סקר: שליש מתושבי תשע מדינות במזרח התיכון שילמו שוחד לגופים ציבוריים

ארגון שקיפות בינלאומית מציג תמונת מצב מדאיגה של רמת השחיתות בגופים ציבוריים במזרח התיכון, במיוחד בבתי המשפט. מנכ"ל הארגון: "כאילו שהאביב הערבי לא היה מעולם"

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
אי־פי

ארגון שקיפות בינלאומית פרסם היום (שלישי) דו"ח חדש ולפיו כמעט שליש מתושבי תשע מדינות במזרח התיכון נאלצו לשלם שוחד כדי לזכות בגישה לשירותים ציבוריים בארצותיהם. לדברי מחברי הדו"ח, מבין שישה גופים ציבוריים שנבחנו במדינות המדוברות נראה כי בתי המשפט הם הגוף המושחת ביותר.

הארגון ראיין 11 אלף בני אדם – כ–1,200 איש מכל מדינה – ומצא כי רמת השחיתות הגבוהה ביותר נמצאת נרשמה בתימן, שם מתחוללת מלחמת אזרחים קשים. במדינה זו, 77% מהנשאלים אמרו כי הם נאלצו לשלם שוחד כדי לקבל שירות מגופים ציבוריים במדינה. עם זאת הדו"ח ציין כי הראיונות בתימן נערכו לפני מארס 2015, אז החלו סעודיה ומדינות המפרץ לתקוף את מעוזי המורדים החותים במדינה. גם במצרים, בסודאן ובמרוקו, אמרו 50% מהנשאלים כי הם שילמו שוחד לנותני שירות בגופים ציבוריים. הראיונות נערכו גם בלבנון, אלג'יריה, תוניסיה, ירדן והרשות הפלסטינית במהלך שנת 2014 ו–2015.

שיעים מתפללים במסגד בצנעא שבתימן, ב-2013. 77% הודו ששילמו שוחד
שיעים מתפללים במסגד בצנעא שבתימן, ב-2013. 77% הודו ששילמו שוחדצילום: Hani Mohammed/אי־פי

מנכ"ל ארגון שקיפות בינלאומית, חוסה אוגס, אמר כי הכישלון לעצור את השחיתות במדינות אלה משפיע גם על המאבק למען זכויות אדם של האזרחים. "זה כאילו האביב הערבי לא היה מעולם", אמר אוגס. הדו"ח מראה כי בממוצע, כמעט אחד מתוך שלושה אנשים שתושאלו, שילם שוחד לעובדי בתי משפט בעוד שאחד מתוך ארבע שילם שוחד לשוטרים. כמחצית מאלה ששילמו שוחד למשטרה ובבתי משפט סיפרו כי עשו זאת יותר מפעם אחת. אחד מתוך חמישה נשאלים אמר כי הוא נאלץ לשלם שוחד במוסדות בריאות, במרוקו נתון זה מגיע ל–38%.

הארגון מזכיר בדו"ח מקרה של אדם שהתקשר לסניף מקומי של שקיפות בינלאומית במרוקו וסיפר כי הוא נדרש לשלם לאחות 60 דולר בנוסף לתשלום קבוע בבית חולים כדי שתטפל בבתו העיוורת למחצה. הוא התבקש על ידי הארגון להתקשר למשרד התובע הכללי במדינה ושני שוטרים במסווה חזרו עמו לבית החולים ועצרו את האחות. היא ריצתה חודשיים מאסר.

בלבנון נערך הסקר לפני משבר הפסולת שנערמה ברחבי ביירות בעקבות קריסת המזבלה העירונית ביולי 2015. שם העידו כ–30% מהנשאלים כי הם שילמו שוחד בגופים ציבוריים.

בירדן ובתוניסיה המצב רגוע יותר ורק 4% ו–9% בהתאמה אמרו כי נאלצו לשלם שוחד, אולם לדברי קינדה האטר, נציגת הארגון במזרח התיכון, ישנן בעיות נוספות במדינות המזרח התיכון שלא יכולות להימדד בסקר מסוג זה. אחת מהן היא בעית הנפוטיזם, קידום קרובי משפחה בגופים שונים.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ