ניו יורק טיימס ואי־פי

משטרו של נשיא מצרים, עבד אל־פתאח א־סיסי, עשה מאמצים כבירים כדי למנוע את הפגנות המחאה נגדו, שאמורות היו להתקיים אתמול (שני). כמאה בני אדם, בעיקר פעילי זכויות אדם ועיתונאים, נעצרו בפשיטות ליליות לפני ההפגנות המתוכננות ועוד 237 בני אדם נעצרו במהלך ההפגנות עצמן, חלקם גם בעיר גיזה — כך דיווחו ארגוני זכויות האדם במדינה.

כוחות הביטחון סיירו בסמטאות ובתחנות הרכבת התחתית בקהיר, בניסיון לזהות סימני תסיסה. חלקם לבשו מדים לבנים, חלקם מדים שחורים של היחידה לפיזור הפגנות, אחרים לבשו בגדים אזרחיים כדי להתערבב בהמון. דומה שבאותו היום שלח א־סיסי לרחובות הבירה את כל אנשיו, במפגן כוח ועצבנות שנועד להרחיק את ציבור מתנגדיו הגדל מהמרחב הציבורי.

צעיר שנפגע מגז מדמיע במהלך הפגנה בקהיר, אתמולצילום: MOHAMED EL-SHAHED/אי־אף־פ

מבחינה מסוימת התוכנית הצליחה. ההפגנות שהיו אמורות להתקיים במחאה על העברת האיים טיראן וסנאפיר בים האדום לידי סעודיה, לא התקיימו ברבים מהמוקדים שבהם תוכננו בגלל כיתורם בידי אנשי ביטחון והמחסומים שהוצבו סביבם. המוחים נאלצו לארגן הפגנות בזק שהמשטרה פיזרה בגז מדמיע ובירי קליעים קטנים. "אנחנו מסתובבים כבר שעתיים, מנסים למצוא מקום לעמוד בו בלי שיעצרו אותנו או יירו בנו", אמר מפגין בן 22.

אבל אמצעי הביטחון המחמירים עוררו תחושה שמדובר בתגובה עצבנית של מנהיג הנתקל במפתיע בביקורת. הגנרל לשעבר א־סיסי זכה בשלטון ובהערצה בציבור לאחר שעמד בראש המהלך הצבאי להדחת קודמו מוחמד מורסי ב–2013. בתפקידו כנשיא סופג א־סיסי ביקורת על מדיניותו הכלכלית, על היד הקשה של שירותי הביטחון ועל העברת שני האיים לידי סעודיה, למרות טיעוני הממשלה שהאיים שייכים במקור לריאד. החודש הפכה הפגנה שנערכה בקהיר נגד העברת האיים לאחת ממחאות הרחוב הגדולות ביותר שהנשיא נתקל בהן. ההפגנה, שנשמעו בה קריאות להפלת הממשלה, הזכירו את ההתקוממות המצרית שהביאה ב–2011 לנפילת שלטונו של חוסני מובראק.

אתמול, כשארגוני צעירים ותנועות פוליטיות קראו להפגין שוב ברחובות, השלטונות אמרו עד כאן. "אני רואה אנשים המתגרים בנו ומנסים שוב לסכן את הביטחון והיציבות", אמר א־סיסי יום לפני המחאה המתוכננת בנאום בטלוויזיה. היום הפגינו כמאה עיתונאים במרכז קהיר במחאה על מעצרם של עמיתיהם שכיסו את ההפגנות אתמול נגד הנשיא.

שוטר יורה גז מדמיע לעבר מפגינים אתמול בקהירצילום: MOHAMED EL-SHAHED/אי־אף־פ

"הם פוחדים מאתנו ואנחנו פוחדים מהם", אמר המפגין הצעיר. "הם יכולים לסגור את כל הכיכרות, אבל בכל זאת נמצא רחוב או סמטה. זה משחק בלתי פוסק של חתול ועכבר". בעודו מדבר הוא זיהה מרחב להפגנה, בכיכר בשכונת דוקי, שהמשטרה לא הספיקה לאבטח. עשרות צעירים התקבצו בכיכר והשמיעו סיסמאות נגד הממשלה, מול בנייני מגורים ומסעדות. תושבי השכונה התבוננו מהמרפסות במפגינים, שפוזרו דקות ספורות לאחר מכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ