הסיבוב השני בבחירות לפרלמנט באיראן: ניצחון לרפורמיסטים, אבל לא רוב

מתוך 68 מושבים שנותרו לבחירה בסיבוב השני שנערך אתמול גרפו תומכי הרפורמות והשמרנים המתונים כ-30, אך כפי שמסתמן, לשמרנים הקיצונים יישאר כוח שיגביל את כוחו של הנשיא רוחאני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פוליטיקאים מקרב הרפורמיסטים והשמרנים המתונים באיראן, התומכים בנשיא המדינה חסן רוחאני, רשמו היום (שבת) הישג נוסף בסיבוב השני שנערך אתמול בבחירות לפרלמנט על פי תוצאות ראשונות שפורסמו היום. עם זאת, הקואליציה התומכת ברפורמות ככל הנראה לא תצליח להשיג את הרוב המוחלט הדרוש לה בפרלמנט.

עבור הנשיא רוחאני, הפרלמנט האיראני הבא עומד להיות, על פי כל ההערכות, פתוח הרבה יותר כלפי הרפורמות הכלכליות שהוא מציע, אולם השמרנים הקיצונים יישארו כוח משמעותי ועשויים להגביל את הניסיונות להביא לשינוי חברתי וכלכלי במדינה.

אתמול הצביעו 17 מיליון איראנים בעלי זכות הצבעה על 68 המושבים מתוך 290 בפרלמנט, שלא הוכרעו בסיבוב הראשון שנערך בפברואר, אז כבר רשמו הרפורמיסטים והשמרנים המתונים ניצחונות משמעותיים. הבחירות אתמול נערכו ב-55 מחוזות, אך לא בטהראן, שם זכו תומכי הרפורמות בכל 30 המושבים שהועמדו לבחירה בסיבוב הראשון.

רואני שעלה לשלטון בשנת 2013, הבטיח לשים קץ לבידוד העולמי של איראן והצליח להגיע להסכם היסטורי על תוכנית הגרעין של ארצו מול המעצמות הגדולות ובכך להביא לסיום הסנקציות ששיתקו את הכלכלה המקומית.

סוכנות הידיעות האיראנית איסנא דיווחה כי הרפורמיסטים והמתונים זכו בסיבוב השני ב-31 מושבים. הם זקוקים ביחד ל-40 מושבים בסיבוב זה כדי להשיג רוב בפרלמנט. ב-20 מושבים נוספים זכו מועמדים עצמאיים והשמרנים הקיצונים זכו רק בשישה מושבים. 11 מושבים טרם הוכרעו וספירת הקולות נמשכת.

התוצאות צריכות לעבור את אישור מועצת שומרי החוקה, ואם אכן יאושרו לאף אחת מהקבוצות הפוליטיות במדינה לא יהיה רוב בפרלמנט הבא שצפוי להיפתח ב-27 במאי. מאזן הכוח ייקבע בסופו של דבר על ידי המועמדים העצמאיים.

ככל שהפרלמנט יהיה מאוזן יותר, יהיה לרוחאני יותר חופש פעולה לקדם את הרפורמות הכלכליות שלו, אולם נוכח התוצאות, לא צפויים שינויים קיצוניים במרקם החברתי-כלכלי של הרפובליקה האיסלאמית ולממשל רוחאני עדיין תהיה שליטה מוגבלת על נושאים חברתיים ופוליטיים במדינה. השמרנים הקיצוניים ימשיכו להחזיק בסמכות רחבה בכמה גופים פוליטיים אחרים שחבריהם לא נבחרים על ידי הציבור, כמו מערכת המשפט, מועצת שומרי החוקה ומנגנוני הביטחון.

בוחרת צעירה בקלפי, אתמול בעיר שיראזצילום: HANDOUT/רויטרס
הנשיא רוחאני בשבוע שעבר. יהיה יותר חזק, אך עדיין מוגבלצילום: Vahid Salemi/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ