בדרך לכיבוש מוסול, החיילים העיראקים מבטיחים: נשחרר את אדמותינו בכוחות עצמנו

בראיון לכתבת סי-אן-אן בעיראק, מבהירים בצבא העיראקי כי לא תהיה מעורבות של כוחות אמריקאיים קרקעיים במבצע נגד דאעש במוסול. בינתיים הם ממשיכים לכבוש כפרים מדרום לעיר

"הארץ" ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ" ואי-פי

תחת ירי כבד של פגזים וארטילריה, תזכורת קבועה ללחימה המתמשכת בין ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) לכוחות הביטחון העיראקיים, סיפרו חיילים עיראקים שפועלים במחוז נינווה בצפון עיראק, לכתבת סי-אן-אן ארווה דמון, על ניצחונותיהם וכיבוש שורה של כפרים מדרום למוסול, כחלק מהמאמץ לכבוש מחדש את העיר כולה מידי הארגון הקיצוני.  

"הצלחנו להשתלט על כפרים במעטפת של 'החליפות' שלהם. אבל הם עושים שימוש במחבלים מתאבדים שתוקפים מטרות ומגובים בידי לוחמים חמושים", אמר נאג'ם אל-ג'ובורי, מפקד הפעולות הצבאיות בנינווה.

בגבעות מסביב לכפר שבו התרכזו החיילים מפוזרות גופות של לוחמי דאעש שנהרגו בתקיפה אמריקאית יום לפני כן. אחד מהם נראה צעיר במיוחד, בן עשרה כפי שטוענים העיראקים. אלה הצעדים בראשונים בדרך לקרב הגדול על העיר השנייה בגודלה במדינה שנפלה לידי הארגון הקיצוני לפני שנתיים אחרי שהצבא העיראקי נטש את עמדותיו בעיר. כעת הוא עומד למבחן משמעותי, האם יילחם עד כלות באיסלאמיסטים הקיצוניים או ששוב חייליו יברחו.

אולם בניגוד למצב הכוחות בשטח לפני שנתיים, הפעם מסייעת ארה"ב לכוחות הביטחון העיראקיים בתקיפות עזות מהאוויר. "יש לנו מספיק כוחות בשטח. הדבר הכי חשוב כרגע זה שיתוף הפעולה והתמיכה של האמריקאים באמצעות סיוע לוגיסטי ויועצים צבאיים", ציין אל-ג'ובורי. "זה לא הדבר הכי דחוף בשבילנו כרגע, אנחנו יכולים לשחרר בכוחות עצמנו את האדמות שלנו", אמר אל-ג'ובורי בתשובה לשאלת הכתבת האם בלחימה ייקחו חלק כוחות קרקע אמריקאים.

היום הודיעה יחידת עילית ללוחמה בטרור של הצבא העיראקי כי כוחותיה נכנסו למרכז העיירה הית אשר נכבשה על ידי ארגון המדינה האיסלאמית. המבצע לכיבוש מחדש של העיירה, השוכנת על גדת נהר פרת צפונית לעיר רמאדי, החל בחודש שעבר, אך הוא נתקל במכשולים שונים כמו התנגדות עזה של לוחמי דאעש, ענייני פוליטיקה מקומית ועשרות אלפי אזרחים שנלכדו בין דאעש לכוחות הביטחון העיראקיים.

ביום שני נכנסו החיילים העיראקיים לראשונה להית בגיבוי של תקיפות אוויריות אמריקאיות. העיירה הית נמצאת לצד עורק אספקה מרכזי של דאעש שמחבר בין האזורים שבו שולט הארגון בצפון עיראק ובסוריה.

תגובות