אדם עם חגורת נפץ מזויפת חטף מטוס נוסעים מצרי, נחת בקפריסין והסגיר עצמו לרשויות

טיסת איג'יפט אייר 181 שהיתה בדרכה מאלכסנדריה לקהיר אולצה לנחות בלרנקה. החוטף שחרר את רוב נוסעי הטיסה, אך התבצר שעות עם שבעה אנשי צוות ודרש לראות את גרושתו, החיה בקפריסין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוסעים יורדים מהמטוס המצרי החטוף בנמל התעופה בלרנקה, היום

אדם שטען כי הוא חוגר חגורת נפץ חטף היום (שלישי) מטוס של חברת התעופה המצרית "איג'יפט אייר", הכריח את צוות הטיסה להנחית את המטוס בדרום קפריסין, והסגיר עצמו לידי הרשויות לאחר כמה שעות בהן החזיק בבני ערובה במטוס, כך על פי הממשלה בקפריסין. "זה נגמר", אמר שר החוץ של קפריסין בתום חמש שעות משא ומתן עם החוטף, ולאחר שחרורם של כל 72 הנוסעים ואנשי צוות המטוס.

רוב נוסעי טיסה MSR181 מאלכסנדריה לקהיר שוחררו עם נחיתת המטוס בלרנקה. החוטף שזוהה כסייף א-דין מוסטפא, התבצר כשעמו שבעה בני ערובה. עדיין לא ידוע אם בני הערובה הנותרים שוחררו או נמלטו, אך בסרטון שפורסם באינטרנט ניתן לראות את אחד מהם מזנק מחלון תא הטייס אל מסלול ההמראה. זמן קצר לאחר מכן נכנע החוטף. שר התעופה של מצרים מסר כי שבעת בני הערובה שהחזיק מוסטפא היו שני טייסים, דיילת, איש ביטחון ושלושה נוסעים שלא נמסר מוצאם.

החוטף במעצר כוחות הביטחון הקפריסאיים

מוסטפא, אזרח מצרי שגר בקפריסין, אמר לטייס כי הוא חוגר חגורת נפץ - אך זו התגלתה כמזויפת עם מעצרו. לפני שחרור החטופים האחרונים ובעוד מתבצר מוסטפא במטוס, פורסמה ברשתות החברתיות תמונה המציגה אותו חוגר חגורת נפץ. מרשות התעופה המצרית נמסר כי זמן קצר לאחר ההמראה הודיע הטייס, עומר אל-גמאל, כי הוא נוסע מאיים עליו. החוטף ביקש לטוס לטורקיה, כך נמסר, אך צוות המטוס הסביר לו כי אין מספיק דלק כדי להגיע ליעד זה.

הסיבות לחטיפת המטוס עדיין לא התבהרו במלואן. כלי תקשורת בקפריסין דיווחו כי מוסטפא דרש ממצרים לשחרר אסירות הכלואות במדינה המזרח תיכונית, אך פרטים הנוגעים לזהות נשים אלו לא נמסרו. סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי דיווחה מפי גורמי ממשל בקפריסין כי מוסטפא הסיט את המטוס למדינה משום שביקש למסור מכתב לגרושתו, המתגוררת בלרנקה. זוגתו לשעבר של החוטף הובאה לנמל התעופה לאחר כמה שעות, וסייעה לשכנעו להיכנע, דווח ברשת השידור הציבורי בקפריסין. כלי תקשורת אחרים בקפריסין דיווחו מוסטפא ביקש מקלט מדיני במדינה. על רקע חוסר הבהירות הדגיש נשיא קפריסין, ניקוס אנסטסיאדס, כי חטיפת המטוס אינה פעולת טרור וציין כי החוטף מעורער בנפשו. ממשרד הפנים של מצרים נמסר כי לחוטף היה רישום פלילי בגין זיוף, וכמו כן כי הוא היה חשוד בכמה תיקי הונאה, גניבה וסמים.

המטוס המריא משדה התעופה בורג' אלערב ליד אלכסנדריה והיה צפוי לנחות בשדה התעופה בקהיר. המטוס, מדגם איירבוס 320, נחת בלרנקה ב-08:46. מטוסי חיל האוויר הישראלי הוקפצו לאוויר מחשש שהמטוס ינסה לחדור לשטח האווירי של ישראל. המטוסים נחתו חזרה לאחר שהתברר כי המטוס המצרי מתרחק משטח המדינה.

הרשויות המצריות שגו תחילה בזיהוי החוטף, וחשדו בנוסע חף מפשע. הבלבול הרב סביב האירוע עורר מחדש שאלות בנוגע לרמת הביטחון במצרים, שישה חודשים לאחר הפלתו של מטוס נוסעים רוסי בחצי האי סיני - אירוע בו נהרגו 224 בני אדם. שעות ספורות לאחר שחרור בני הערובה, הודיע משרד הפנים המצרי כי מוסטפא עבר דרך הבידוק הביטחוני בנמל התעופה לפני שעלה למטוס, וכי לאחר מכן הוא הרכיב את חגורת הנפץ המזויפת מחפצים שנוסעים רשאים להעלות למטוס. כדי לתמוך בהצהרה פרסם משרד הפנים תמונה של מוסטפא עובר דרך הבידוק הביטחוני, וכן את תצלום התיק שלו ממכונת השיקוף.

מקור ביטחוני במצרים אמר בשיחה עם "הארץ" כי גם אם יתברר שחטיפת המטוס אירעה על רקע משבר אישי, הרשויות במצרים צריכות להתמודד עם שאלות רבות. המחדל המרכזי הוא איך עלה החוטף על המטוס עם חגורת נפץ, ואם אין בכלל חגורת נפץ למה הטייס נכנע לדרישה לשנות כיוון. לדבריו, נהלי האבטחה הוחמרו מאוד מאז הפלת מטוס הנוסעים הרוסי בסיני באוקטובר, אבל האירוע הזה לא יטיב עם התיירות המצרית שגם ככה נמצאת במשבר קשה.

נוסעים יורדים מהמטוס המצרי שנחטף ללרנקה
מסלול המטוס שנחטף

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ