לפחות חמישה חיילים מצרים נהרגו בבסיס ברפיח בתקיפת חמושים המזוהים עם דאעש

התקיפה באה על רקע דיווחים כי משלחת חמאס סיכמה עם מצרים על שיתוף פעולה במניעת מעבר פעילי דאעש בין מצרים לרצועה. מאוחר יותר הרג צבא מצרים שלושה חמושים ברפיח

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

לפחות חמישה חיילים מצריים נהרגו ולפחות עשרה נפצעו הלילה (חמישי), כשחמושים תקפו בסיס של צבא מצרים ברפיח. לפי דיווחים ממצרים, החמושים פתחו באש וירי מרגמות על הבסיס, ואחת המרגמות התפוצצה במחסן תחמושת, מה שהביא למספר גדול של נפגעים. חיל האוויר המצרי הזניק מסוקי אפאצ'י לאוויר בניסיון לרדוף אחרי החמושים. על פי הערכות במצרים, את הפעולה ביצעה שלוחת סיני של דאעש.

מאוחר יותר היום הודיע דובר צבא מצרים כי הכוחות הפעילים באזור רפיח הרגו 3 חמושים שניסו להניח מטען חבלה על ציר המשמש את כוחות הביטחון המצרי באזור.

הקרבות באזור מתרחשים על רקע דיווחים של גורמים פלסטיניים בעזה, לפיהם משלחת חמאס שביקרה השבוע בקהיר סיכמה עם גורמי המודיעין המצרי על הגברת הפיקוח על קו הגבול בין הרצועה לרפיח המצרית, במטרה למנוע כניסה ויציאה של גורמים המזוהים עם דאעש מהרצועה לסיני ולהיפך.

על פי הדיווחים מעזה, השיחות בקהיר התמקדו בסוגיות הביטחון הלאומי המצרי והגברת הפיקוח על הגבול המשותף, בתמורה לחופש תנועה של אנשי חמאס שיגיעו למצרים. בכל הנוגע לפתיחת מעבר רפיח לא הגיעו הצדדים להסכמה.

משוריין של צבא מצרים סמוך לגבול עם רצועת עזה, בשנה שעברהצילום: Anadolu Agency

לדברי גורמים מצריים, היעד המרכזי מבחינת השלטונות ומערכת הביטחון המצריים בשיחות עם חמאס היה החזרת השקט לחצי האי סיני ומניעת העברת סיוע לוגיסטי לארגוני הטרור, בין אם על ידי השבטים הבדואיים בסיני ובין אם ברצועה הנשלטת על ידי חמאס.

מעזה נמסר כי השיחות שברו את הקרח בין הצדדים, וכי הועלתה בהן האפשרות להתיר לבכירים בחמאס לצאת לקהיר וממנה למדינות אחרות, במסגרת ביקורים רשמיים. המבחן הקרוב, לדברי הגורמים בעזה, יהיה יציאה של סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, אסמאעיל הנייה, לקהיר וממנה לקטאר ואולי לאיראן. בעזה אומרים כי יציאה של הנייה תהיה עדות לשינוי לטובה באווירה ובמערכת היחסים בין הצדדים, וכי זו תמשיך להיבחן בתקופה הקרובה על פי מידת שיתוף הפעולה ביניהם.

במקביל, המצרים עדיין מסרבים לפתיחה מסודרת של מעבר רפיח ומתנים כל פתרון בסוגיה זו בהחזרת משמר הנשיאות של הרשות הפלסטינית למעבר, בטענה שהמעבר יכול לעבוד בצורה סדירה רק מול הרשות ולא מול כוח משטרתי של החמאס.

אתמול אמר חבר הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, כי ביקור משלחת חמאס במצרים "פתח דף חדש ושיח של ידידים עם המצרים". זאת לאור דיווחים במצרים לפיהם השיחות בין חמאס והמודיעין המצרי נכשלו, על רקע האשמת חמאס במעורבות בהתנקשות בתובע הכללי במצרים, הישאם ברכאת, בשנה שעברה. בין הצדדים שררה מתיחות לאחרונה גם על רקע טענות מצרים לפיהן חמאס משתף פעולה עם דאעש בחצי האי סיני. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ