באינסטנבול, אתמולצילום: אי־פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ